Nick Spanos je brzký osvojitel a inovátor v blockchainovém průmyslu. Spanos je známý spuštěním první kryptoměnové směnárny v roce 2013 – Bitcoin Center NYC, hned vedle New York Stock Exchange, což bylo zvěčněno v dokumentu od Netflixu „Banking on Bitcoin“. K desetiletému výročí Bitcoinu se Spanos podělil o své názory jakožto „brzký Bitcoinový osvojitel“.

Před příchodem Bitcoinu jsem po mnoho let neúnavně pracoval pro svobodomyslné politické kandidáty. Tito kandidáti, z nichž nejznámější byl Dr. Ron Paul, se stavěli proti Federal Reserve Bank kvůli její roli v inflační politice ve vztahu k peněžní zásobě, která znehodnotila úspory těžce pracujících lidí. Téměř v každém případě jsme čelili útokům ze strany médií, která ostře (a často neoprávněně) napadala kandidátovu image polopravdami a nepravdami za cílem poškodit náš volební výsledek. Konala tak, dokud si nebyla jistá, že volby prohrajeme. Nezáleželo na tom, jak tvrdě jsme pracovali nebo kolik peněz jsme utratili. Proti mainstreamovým médiím jsme neměli žádnou šanci.

Po dvou desetiletích bojů jsem si myslel, že jsem věnoval svůj život předem prohraným bitvám. Pak jsem si jednoho dne přečetl white paper Bitcoinu. Přečetl jsem si ho pětkrát a pomyslel jsem si:

„Konečně mám zbraň, o kterou mě média nemohou připravit! Bitcoin pro mě nepředstavuje instrument pro finanční investice, ale je pro mě především deklarací naší monetární nezávislosti.“

Když jsem začal s Bitcoinovým Centrem v roce 2013, měl jsem prosperující realitní byznys v newyorském Downtownu. Začal jsem kariéru ve vývoji technologií pro politické kampaně. Kvůli tomu, jakou měl v té době Bitcoin reputaci v mainstreamových médiích, jsem věděl, že mnoho mých vztahů by bylo zničeno, pokud bych vystupoval jako veřejně známá osoba v kryptoměnovém odvětví.

Když jsem spustil Bitcoinové Centrum, noviny zveřejnily, že jsem zakladatel, i přestože jsem nikdy nechtěl, aby tato informace byla veřejná. Okamžitě mi začali volat přátelé a členové rodiny a ptali se mě, do čeho jsem se to dostal a jestli jsem se nezbláznil. Říkali mi, že Bitcoin je určený pro nelegální aktivity na internetu. Jiní říkali, že to není nic jiného než peníze z videohry.

Moje životní poslání o osobní svobodě bylo silnější než cokoliv, co mi kdokoliv mohl kdy říct.

CEO Coinbase: Kryptoměny ve virtuální realitě jsou další velkou aplikací blockchainu

Překážky na cestě Bitcoinu

Věděl jsem, že musím vyvést Bitcoin z temných uliček na Wall Street, aby ho svět začal brát vážně. Takže jsme po mnoho let, den za dnem učili reportéry, makléře, studenty, technology a investory o Bitcoinu. Dělali jsme to zdarma a přes noc se Bitcoin a další kryptoměny obchodovaly na první live kryptoměnové burze na světě (také zdarma).

Každý den jsme museli být připraveni se bránit. Nevěděli jsme která vládní agentura se může objevit za dveřmi, ani které dokumenty po nás mohou chtít. I přesto jsme tam stáli jako David se svým prakem proti novodobému Goliášovi otevřeně, odhodlaní a nebojácní.

Roky jsme bojovali zuby nehty a šířili ethos o decentralizaci široko daleko s týmem právníků za zády. Byly proti nám vytvářeny licence, které měly zpomalit náš růst. Agentury se neúnavně snažily najít způsob, jak zabránit lidem přijmout Bitcoin. Navzdory všem překážkám však Bitcoin prosperoval.

Pak jsme si jednoho dne něčeho všimli. Mnoho velkých firem se nás snažilo doběhnout. Microsoft, IBM, Goldman Sachs, JP Morgan, dokonce i Google a Facebook – najednou se všichni tito Goliášové centralizace pokoušeli vstoupit do blockchainového průmyslu.

„Vychvalují to, čemu říkají blockchain, ale ve skutečnosti se snaží znovu zavést centralizovanou kontrolu, což je pro mnoho z nich poslední možnost, jak zůstat relevantní.“

V mnoha lidech vyvolala invaze těchto gigantů nadšení, protože si mysleli, že nám to může zajistit legitimitu. Bylo to z důvodu toho, že byli navedeni k tomu, aby si mysleli, že bez těchto gigantů je naše komunita nelegitimní. My, sympatizanti otevřeného, neregulovaného blockchainu, jsme ti legitimní.

Realita je taková, že vzdělávání, které jsme začali v Bitcoinovém Centru, je teď důležitější než kdy předtím. Proto dále učíme lidi skutečný význam decentralizace. Mnoho lidí říká to samé, co jsem řekl na fórech v desítkách zemích po celém světě od Saúdské Arábie až po Srí Lanku: „Bez decentralizace nemůže existovat transparence, stabilita a odpovědnost.“

Vnucování centralizace

Internet vyrostl skokově, protože nebyl regulován. Kdyby byl internet od začátku regulován, pravděpodobně by byl ve srovnání s dnešní velikostí internetu ničím. To samé platí pro blockchain. Navzdory těmto silným institucím a regulátorům, kteří nám neustále cpou centralizaci, věřím v odolnost a statečnost naší rostoucí komunity a jsem přesvědčen, že tyto útoky přežije.

Pokud nebudeme všichni bojovat za to samé, pak prohrajeme. Udělali jsme příliš mnoho kompromisů a mockrát jsme se vzdali bez boje. Goliášové si nás najímají, abychom vychvalovali jejich projekty, které jsou pouze trojskými koni. Lobbisté pracující pro Goliáše, přesvědčují vlády, aby nás regulacemi zašlapaly do země, mezitímco sami protlačují své vlastní, nekvalifikované, nezkušené přátele. Změnily daňový systém, aby nás mohly zdaňovat znovu a znovu při každém sebemenším obchodu, dokonce i v rámci našeho vlastního portfolia a my s tím stále nic neděláme. Vzdáme se jen tak? Budeme jen tak nečinně přihlížet?

Proč podporujeme boje uvnitř naší vlastní komunity? Jsme všichni na stejné lodi. Míří na nás velká torpéda. Varovné výstřely se změnily na přímé zásahy. Pokud se nebudeme schopni osvobodit za pomoci otevřeného, neregulovaného, decentralizovaného blockchainu, tak nás uvězní uzavřeným, regulovaným a centralizovaným blockchainem.

Každý den bychom se měli podívat do zrcadla a zeptat se sami sebe: „Co jsme udělali pro Bitcoin?“  Nevím jak vy, ale já předtím, než zemřu v této kleci, chci volně pobíhat v divočině a Bitcoin je klíč k naší svobodě, pokud o ni budeme bojovat.

Toto je příspěvek Nicka Spanose, který je brzký osvojitel a inovátor v Bitcoinovém a blockchainovém průmyslu. Vyjádřené názory jsou jeho vlastní a nemusejí být nutně totožné s názory redakce.

Kryptoměnový trh v roce 2018: Co všechno způsobilo současnou situaci?

Zdroj: bitcoinmagazine.com