Bitcoin zažívá v uplynulých dnech signifikantní růst. Za poslední týden si připsal skoro 50procentní nárůst a jak mnozí investoři předpokládali, BTC překonal i $13,000. Značný nárůst zaznamenává i tradiční uchovatel hodnoty, zlato. Zatímco na začátku tohoto roku stála jedna unce žlutého kovu $1,278, v době psaní článku se obchoduje za $1,422. Jak tedy vychází souboj odvěkého a novodobého digitálního uchovatele hodnoty?

Bitcoin lepší než zlato

Z pohledu růstu ceny bitcoinu bychom mohli tento týden označit za monumentální. Ve středu 26. června pokořil hranici $11,250, čímž se vrátil na svou cenu před 15ti měsíci. Během dnešního dne zároveň posunul své letošní All Time High na úroveň $13,500. Tento v komunitě dlouho očekávaný trend však zároveň vyvolává dohady o tom, co stojí za takto rychlým růstem.

Jednou z odpovědí může být i aktuálně rostoucí politické a ekonomické napětí ve světě. Nedávné protesty v Hongkongu jako odpověď na změnu zákona o vydávání osob podezřelých ze spáchání trestných činů do Číny či stupňující se napětí mezi USA a Íránem (ten plánuje odstoupit od dalších závazků z jaderné dohody) vedly mnohé investory k tomu, aby obrátili svou pozornost na bitcoin a zlato.

Zatímco žlutý kov si od počátku tohoto roku připsal zhruba 11 %, bitcoin jej mnohonásobně překonalV rámci YTD (year-to-date) zhodnocení překročil BTC v době psaní článku už hranici 200 %. Růst obou těchto aktiv nám dává jasný signál, že důvěra investorů ve fiat měny a tradiční investice, jako jsou akcie, klesá.

Parabola nabírá rychlost

V rámci srovnání se zlatem je však nutno říci, že tomuto aktivu trvalo šest let, aby vymazalo svou ztrátu. Naposledy se na aktuální ceně totiž obchodovalo koncem srpna 2013. Vůči svému All Time High (září 2011) přitom stále ztrácí přibližně 22 %. Naproti tomu bitcoin, který klesl z přibližně $20,000 až na úroveň $3,200 (téměř 80% propad), dokázal za uplynulých šest měsíců zamazat již více než 50 % ze svého manka.

Zdroj: goldprice.org

Aktuální růst ceny by se tak dal označit jako začátek čtvrté parabolické fáze této z hlediska tržní kapitalizace nejsilnější kryptoměny. Souběžně s růstem ceny roste přitom i celkový hashrate sítě, počet transakcí a v neposlední řadě i výnosy z těžby.

Bitcoin: Držet, nebo aktivně používat?

Tržní kapitalizace zlata a bitcoinu

Při porovnání bitcoinu a zlata je dobré se zaměřit i na proces jejich těžby. Zatímco v případě zvýšeného zájmu po zlatě jsou těžební společnosti motivované aktivněji a ve větším rozsahu uspokojit poptávku, u bitcoinu taková situace není možná. Vytěžení jednoho bloku, a tím pádem i emise nových bitcoinů, je pevně stanoveno. To znamená, že zrychlení vydání nových bitcoinů do oběhu (na rozdíl od zlata) není technicky možné.

Tím pádem by se klesající nabídka měla promítnout do rostoucí ceny tohoto kryptoaktiva. I díky tomu někteří investoři jako například Mike Novogratz či zakladatel Block.one Brendan Blumer předpokládají, že bitcoin by v horizontu 20 let mohl překonat celkovou tržní kapitalizaci zlata.

Rakousko považuje zlato za inspiraci při regulaci kryptoměn

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu KryptoPortal.sk

Zdroj: bitcoinist.com