V posledních únorových dnech byla představena nová verze Bitcoin Core 0.16.0, softwarového Bitcoin klienta, jehož původně vyvinul Satoshi Nakamoto. Posledních pár měsíců Bitcoin Core developeři tvrdě pracovali na vývoji a důkladném testování několika optimalizací a nových funkcí pro nový open-source klient.

Většina běžných uživatelů Bitcoinu si je vědoma, že Segregated Witness (SegWit) byl významnou změnou protokolu, která byla aktivována v Bitcoinové síti 24. srpna 2017. SegWit umožňuje zvětšení bloku a redukuje váhu transakce (odděluje popisné údaje od zbytku transakčních dat), tím pádem se zvýší kapacita sítě pro zpracování transakcí.

Bech32: Nový formát Bitcoin adres

Důležitou novinkou v Bitcoin Core klientovi je  bech32, nový formát původní SegWit adresy, začínající prefixem BC1. Tento formát adresy, vyvinutý bývalým vývojářem společnosti Blockstream Gregorym Maxwellem a developerem Dr. Pieterem Wuillem, je snadno rozpoznatelný, protože začíná zmíněnými třemi znaky „BC1″ namísto 1 nebo 3, kterými Bitcoin adresy obvykle začínají. Ještě důležitější je, že adresy bech32 používají méně znaků než aktuální formát adresy, protože už nerozlišují mezi malými a velkými písmeny. Na rozdíl od formátu adresy base58, který Bitcoin Core dosud používal, by měly bech32 adresy pomoci uživatelům snadněji přečíst a správně zapsat Bitcoinovou adresu. Nový formát adresy také umožňuje efektivnější využívání QR kódů  a usnadňuje detekci chyb, což určitě přivítá množství uživatelů Bitcoinu.

Navíc bech32 nabízí výhody, které se týkají podpory SegWit peněženek. Většina peněženek, které již dnes SegWit podporují, jen „zabalí“ SegWit adresu do tzv. P2SH výstupů (s adresami začínajícími 3). Chcete-li z takové adresy posílat BTC, k transakčním datům musí přibalit ještě tzv. „Redeem skript“ jako důkaz, že prostředky byly skutečně uzamčeny pomocí SegWitu. S novými adresami bech32 může být tento krok vynechán, což znamená, že transakce odeslané ze SegWit adresy mohou obsahovat mnohem méně údajů, které se přenášejí přes Bitcoin síť, a které jsou dále ukládány na blockchainu.

Starý, stále používaný formát BTC adresy: 

1GVRAKPH9Sy8Gc6BH3F6R1askgXNuypS8n

Nový bech32 formát BTC adresy:

bc1qar0srrr7xfkvy5l643lydnw9re59gtzzwf5mdq

Protože ne všechny Bitcoin peněženky podporují bech32 adresy, Bitcoin Core 0.16.0 uživatelé si budou moci vybrat, zda chtějí vygenerovat bech32 přijímací adresu pro platby nebo P2SH adresu. P2SH však zůstává jako výchozí možnost. Peněženka Bitcoin Core samozřejmě podporuje odesílání transakcí na jakýkoliv typ Bitcoin adresy.

Podpora Lightning Network

SegWit také umožňuje fungování Lightning Network, která funguje off-chain, tedy mimo hlavní řetězec. Toto řešení by mělo pomoci odstranit problém se škálovatelností Bitcoinu, protože by prakticky umožnila neomezený objem transakcí. Aktuální stav adopce Lightning Network si můžete prohlédnout zde.

Nezapomínejte, že pokud chcete přispět k decentralizaci Bitcoinu, tak nejlepší způsob je stažení a používání nejnovější verze Bitcoin Core 0.16.0, která je dostupná na této adrese.