Snaha o co nejmasovější adopci kryptoměn sahá až na absolutní počátky Bitcoinu. Je zjevné, že masivní nárůst hodnoty digitálních aktiv v průběhu roku 2017 a počátkem roku 2018 způsobil to, že se o Bitcoinu dozvěděla širší veřejnost. Více uživatelů značí více potenciálních zákazníků. A tak nastal rozmach mnoha odvětví či služeb, které integrovaly kryptoměny jako možnost platby, případně vytvořily zcela specifický sektor.

Co se stane s mými Bitcoiny, když zemřu?

Platba kryptoměnami

Jednoznačně nejjednodušší způsob, jak integrovat kryptoměny do svého byznysu. Sice ještě nemůžeme tvrdit, že je vlastní velká část populace, ale mnohé malé firmy. Dokonce i technologičtí giganti neodolali potenciálu nově vznikajícího odvětví. Microsoft, Shopify či Alza přijímají různé měny založené na technologii  blockchain. Některé společnosti však na kryptoměny zanevřely (např. Steam), ať už pro jejich nestabilní hodnotu, případně pro extrémně drahé transakce v časech největšího boomu. Vše si ale žádá svůj čas a po technických vylepšeních škálovatelnosti budou tyto firmy určitě přemýšlet nad znovuotevřením platební brány.

Těžba kryptoměn

Mining  je základem všech Proof of Work projektů, což je příležitost k vytvoření úspěšné společnosti. Nemůžeme si dovolit nezmínit Bitmain, který v průběhu  prvního pololetí 2018 dosáhl zisk 500 milionů dolarů při tržbách na úrovni 3 miliard dolarů. V lednu minulého roku došlo k nákupu dvou elektráren v ruském Permu podnikatelem Alexejem Kolesnikem, které mají být využívány pro účely provozování miningového a datového centra. Zbytek světa však nezahálí a tři měsíce po této akvizici začaly pracovat dvě australské společnosti na přeměně vyřazené uhelné elektrárny na těžební účely.

Obchodování/HODL

Internet je plný příběhů o pohádkovém zbohatnutí obyčejných lidí, kteří prostě byli ve správném čase na správném místě. Nárůst hodnoty jejich portfolia přinesl čísla s více než šesti ciframi. Tito šťastlivci ve valné většině případů jednali jako jednotlivci. To už však v současnosti není nejjednodušší cestou k vytouženým ziskům. V sektoru přibývají instituce ochotné investovat desítky milionů dolarů jako součást diverzifikace jejich portfolia, případně jako speciální nabídku pro investory ochotné riskovat. Příliv dalších peněz však stojí na regulaci ze strany vládních představitelů, kteří v případě liberalizace povolí investice většímu počtu právnických osob v nemalých částkách.

Evropské finanční orgány žádají regulace a předpisy pro kryptoměny a ICO

Zprostředkovatel výměny

Kryptoměny by jistě nedosáhly svou současnou úroveň bez existence burz, které  umožňují realizaci přímé výměny mezi kryptoměnami či kryptoměnami a fiat penězi. V celosvětovém měřítku přibývají mnohé centralizované či decentralizované burzy, ale na vzestupu je i instalace bankomatů určených na  nákup a prodej kryptoměnBinance, nejpopulárnější burza současnosti, rozšiřuje pole své působnosti. Založila Binance Labs, inkubátor pro nově vznikající startupy, stejně jako spustila Binance Charity Foundation, která již shromáždila přes milion dolarů na pomoc v nejchudších oblastech světa. Je možné, že časem budou burzy poskytovat mnohem víc než jen obyčejnou výměnu aktiv.

Prostor na experimentování?

Blockchain může sloužit k většímu množství účelů než jen jako prostor na transakce. Na to poukazuje rostoucí počet dApps, které mohou mít i formu her (CryptoKitties), případně mohou sloužit jako obrovská databáze určená pro ochranu osobních údajů  jednotlivých uživatelů (S4FE) či dokonce jako „katastr“ pro virtuální realitu  (Decentraland). Celá sféra dělá obrovské pokroky v rámci stability a použitelnosti  jednotlivých sítí. Práce s velkým množstvím dat, které je nutné ověřovat, je přesně to, co blockchain zvládá na jedničku. Budoucnost odvětví tak tkví v odhalování nových možností jeho využití ve velkém množství sfér včetně každodenního života.

Více než 200 klientů společnosti Ripple jsou údajně nadhodnocené nebo nereálné firmy

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk