Bitcoin (BTC) již letos narostl z ceny kolem $3,200 na přibližně $8,000. To představuje 150procentní nárůst za necelého půl roku. U bitcoinu a kryptoměn obecně je však třeba si všímat množství jiných faktorů, než je jen cena. Jedním z nich je nepochybně adopce a použitelnost BTC v reálném světě. Bitcoin může světu nabídnout mnohem víc než jen spekulativní aktivum, které se obchoduje na burzách.

Navzdory zmíněnému růstu cen na kryptoměnovém poli od začátku tohoto roku se zdá, že Bitcoin má problém, o kterém se velmi nemluví. Za to každý drobný cenový nárůst se slaví jako velkolepé vítězství. Analytická společnost Chainalysis Inc., jejíž reporty neustále a rádi sledujeme, nedávno ukázala, že malí obchodníci a výdaje za běžné služby odpovídají v prvním čtvrtletí 2019 pouze za 1.3 % ekonomické aktivity BTC. Tato cifra však zůstává v posledních letech víceméně nezměněná.

Adopce je pomalá

Dá se tak tvrdit, že sotva někdo používá první a největší kryptoměnu na světě na cokoliv jiného než spekulaci. Údaje z newyorské blockchainové výzkumné společnosti Chainalysis Inc. ukazují, že v prvních čtyřech měsících letošního roku pouze 1.3 % ekonomických transakcí pocházelo od obchodníků (sem patří malí prodejci, kteří za své zboží a služby akceptují bitcoin).

Přesto, že společnosti jako AT&T nebo v našich končinách Pražská plynárenská umožňují zákazníkům platit účty v kryptoměnách, problém spočívá v tom, že jen málo spekulantů chce používat digitální měny na zaplacení účtů za mobil či plyn. Očekávají, že cena digitálního majetku může během několika týdnů a měsíců výrazně zvýšit svou hodnotu. Na druhé straně se to vůbec nedá lidem zazlívat. O bitcoinu se drtivá většina světa dozvěděla, až když raketově letěl na cenu $20,000. Ti, co vstupovali na trh v tomto období, zaplatili za své možná první BTC obrovské sumy. Nelze nyní čekat, že to utratí za 400korunový paušál na mobil. A přesně tu dřímá asi největší dilema: Bitcoin potřebuje humbuk, aby přilákal masovou adopci, a také musí být považován za životaschopnou elektronickou alternativu k penězům. Vytvořila se však kolem něj kultura „holderů“, kteří obhajují spíše akumulaci než utrácení.“

„Ekonomické aktivitě v bitcoinové síti nadále dominuje obchodování na burzách,“ uvedla Kim Grauer, senior ekonomka společnosti Chainalysis. „To naznačuje, že hlavní případ použití bitcoinu zůstává spekulace a běžné používání BTC na každodenní nákupy je pravděpodobně ještě daleko od reality.“

Bitcoinová aktivita podle kategorií. Zdroj: Chainalysis

Přijaté kryptoměny ihned putují zpět do fiat měn

Chainalysis sleduje i poskytovatele kryptoměnových platebních služeb včetně  BitPay. Ten je oblíbený zpracovatel plateb a poskytuje obchodníkům snadný vstup do světa přijímání plateb v kryptoměnách. Stejně byl nedávno vybrán právě jako poskytovatel platebních služeb pro AT&T. V letech 2017 a 2018 zpracoval více než 1 miliardu dolarů.

Jak takový obchod funguje?  Zákazník platí v bitcoinu a BitPay ověřuje prostředky a přijímá bitcoin jménem podniku. Podnik má možnost ponechat si BTC, fiat měnu, nebo prostředky podle uvážení rozdělit. Pokud se podnik rozhodne přijímat 100% fiat měnu, dolary jsou vloženy na bankovní účet obchodníka či podniku následující pracovní den, minus 1procentní poplatek, který si účtuje BitPay za celý proces. Podnik je tak relativně dobře chráněn před jakoukoliv volatilitou ceny BTC.

Bitcoin zaznamenal historicky nejnižší volatilitu. Znamená to pozitivní vyhlídky do budoucna?

Už i zde nastává problém, protože obchodníci sice chtějí akceptovat kryptoměny, aby vyhověli poptávce ze strany některých zákazníků, bitcoin ale většinou hned mění za fiat měny. Pokud si vzpomínáte na zprávy, že Starbucks a jiní velcí obchodníci chtějí akceptovat kryptoměny, toto byl i jejich případ. Do malé míry to napomáhá adopci, zdá se však, že z obavy ztráty hodnoty raději přesunou získané kryptoměny zpět do fiat měn.

Množství BTC poslaných obchodníkům za služby či produkty v USD. Zdroj: Chainalysis

Většina transakcí jsou burzovní obchody

Cena bitcoinu se od ledna více než zdvojnásobila na letošní maximum v hodnotě přibližně $9,000. Původní kryptoměna prudce vzrostla až o 1,400 % na téměř $20,000 v roce 2017, následně klesla o více než 80 % v minulém roce.

„Spotřebitelé v Americe obecně utrácejí BTC víc, když jeho cena stoupá, což je víceméně pochopitelné,“ řekl Sonny Singh, hlavní obchodní ředitel společnosti BitPay.

I když se objem transakcí BitPay může zdát obrovský, Visa loni zpracovala každý den téměř půl miliardy transakcí a v roce 2018 tak zpracovala $11.2 bilionu.

Bitcoin: Držet, nebo aktivně používat?

Celková obchodní aktivita z konce roku 2017 mírně klesla. Tehdy představovaly obchodní služby 1.5 % celkové aktivity bitcoinu. Využití kryptoměn v obchodních lokalitách loni kleslo na 0.9 %. To znamená, že i když obchodníci přijímají kryptoměny, pouze 0.9 % transakcí se uskuteční v kryptoměnách.

Na druhé straně transakce související s burzovními aktivitami představují až 89.7 % všech bitcoinových aktivit v období od ledna do dubna tohoto roku, což je rovněž jen mírný pokles z 91.9 % za celý minulý rok.

Závěr

Tento trend poukazuje na fakt, že bitcoin je momentálně hlavně spekulativní nástroj. To mnozí jistě vědí, ale do jisté míry se to odklání od jeho původního záměru. Možná si řeknete, že bitcoin je nový a musí si projít něčím podobným, než (a pokud) bude používán hlavně na běžné platby. A možné je i to, že se to nikdy nestane. Bitcoin by tak mohl zůstat digitální verzí zlata, tedy uchovatelem hodnoty. Dá se říci, že i to je skvělé využití zejména v dobách ekonomické nejistoty. Tento trend by tak mohl naznačovat, že kryptoměna používaná na každodenní platby pro miliony či miliardy lidí nebude bitcoin, ale jiná kryptoměna.

Víkendový ฿ulletin: Všetko o kryptomenových papierových peňaženkách / paper wallet

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu KryptoPortal.sk

Zdroj: chainalysis.com