Poprvé v tomto roce je cenová volatilita Bitcoinu nižší než volatilita trhu s akciemi. Tento závěr vznikl porovnáváním historické volatility Bitcoinu a populárního indexu pro americké akciové trhy S&P 500.

Měření 10denního vývoje trhu udělilo Bitcoinu míru volatility 15.7, zatímco indexu S&P 500 byla přidělená hodnota 27, což je téměř dvojnásobek hodnoty udělené Bitcoinu (BTC).

Nadprůměrně volatilní trh s akciemi

Tento zajímavý trend ve vývoji volatility je možné připsat nepravidelnému cenovému chování vzpomínaných aktiv na trhu. Index S&P 500, který za poslední roky dominoval trhu s akciemi svým prudkým růstem, totiž v současnosti podléhá cenové korekci. Od své rekordní hodnoty ze dne 21. září 2018 S&P 500 klesl až o 11.5 %, což je jeho nejhorší negativní trend od začátku tohoto roku.

Cenový vývoj S&P indexu od června 2017.

Trh s akciemi ve všeobecnosti zažívá turbulentní období, jelikož investoři jsou stále více znepokojení děním na poli mezinárodního obchodu. Experti se totiž obávají toho, jak prezident Donald Trump zvládne čínskou obchodní dohodu.

„Co se týká čínské obchodní dohody, ne všichni ekonomové jsou optimističtí,“ říká ekonomický poradce Bílého domu Larry Kudlow.

Proč je kryptoměnový trh tak volatilní?

Stabilní Bitcoin

Na druhé straně finančních trhů je BTC, který je v současnosti až neobvykle ticho. Mimo 15. října 2018, kdy Tether potlačil jeho hodnotu o 10 %, zůstala cena BTC poměrně konstantní. Volatilita na trzích s BTC je tak nízká, že někteří analytici žertují, že „se Bitcoin stal stablecoinem„.

Cenový vývoj BTC za posledních 10 dní vykazuje nevšední míru stability.

Bitcoinoví analytici intenzivně monitorují volatilitu nejsilnější kryptoměny již téměř měsíc. Začátkem října 2018 mnoho odborníků poukazovalo na fakt, že již brzy může dojít k velkým cenovým pohybům. Během uplynulých týdnů se však vysoká volatilita nevrátila, a jak ukazuje výše uvedený graf tržní kapitalizace, cena zůstala relativně stabilní.

Bitcoinová volatilita klesla tak, že její 30denní index klesl na úroveň, na které se naposledy nacházel v prosinci 2016. Někteří analytici dále tvrdí, že tento vývoj potvrzuje roli kryptoměn jako významného uchovatele hodnoty (Store of Value, SoV) a že jejich cena se začne postupně zvyšovat.

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk

Zdroj: cryptoglobe.com