Bitcoin (BTC)  se jako první kryptoměna na světě stal senzací přímo ze dne na den a stále zůstává nejsilnější kryptoměnou na trhu. Čas však ukázal, že není všechno tak dokonalé, jak se zdá a i Bitcoin má své slabé stránky. Vytvořily se dvě skupiny lidí. Ti, co stále věří v originální vizi Bitcoinu a ti, kteří raději sáhli po jiném altcoinu. Situaci se developeři snažili vyřešit zavedením SegWitu do Bitcoin blockchain sítě, což však zcela nevyřešilo problém. Proto bylo jen otázkou času, kdy přijde alternativa Bitcoinu – Bitcoin Cash, tzv. „Hard fork“, rozdělení Bitcoin sítě.

Hlavní problémy Bitcoinu

1. Bitcoin kód má maximální limit 1MB dat pro blok, což je přibližně 3 transakce za sekundu. To vedlo a stále vede k delší době ověřování transakcí, až několik minut / hodin.

2. Následně se zvýšily i poplatky za transakce do výše desítek dolarů.

3. Cena Bitcoinu sice rostla, ale jeho síla a užitečnost začali spolu s přibývajícími problémy  stagnovat.

SegWit řešení

Od srpna 2017 se spustila aktualizace SegWit, která má za úkol vyřešit problém s dlouhým ověřováním transakcí pro Bitcoin. Jde o „soft fork“ neboli lehké rozvětvení, které však nevedlo k vytvoření nové měny. To, jak tato technologie funguje, si můžete přečíst v našem článku zde.

Jak to tedy začalo?

Bitcoin se stal natolik oblíbenou kryptoměnou s obrovským množstvím transakcí, až jeho síť začala být přetěžovaná a nestíhala zpracovávat tyto transakce efektivně. Problém škálování a nedůvěra v SegWit a ve většinovou politiku Bitcoin společenství, přivedl skupinu těžařů (pravděpodobně z Číny) k myšlence, zvýšit blokovou velikost z 1 na 8MB. Plán na hard fork byl navržen skupinou Bitcoin Unlimited v návrhu BUIP055 10. května 2017.

Návrh byl schválen 3. června 2017 s 21 hlasy a 0 proti. Práce této skupiny byla zachycena v pracovním dokumentu, který byl označen jako UAHF (User Activated Hard Fork) 6. června 2017. Následně byl na blogu těžební společnosti Bitmain zveřejněn příspěvek s názvem UAHF. O projekt projevili zájem čínští těžaři, kteří přišli s návrhem pojmenovat novou kryptoměnu Bitcoin Cash.

Tomu předcházely až 3 různé klientské uzly. První implementace Bitcoin Cash protokolu nazývaná Bitcoin ABC, byly představeny na konferenci v Arnhemu, v Holandsku. V té době zároveň Bitcoin Unlimited vydal kompatibilní software Bitcoin cash s názvem BUCash. Bitcoin XT byl také vydán před aktivací Bitcoin Cash forku, který se uskutečnil na začátku srpna 2017.

Bitcoin Cash jako nová alternativa Bitcoinu

Bitcoin Cash (BCH) jsou peer to peer elektronické peníze určené pro internetový svět. Jsou plně decentralizované, bez žádné centrální banky a nevyžadují si důvěryhodnou třetí stranu na jejich fungování. Bitcoin Cash se chlubí nízkými poplatkyrychlým potvrzením  transakcí. BCH o sobě tvrdí, že  následuje Nakamotovu roadmapu (původní plán) globální adaptace s on-chain scaling (škálováním). Změna nastala při limitu blokové velikosti, která vzrostla z 1MB při BTC na 8MB pro BCH. Rovněž byl zaveden nový transakční podpisSigHash typ, který poskytuje replay protection  (ochrana před dvojitým utrácením), vylepšil bezpečnost hardwarové peněženky a eliminoval kvadratický problém hashování.

Úprava algoritmu, který určuje obtížnost  proof of work, tzv. EDA (Emergency Difficulty Adjustment algorithm) umožňuje těm, co těží, přecházet ze staršího Bitcoin řetězce podle potřeby a zároveň je chrání před kolísáním hash rate v celé síti. Těžba se dá rychle přepínat na aktuální nejvýnosnější řetězec na těžbu, buď Bitcoin Cash nebo hlavní Bitcoin. Úprava těchto obtíží, hashrate a kolísání výnosností, byla uvedena v listopadu 2017, kdy byl algoritmus EDA nahrazen novým DAA (difficulty adjustment algorithm).

BCH byl uveden  na trh 1. srpna 2017, kdy se dosavadní vlastníci BTC od bloku č. 478558 stali automaticky i vlastníky stejného počtu BCH. Po tomto datu se však všechny transakce rozdělují na dvě samostatné a buď vlastníte BCH nebo BTC. Na blockchainu se tyto transakce rozlišují právě na základě nového podpisu SigHash algoritmu, který není platný pro starší Bitcoin síť. Tyto plusy Bitcoin cashu podle oficiální web stránky dokázaly opět upoutat pozornost nových, ale i starších obchodníků, investorů, kteří tak budují novou (nebo původní?) vizi opravdových peer to peer penězí. Postupně byl Bitcoin Cash adoptován na kryptoměnových burzách jako Coinbase, Kraken, ShapeShift, CEX.IO se symbolem pro měnu –  BCH. Bitstamp a Bitfinex používali chvíli jméno Bcash, za což však byli kritizováni a nakonec přešli na jméno Bitcoin Cash. Na některých burzách se můžete setkat i se symbolem BCC (Binance, Bittrex, ..). BCC je však nálepka pro BitConnect.

Jaká budoucnost čeká Bitcoin Cash?

Bitcoin Cash jako nová měna byl přijímán skepticky, protože sám neměl dostatek důvěry a mohlo se zdát, že podrývá Bitcoin samotný. Vzrostly i obavy, že rozdělení Bitcoinu povede ke snížení jeho hodnoty, což se však nestalo. Naopak Bitcoin začal dosahovat své maxima. BCH si však rychle získal důvěru a spoléhá se na svou komunitu příznivců. Jeho hodnota bude záviset právě na množství těžařů a uživatelů, kteří budou ochotni do něj vložit své prostředky. Netrvalo dlouho a BCH se v žebříčku kryptoměn vyšplhal do top 5 v době psaní tohoto článku (březen 2018). Úspěšnost měny bude záviset také na počtu burz a peněženek, které BCH adaptují. Uvidíme, zda BCH bude následovat svého „velkého bratra“ BTC a udrží si silné postavení a cenu, nebo přijde do bodu, kdy i zde narazíme na slabou stránku, která povede buď k pádu nebo další modifikaci Bitcoin kódu.

Informace

  • Bitcoin Cash — BCH
  • Algoritmus:    SHA-256
  • Maximální počet mincí: 21,000,000 BCH
  • Momentálně v oběhu (24. března 2018): 17,035,000 BCH
  • ATH (nejvyšší dosažená cena): $ 4,355.62
  • Web stránka: bitcoincash.org

Burzy a směnárny, na kterých se dá obchodovat s BCH:

(Zdroj: reprofoto bitcoincash.org)

Peněženky podporující BCH:

              (Zdroj: reprofoto bitcoincash.org)

Zdroj:  bitcoincash.org, wikipedia.org, alza.cz