Pokud jste kryptoměnovým, bitcoinovým fanouškem, jehož fascinuje tato rychle se rozvíjející technologie, určitě jste již vyzkoušeli svými virtuálními měnami něco zaplatit. Nicméně pokud jste kryptoměnový investor, pravděpodobně si kladete otázku, zda se vyplatí alespoň část svých mincí utratit.

Většina z nás doufá, že v budoucnu se bitcoin stane hlavní měnou, která bude akceptována napříč celým spektrem obchodníků a poskytovateli služeb. Avšak možná se ptáte, zda se v tomto okamžiku se současnou ekonomickou situací vyplatí bitcoiny (BTC) utratit.

Možná jste BTC investor, který sice své mince poctivě drží, ale má nutkání část svých úspor utratit nebo vyzkoušet tuto převratnou technologii v praxi. Dobrá zpráva je, že dokonce i dnes, bez skutečného celoplošného přijetí kryptoměn do mainstreamu, existují stovky způsobů, jak utratit bitcoin. Nicméně to, že tyto možnosti existují, neznamená, že je musíte využívat.

Kryptoměny již můžete přijímat a odesílat i v aplikaci WhatsApp

Držet nebo používat, toť otázka

Jako téměř každá problematika, tak i otázka utrácení BTC má dvě strany mince. Na jedné straně se používáním a utrácením BTC zařazujete do exkluzivního celosvětového hnutí, které aktivně využívá kryptoměny a tím pomáhá rozvíjet tento ekosystém, a zároveň ho protlačuje do mainstreamu. To ve finále pomáhá zvyšovat adaptaci a potenciálně zvyšovat zisk budoucích kryptoměnových investic.

Na druhou stranu, pokud utratíte příliš BTC, které jste zakoupili za fiat měny (konvenční peníze), a jeho cena za pár měsíců / let závratně naroste, určitě vás to nepotěší. Obíráte se tedy utrácením BTC o budoucí zisk?  Je to možné…

Na tuto otázku neexistuje žádná správná odpověď, záleží na mnoha okolnostech. Pokud jste například kryptoměnová velryba, nebo jen vlastníte obrovské množství BTC, nemáte co ztratit tím, že část svých úspor utratíte. Právě naopak, aktivním využíváním BTC můžete pomoci kryptoměnové ekonomice. Vždyť samotná podstata BTC je využívat jej jako platidlo.

Tyler Winklevoss: Tržní kapitalizace Bitcoinu může překročit úroveň $7 bilionů

Vezměte si takového Laszla Hanyecze, známého jako „Bitcoin Pizza Guy“. Ten si v roce 2010 koupil dvě pizzy za 10 000 BTC (v té době to představovalo přibližně $41.). Mnoho z vás jen zakroutí hlavou a pomyslí si, že kdyby si ty BTC nechal, udělal by lépe. Avšak o to tu vůbec nejde. Právě tímto počinem Laszlo ukázal, že bitcoin je reálná měna, za kterou si koupíte i běžné zboží a jídlo. Od tehdy si každý rok 22. května připomínáme „Bitcoin Pizza Day“, jakýsi svátek oslavující bitcoin a adaptaci kryptoměn.

Pokud však patříte mezi lokální investory s malým BTC holdingem, pravděpodobně si je budete chtít udržet, protože jejich utracení v současnosti nepředstavuje pro vás žádnou výhodu. To je zcela v pořádku. Nicméně je důležité popřemýšlet nebo si určit hranici, od které budete BTC využívat jako platidlo, popřípadě si vybrat zisk.

Závěr

Jak se adaptace kryptoměn bude zvyšovat a svět se bude stávat pro ně více a více přívětivějším, utrácení kryptoměn bude s sebou nést mnoho skvělých výhod: od šetření na nákladech, rychlejší transakce až po věrnostní programy a finanční automatizaci (díky blockchainu). V současnosti je bitcoin stále jakousi kultovní záležitostí, která však každým dnem nabírá na síle a atraktivitě. Určitě si část svých kryptoměn uchovejte, neboť budoucnost vypadá pozitivně. Avšak pokud máte chuť vyzkoušet BTC v praxi, nebo si potřebujete něco koupit, směle do toho. Vždyť přeci bitcoin byl stvořen jako platidlo.

Na burze Boltz, která využívá Lightning Network, můžete obchodovat v naprosté anonymitě

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu KryptoPortal.sk