Transakční poplatky, které dosáhly nepřijatelnou hranici v lednu tohoto roku, byly jednou z největších překážek při používání Bitcoinu, jako prostředku výměny financí. Zatímco vzniklo několik kryptoměn, které poskytují řešení pro rychlé a levné transakce, tak transakční poplatky Bitcoinu se vrátily do normálu díky rychlejší implementaci SegWitu, Lightning Network (LN)  a batchingu.

Průměrný transakční poplatek v Bitcoinové síti je poslední tři měsíce nejmenší od roku 2011.

Podle statistik transactionfee.info byl nejmenší průměrný transakční poplatek 4. a 5. dubna tohoto roku a to 6.86 satoshi/byte (sat/B). Poplatky se 30. dubna zvýšily na 39,29 sat/B, ale od té doby se znovu snížily.

Průměrná cena za transakční poplatky se v sobotu opět vrátila pod hranici 10 sat/B a v neděli činila 8 sat/B.

Pro srovnání, v lednu byl průměrný transakční poplatek kolem 700 sat/B. To je od začátku tohoto roku poměrně výrazný pokles. Za nižší transakční poplatky může především  implementace nových technologií,  ale i menší počet transakcí. V lednu jsme se dostali téměř k 500,000 transakcím za 24 hodin, ale za poslední tři měsíce toto množství kleslo na zhruba 200,000 transakcí za 24 hodin. V následujícím grafu si můžete prohlédnout vývoj ceny transakcí od začátku tohoto roku.

Vývoj ceny BTC transakcí od začátku tohoto roku.

Nízká sazba poplatků naznačuje, že se Bitcoin levněji přenáší mezi různými peněženkami. Vysoké náklady a čas související s transakcemi vedl ke kontroverznímu rozdělení Bitcoinového blockchainu – vzniku Bitcoin Cash (BCH), který slíbil rychlejší a levnější transakce oproti Bitcoinu. Bitcoin Cash však zatím selhává z hlediska masové adopce a nepomohl mu ani ofenzivní marketing v podání Rogera Vera. Bitcoin Cash má aktuálně méně transakcí, než má recesistická kryptoměna DOGECOIN. Dokonce v květnu měl Bitcoin Cash vyšší průměrný transakční poplatek než měl Bitcoin (BTC), i když Bitcoin Cash (BCH) měl jen kolem 15,000 transakcí za 24 hodin.

Bitcoinový soft-fork Segregated Witness (SegWit) zaznamenal během tohoto roku obrovský pokrok v adaptaci. SegWit takříkajíc snižuje váhu dané transakce, což má za následek snížení poplatku za danou transakci a umožní zapsání většího množství transakcí do jednoho bloku, a také umožňuje fungování Lightning Network. V následujícím grafu si můžete prohlédnout míru adopce SegWitu.

Závěr

Při rostoucí adopci SegWitu a Lightning Network se očekává, že se vyřeší problémy se škálovatelností Bitcoinu. Zatím je však Lightning Network síť, která umožňuje instantní a extrémně nízké transakční poplatky stále jen na začátku svého vývoje. Vývoj a nadšení uživatelů posouvají hranice stále dopředu a v síti je aktuálně aktivních 2,066 uzlů a 6,432 channelů. Lightning Network je schopna unést miliardy transakcí za sekundu za extrémně nízké transakční poplatky. Aktuální stav LN sítě si můžete prohlédnout zde.

Zdroj: thenextweb.com