Blíží se nám spuštění nejnovější verze Bitcoin Lightning Network (LN), která bude obsahovat nový mechanismus boje proti podvodům, tzv. „strážní věže“ (watchtowers). Nová funkce bude sloužit ke sledování podvodů v rámci sítě a zabrání uživatelům znovu vyslat staré transakce za účelem získání více peněz.

TOP Bitcoin Lightning Network aplikace současnosti

„Strážní věže“ ochrání Bitcoin Lightning síť

Strážci sítě byli tak říkajíc chybějící částí Bitcoin Lightning vrstvy. Jsou rozhodujícím faktorem při odhalování a eliminaci podvodů v experimentální off-chain síti, která by mohla vyřešit problémy s rychlostí BTC plateb a přinést lepší škálování. Lightning Labs přinese s červnovým spuštěním softwaru verze 0.7 komplexní a hlavně bezpečnou síť.

V době, kdy uživatel platí přes Lightning, je třeba, aby zůstal online a ujistil se, že mu protistrana neukradne jeho prostředky. Nový update by měl tento problém vyřešit. Watchtowers sledují otevřený kanál mezi účastníky a na základě jejich chování předpokládají budoucí chování. Pokud se někdo v minulosti pokusil vydělat extra peníze duplikací transakcí například předčasným zavíráním kanálu, strážci toto chování rozpoznají a budou tyto „špatné účastníky sítě“ monitorovat a v případě potřeby jim transakce zakážou. Uživatelé tak už během transakcí nebudou muset všechno kontrolovat, jak tomu bylo doposud.

Technický ředitel Lightning Labs Olaoluwa Osuntokun spolu s dalšími členy týmu pracovali na designu nové verze od uplynulého roku. O rozhodnutích, jak bude dodržováno soukromí a jeho implementaci, se podělili na virtuální Lightning konferenci.

Osuntokun vysvětlil:

„Velkým faktorem je i to, že nyní máme přímý odstrašující prostředek proti případným pokusům o narušení sítě. Odteď, když bude watchtowers kód venku, útočník by měl být rychle odrazen od jakýchkoliv negativních pohnutek.“

Koncept strážních věží však není žádnou novinkou. Poprvé se o nich zmiňuje už samotný Lightning Network white paper z roku 2015. Mluví o něm jako o prevenci proti podvodům.

Lightning Labs pracovali již od začátku minulého roku na implementaci dosud nejvyspělejšího globálně použitelného konceptu ochrany.

Jak to funguje

Pokud používáte custodial Lightning Network služby, tento problém se vás až tak netýká. Horší to mají provozovatelé LN uzlů a kanálů.

Watchtowers efektivně neutralizují zmíněnou hrozbu monitorováním platebních kanálů a blockchainu, aby se zajistilo, že podvody nezůstanou bez povšimnutí.

Funguje to následovně: Pokaždé, když se stav kanálu aktualizuje, platba vygeneruje šifrovaný řetězec (objekt) pro každého uživatele kanálu, což je v podstatě tajný podpis, který odpovídá veřejnému klíči uživatele, a pošle ho strážní věži. Strážní věž současně dostane polovinu ID transakce předchozího stavu kanálu, a to funguje jako dešifrovací klíč pro šifrovaný řetězec. Strážní věž ukládá všechny tyto šifrované řetězce a dešifrovací klíče do své databáze, takže pokud se „zločinec“ pokusí vyslat starší stav do mempoolu, strážní věž uvidí, že ID transakce se shoduje s druhou polovinou ID transakce, kterou má uloženou. Nyní, když má obě poloviny ID transakce, může strážní věž dešifrovat příslušný blok a potrestat „zločince“ zasláním finančních prostředků do peněženky čestného uživatele kanálu.

To vše se dá udělat, aniž by strážní věž věděla, kdo jsou uživatelé kanálů a jaká částka se kanálem posílá. (Samozřejmě, když se transakce odešle na hlavní Bitcoin blockchain, veřejný klíč i suma bude odhalena.)

Vzděláváme se: Jak kryptoměny používají kryptografii

Provozování „věží“

Od vzniku LN proběhlo několik technologických testů strážních věží. Verze, která se spustí v červnu tohoto roku, bude mít jeden pozoruhodný aspekt. Uživatelé budou schopni upozornit tyto strážní věže, aby sledovaly skutečné účastníky, kteří již dnes testují Lightning.

Bitcoin Lightning Wallet implementuje strážní věže v rámci Olympus serveru, čemuž však oponuje samotný Osuntokun. Ten tvrdí, že Olympus zatím není k používání zcela připraven, nemá například automatické rozpoznávání.

Osuntokun dále tvrdí:

„Důležitost této aktualizace spočívá i v tom, že po jejím nasazení může každý směrovací uzel provozovat svou vlastní věž, aby ochránil svou infrastrukturu. Také každý podnik, který dnes využívá LN, může spustit věže na ochranu svých uzlů.“

Spuštění těchto věží však spotřebuje hodně dat. Lidé se tak mohou napojit na externí věže a chránit si tak své prostředky. Připojit se mohou na tolik věží, kolik uznají za vhodné a dostatečně pro jejich ochranu.

Osuntokun očekává, že zavedení strážních věží povede k bezpečnější síti a vytvoří cestu pro uživatele, aby mohli provádět bezpečné platby bez obav. Uživatelé tak vloží do Lightning kanálů více peněz, a to za pomoci technologie pojmenované  Wumbo.

‚Ecash‘ token jako odměna pro strážce

Lightning Labs tým plánuje neustálé zlepšování strážních věží i do budoucna. Plánovaná vylepšení se týkají také například motivačních poplatků, které by se platily provozovatelům strážních věží. Aktuálně každý, kdo bude provozovat Watchtower, činí z nezištných důvodů a ZDARMA. Spolutvůrce Lightning Tadge Dryja tvrdí, že pokud Lightning správně funguje, strážní věže by se neměly až tak používat. Strážní věže se stejně snaží udržet soukromí jejich provozovatelů.

Tým kolem LN se také zabývá vytvořením tokenu podobnému Ecash. Jde o anonymní měnu vytvořenou kryptografem Davidem Chaumem ještě v 80. letech. Považuje se rovněž za předchůdce bitcoinu. Nápad spočívá ve vyplácení strážců co nejanonymnějším způsobem.

4 řešení pro Bitcoin, která vylepšují soukromí a anonymitu

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu KryptoPortal.sk

Zdroj: coindesk.com