Bitcoin Cash na začátku srpna slavil první narozeniny svého vzniku. Nicméně podle zprávy, která poukazuje na snižující se komerční zájem o tento altcoin spolu s 85% propadem tržní kapitalizace, není mnoho důvodů k radosti.

Bitcoin Cash slaví svůj první rok

Je to už více než rok, co Bitcoin Cash (BCH) vznikl hard forkem nejsilnější  kryptoměny, Bitcoinu (BTC). Během tohoto roku část vývojářů spolu s nejhlasitějším podporovatelem BCH, Rogerem Verem prezentovali BCH jako  „skutečný Bitcoin“.

Roger Ver v květnu pro zpravodajské médium CNBC řekl:

„To, co dodává Bitcoinu (Cashi) skutečnou hodnotu, je schopnost využívat ho v obchodech a v komerční sféře jako platidlo. Množství ostatních kryptoměn je prakticky pouze aktivem pro spekulanty bez reálné hodnoty.“

Nicméně podle trhu jsou Verova tvrzení nepravdivá. Ekonomka Kim Grauer z Chainalysis se rozhodla prostudovat Rogerův Verův výrok o používání BCH v komerční sféře. Ve své studii prověřila transakce 17ti nejpoužívanějších kryptoměnových burz a směnáren. Grauerová zjistila, že objem plateb v BCH v květnu poklesl na $3.7 milionu z $10.5 milionu, které dosahoval v březnu tohoto roku. Pro srovnání, objem plateb v BTC byl v květnu $60 milionů. 

Roger Keith Ver

Roger Keith Ver je první investor Bitcoin startupů jako například:  bitcoin.comblockchain.com, ZCash či BitPay. Byl prominentním podporovatelem adopce Bitcoinu a viděl ho jako prostředek na podporu ekonomické svobody. Nyní podporuje Bitcoin Cash, který je hard fork Bitcoinu.

Roger Ver je dost kontroverzní postava v kryptosvětě. Kromě toho, že má za sebou problémy s americkou vládou, propaguje Bitcoin Cash až násilným způsobem. Tvrdí, že toto je pravý Bitcoin a jeho chování je přinejmenším arogantní, což komunita vidí poměrně nerada.

Jako jeden z podstatných důvodů nízké adopce BCH Gaunerová uvedla většinové vlastnictví BCH malou koncentrací mimoburzových adres.

Gaunerová ve zprávě napsala: Asi 56 % Bitcoin Cashe se nachází v 67 peněženkách, které se nenacházejí na burzách a ani jim nepatří. Z těchto peněženek dvě obsahují 10,000 až 100,000 Bitcoin Cash tokenů. Je v celku pravděpodobné, že právě tito nejbohatší držitelé realizují podstatnou část transakcí v obchodních službách.

Můžete si přečíst: Co je to Bitcoin Cash?

Bitcoin vs Bitcoin Cash

Tato stránka v reálném čase vizualizuje počet transkací BTC a BCH ve formě aut projíždějících dálnicí. Velikost bloků jednotlivých kryptoměn je přímo úměrná šířce dálnice. Velikost vozidel zas představuje velikost transakce. Tento nástroj byl původně vyvinut nadšenci BCH. Nicméně ironií je, že ukazuje právě nízké využití BCH.

Vizualizace objemu transakcí ve formě vozidel. Dálnice BCH je téměř prázdná, zatímco dálnice BTC je poměrně vytížená.

Dominantnost trhu s BCH neustále klesala a to hlavně po korekci na konci roku 2017, která trvá prakticky dodnes. Dominance Bitcoinu (BTC) mezitím prokázala svou odolnost, zotavující se od své nejnižší úrovně 32 % na 53 % v době psaní článku.

Můžete si přečíst: Kryptoměnový trh láme letošní minima. Dominance BTC překročila 50 %

BCH také zaznamenal mnohem silnější propad z hlediska tržního kapitálu než konkurent BTC. Bitcoin Cash dosáhl svou rekordní hodnotu $3,700 krátce poté, co byl na konci roku 2017 zalistován na přední kryptoměnovou směnárnu CoinbaseV současnosti se cena BCH pohybuje na $530, což představuje ztrátu více než 86 %. Pro srovnání, BTC ztratil na své hodnotě 68 %.

Závěr

Bitcoin Cashi se nedaří tak, jak to prezentují jeho podporovatelé. Přímo konkurovat nejsilnější kryptoměně Bitcoinu je těžké. Navíc místy až neúměrně agresivní kampaň představitelů BCH popularitě skutečně nepomáhá.

Budeme rádi, když nás podpoříte „lajkem“ na naší české facebookové stránce.

Zdroj: bitcoinist.com