Aktuality, Bitcoin

Bitcoin je momentálně nejvýkonnějším aktivem roku 2019!

Díky dubnovému růstu se kryptoměny opět zařadily do nejvýkonnějších aktiv v meziročním výnosu. Bitcoin (BTC) v současnosti svou výkonností překonává konvenční obchodovatelná aktiva včetně těch na burze Nasdaq, S&P 500 index, nemovitostí, ropy a zlata. V článku porovnáme vývoj ceny BTC vůči ostatním aktivům.

Bitcoin od začátku roku vykazuje nadprůměrnou výkonnost

Dlouho očekávaný růst, který se uskutečnil první dubnový týden, vyústil v růst ceny BTC ze $4,130 na $5,300. Od toho momentu BTC osciluje mezi $4,800 a $5,300. Pokud vezmeme v úvahu fakt, že BTC začal rok 2019 na úrovni $3,760, tato nejsilnější kryptoměna vykazuje úctyhodný 40% YTD výnos (YTD – Year to Date – od začátku roku k dnešnímu dni).

Vývoj ceny BTC od začátku roku 2019

Rostoucí ceny ropy

Tento rok patří i ropa k nejvýkonnějším aktivům. Výkonnost ropných společností v sektoru byla do značné míry ovlivněna rostoucími cenami samotné ropy. Podle měřítka WTI Crude Oil Spot Price od začátku roku cena ropy za jeden barel narostla ze $46.3 na $63.4, což představuje YTD výkonnost 37 %.

Ceny ropy se po poklesu cen v roce 2014 pohybovaly na historických minimech. Odborníci připisují nízké ceny kombinaci faktorů, včetně rekordní produkce ropy ve Spojených státech těžené frakováním, vysoké produkce v Saúdské Arábii a zpomalování globálního ekonomického růstu.

Vývoj ceny ropy od začátku roku 2019

V roce 2019 však ceny ropy opět rostou v důsledku překvapivé poptávky ve spojení se snižováním produkce OPEC a zpřísňováním sankcí USA vůči Íránu a Venezuele. Díky tomu investoři, kteří vsadili na ropu, zaznamenali výraznou návratnost svých investic.

Růst trhu s akciemi po vánočním pádu

Všechny tři hlavní akciové indexy – Nasdaq index, S&P 500, založený na tržní kapitalizaci 500 největších amerických společností, a Dow Jones Industrial Average, tržní index 30 velkých uznávaných amerických společností, vykazují dvouciferný YTD růst.

Výjimečná výkonnost trhu s akciemi je do jisté míry nečekaná, neboť pouze 4 měsíce dozadu, během Vánoc, vykazovaly všechny tři indexy deseti a víceprocentní ztráty. Náhlý pád se připisuje prognózám celosvětového ekonomického zpomalení Federálního rezervního systému (Federal Reserve), Mezinárodního měnového fondu (MMF) a dalších významných ekonomických agentur ve spojení s rostoucím ekonomickým napětím mezi USA a Čínou.

Nasdaq vykazuje YTD růst o 20.5 %, Dow Jones o 13.9 % a S&P o 15.9 %

Trh s nemovitostmi i nadále rychle roste

Indexy nemovitostí si také vedou výjimečně dobře. Investice realitních investičních fondů (REITs), které nakupují výnosy z nemovitostí, jako jsou kancelářské budovy, hotely a jiné nemovitosti, ukázaly působivý růst.

Fond s nemovitostmi Vanguard Real Estate ETF (VNQ) zaznamenal až 17% YTD výnos

Zlatu se nedaří

Královský uchovatel hodnoty – zlato, si od začátku roku 2019 nevede velmi dobře. Investoři obecně nakupují zlato jako jeden z vhodných způsobů diverzifikace rizika  a zabezpečení proti ostatním aktivům v portfoliu, které jsou charakteristické vyššími průměrnými výnosy, ale i vyšším rizikem. Na základě údajů za posledních 10 let v průměru cena zlata stoupala pouze o 4.8 % ročně.

Pokud jde o YTD výkonnost, zlato výrazně kleslo na své ceně

Porovnání

Shrneme-li všechny rozebírané fondy a indexy, Bitcoin se z aktiva s nejhorší výkonností stal po téměř 5 měsících suverénně nejvíce rostoucím aktivem. A to vše díky dubnovému růstu. Podle historických údajů je Bitcoin nejvýkonnějším aktivem tohoto desetiletí. Pokud se podíváme na roční minima, BTC od roku 2015 stabilně rostl ze $185 na $365, $780 a na $3,200 v roce 2018.

Porovnání vývoje cen jednotlivých aktiv od začátku roku 2019: Zlato (černá), Nasdaq (oranžová), REIT (červená), S&P (zelená), DOW (tmavá oranžová), Bitcoin (šedá)

Závěr

Extrémní volatilita BTC je však riskantní investicí pro ty, kteří potřebují spolehlivý přístup k investovaným fondům. Kromě toho minulá výkonnost Bitcoinu nemusí nutně odrážet budoucí výkonnost. Stále existuje velké množství skeptiků, kteří se domnívají, že Bitcoin je předurčen k neúspěchu. Nicméně komunita, která si myslí, že Bitcoin bude i nadále růst, je stále početnější. To, zda BTC nakonec překoná konvenční aktiva jako zlato, ukáže jen čas…

Weiss Ratings: V roce 2019 dosáhne Bitcoin nových rekordů, XRP se může stát nejhodnotnější kryptoměnou

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk

Zdroj: cryptoslate.com

1 Komentář

  1. Osobně nejsem zastáncem diverzifikace. Přesto tak činím. Zkusil jsem Bitcoin, naběhl jsem si díky své neznalosti, i jiné produkty. Asi každý musí sám přijít na to, zda zlato, akcie nebo kryptoměny jsou jeho investiční příležitost a tam zacílit.
    https://www.bohatytata.cz/index.php/2019/04/20/diverzifikace/

Odpovědět

Téma od: Anders Norén