Datum 1. srpen 2017 představuje v bitcoinové komunitě velmi důležitý milník. V tento den chtěla BTC komunita iniciovat první uživatelsky aktivovaný soft fork (UASF). Nová koncepce, kterou navrhl Bitcoin a Litecoin vývojář s přezdívkou Shaolinfry, byla posledním krokem v dlouholetém boji, který vyvrcholil aktivací SegWitu. Tento den dostal název Bitcoin Independence Day. Je to den, který poukázal na suverenitu konsenzu a sílu komunity. Oficiálně tak ukončil první z mnoha „občanských válek“ v této síti.
SegWit
Segregated Witness byl představen v aktualizaci Bitcoin Core klienta v říjnu 2016. Aktualizace protokolu opravovala transakční chybu, která v konečném důsledku vydláždila cestu sekundárním sítím, jako je Lightning Network. Relativně šťastný důsledek tohoto upgradu byly nižší transakční poplatky. O to se postaralo zvýšení množství transakčních údajů, které se vejdou do každého bloku.
Tento nápad poprvé představil Pieter Wuille na konferenci Scaling Bitcoin v prosinci 2015. Navrhované řešení v podstatě odděluje digitální podpisy, nazývané také witness (údaje zodpovědné za prokázání vlastnictví bitcoinu), od transakce v rámci každého bloku. Namísto ukládání podpisů do transakčních dat jsou tato data zabalena do coinbase, tedy do první transakce v každém bloku. Tím se zvýšila velikost bitcoin bloku bez navýšení původní 1megabajtové velikosti bloku.
Navrhovanou změnu v síti bylo možné, podle návrhu Bitcoin Core vývojáře Luka Dashjra, provést jako zpětně kompatibilní soft fork. To znamená, že by upgrade mohly provést jen některé uzly, aniž by tím ohrozily konsenzus blockchainu.
Kdo by nechtěl levnější a rychlejší Bitcoin transakce?
Po roce vývoje bylo do Bitcoin Core verze 0.13.1 dopsáno přibližně 4,700 řádků kódu (přispěvatelé Pieter Wuille, Eric Lombrozo a Johnson Lau). Změna přinášela pro síť jasné výhody. Kdo přece nechce levnější a rychlejší transakce? Očividně mineři.
I když se SegWit dostal do Bitcoin Core vydání (říjen 2016), bylo ho třeba aktivovat. Aby se tak stalo, museli mineři signalizovat podporu této změny a začít těžit SegWit bloky. Jakmile jeden miner nebo pool začne těžit nové SegWit bloky, je třeba, aby se k nim do dvou týdnů (2,016 bloků, tzv. difficulty period) přidalo 95 % minerů v síti.
Problém byl, že SegWit bloky začaly těžit pouze pooly Bitfury, český Slush Pool, BTCC a hrstka menších poolů či nezávislých minerů. Největší těžební operace, jako například Bitmain Antpool a F2Pool, tento upgrade bojkotovaly. Zejména Bitmain požadoval, aby byl SegWit doprovázen zvětšením velikosti bloku prostřednictvím samostatného hard forku.
Důvod nepodpořit SegWit?Chamtivost!
Po zbytek roku 2016 ležel SegWit nečinně v Bitcoin Core softwaru, debata o škálování sítě ale zůstala stejně aktivní. V únoru 2017 byl UASF (User Activated Soft Fork) poprvé představen jako metoda k urychlení přijetí SegWitu, jeho podpora ale přišla až v létě 2017. Pozitivní přijetí navrhovaného UASF lze vnímat jako reakci na později odhalené komplikace.
Jednou z nich bylo zjištění, že těžební gigant Bitmain tajně zneužil zranitelnost v Bitcoinovém těžebním algoritmu, aby tak jeho stroje získaly až 20procentní zvýšení výkonnosti. Na toto zvýšení výkonnosti, které dostalo jméno AsicBoost, upozornil CTO společnosti Blockstream a zkušený Bitcoin Core přispěvatel Gregory Maxwell. I když Bitmain popřel, že v té době nasadil tento mechanismus. Pokud i nejvýznamnější výrobce ASIC čipů do nich zahrnul AsicBoost, nikdy se neprokázalo, že by využil jeho výhody ve svých operacích.
Najednou však neochota podpořit SegWit ze strany největších světových těžařů začala dávat smysl. Pokud bude SegWit aktivován, zcela by vynuloval efektivnost AsicBoostu. To se odehrálo v dubnu 2017.
Jeden SegWit nestačí
Následující měsíc se setkali zástupci nejvlivnějších společností v Bitcoinovém průmyslu a vytvořili takzvanou Newyorskou dohodu (New York Agreement, NYA). Schůze jen pro zvané pod vedením společnosti Digital Currency Group a jejího zakladatele Barryho Silberta měla jediný cíl: naplánovat a provést hard fork, který by aktivoval SegWit a rozšířil velikost bloku na 4 MB. Newyorská dohoda získala podporu od vedoucích mining společností, které dohromady představovaly 80 % globálního hashratu BTC sítě.
Tato kontroverzní iniciativa byla označena jako SegWit2x. Hard fork znamenal, že nová pravidla protokolu, na rozdíl od soft forku SegWit, by byla nekompatibilní se staršími verzemi klientů. A samozřejmě, že verze SegWitu podle NYA byla nekompatibilní s verzí SegWitu v Bitcoin Core. Skupina elit, která představovala pouze zlomek uživatelů Bitcoinu, se pokoušela ovládat Bitcoin a řídit vývoj sítě ve svůj prospěch. To vše bez jakýchkoliv vstupů od vývojářů Bitcoin Core.
Tato dohoda tak představovala existenční hrozbu. To, co se původně považovalo za plynulý upgrade sítě (SegWit), začalo směřovat k válce. A dokonce hrozilo, že se síť a komunita rozdělí na dva tábory.
Řešení představovala hrozba přijetí UASF
Zkratka UASF znamená User Activated Soft Fork, volně přeloženo jako uživateli aktivovaný upgrade sítě.
Řešení bylo jednoduché, i když trochu riskantní. Aktivací UASF na svých peněženkách a BTC nodech by uživatelé dali minerům ultimátum: Podpořte SegWit, nebo vaše bloky odmítneme. To by ve skutečnosti podnítilo minery, aby SegWitu konečně dali zelenou. A byla to příležitost vyvážit síly v Bitcoin síti. V podstatě tak menšina dokázala ovlivnit většinu k akceptaci nových pravidel. Mineři tak byli nuceni jednat ve svém vlastním racionálním ekonomickém zájmu. Pokud mineři nebudou hrát podle pravidel, přijdou o své příjmy.
Návrh byl představen v únoru 2017, avšak chvíli trvalo, než si dokázal získat potřebnou pozornost. Shaolinfry předestřel dva návrhy na zlepšení Bitcoinu (BIP148 a BIP149). Datum 1. srpna 2017 byl stanoven pro uživatele, aby provedli BIP148.
Byl tu však jeden problém: Newyorská dohoda. Její verze SegWitu byla stále nekompatibilní s původní SegWit verzí, a tedy i s BIP148. Naštěstí Bitmain Warranty inženýr James Hilliard navrhl BIP91, což je aktualizace, díky níž by byly všechny tři verze kompatibilní. Hnutí bylo pojmenováno od nadcházejícího vydání peněženky Electrum – Independence.
BIP91 byl oficiálně platný od 20. července 2017. Ironií je, že z tohoto důvodu již UASF nebyl potřebný. Pokud mineři spustili BIP91, signalizovali podporu pro SegWit. Mineři se však mohli stále vymanit z BIP91, takže tlak UASF byl stále nezbytný a uživatelé byli stále povzbuzováni, aby ho prosazovali. Shaolinfry v roce 2017 řekl, že možnou cestou k aktivaci SegWit nebude samotný UASF, ale jeho hrozba. A přesně to se stalo.
Ponaučení
SegWit byl aktivován po dvoutýdenní difficulty periodě přesně 24. srpna 2017. Největší ponaučení celé této ságy je zjištění, kdo vlastně kontroluje a řídí Bitcoinovou síť. Jsou to její uživatelé a vývojáři, kteří jsou u kormidla, a ne rozmary několika těžebních a podnikových oligarchů. Z tohoto důvodu oslavujeme 1. srpna jako Bitcoin Independence Day, Den nezávislosti Bitcoinu. Šlo o první velký zátěžový test Bitcoinu. A místo toho, aby se komunita sesypala pod tlakem, ukázala svou skutečnou sílu.
Znamená to, že lidé, kteří provozují ověřovací uzly, nakonec určí, které transakce budou považovány za validní. Ukázalo se, že lidé nakonec mohou ověřit své vlastní transakce a existuje motivace pro minery připojit se k síti, která jim přinese nejvyšší hodnotu.
Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu KryptoPortal.sk
Zdroj: bitcoinmagazine.com
Odpovědět