Blížící se hard fork kryptoměny Bitcoin Cash (BCH) způsobil mírný rozruch v předforkovém prodeji „future“ kryptoměn BCHSV (Bitcoin Cash SV) a BCHABC (Bitcoin Cash ABC). Investoři si tak mohou zakoupit dva potenciální tokeny, které vzniknou rozštěpením sítě po plánovaném hard forku 15.listopadu 2018. Poslední údaje z platformy Poloniex, kde se dané kryptoměny dají koupit, ukazovaly, že Bitcoin SV se prodává za nižší cenu a má také menší podporu než Bitcoin ABC. Nejnovější statistické údaje však odhalily, že Bitcoin SV má větší podporu minerů.

Bitcoin SV je zkratka pro Bitcoin Satoshi`s Vision (Satoshiho vize). Jde o vývojářskou skupinu kolem Craig Wrighta, který o sobě prohlašuje, že je tvůrcem Bitcoin core, tedy že je Satoshi Nakamoto.

Bitcoin ABC je současnou vývojářskou skupinou Bitcoinu Cash, který se podílel na jeho hard forku od Bitcoinu loni.

Neshody v komunitě

Neshody dvou předních vývojářských týmů ohledně implementace některých změn v nové verzi BCH kódu rozdělily komunitu na dva tábory. Výsledek blížícího se hard forku zatím není znám, ale je možné, že z něj vzejdou dva odlišné řetězce a kryptoměny. Bitcoin Cash vedený vývojářským týmem Bitcoin ABC a nová zatím nepojmenovaná kryptoměna, za kterou stojí vývojáři od Bitcoin SV. 

Bitcoin ABC vs. Bitcoin SV

Názory na Bitcoin Cash hard fork jsou velmi odlišné. Komunita se zdá být legitimně rozdělena mezi dvě cesty, které jsou pro ni otevřeny. Podpora Bitcoin ABC nebo Bitcoin SV je velmi zásadním rozhodnutím pro budoucnost Bitcoin Cash sítě. Oba koncepty nabízejí dost odlišné možnosti. Je tedy na minerech, aby se rozhodli, která je pro ně životaschopnější. Otázkou taktéž zůstává, jak budou tyto dva koncepty existovat bok po boku.

Podle statistik od Coin Dance se druhá možnost zdá být tou pravděpodobnější. Překvapivě Bitcoin ABC nebude vítězem v této bitvě a nezíská si většinovou podporu od minerů, naopak Bitcoin SV je navržen tak, aby po spuštění forku ovládl síť. Takový výsledek je kompletně jiný než ten, který investoři od forku očekávali. Předprodej SV a ABC jasně ukazuje, že vize Craiga Wrighta má však mnohem menší finanční podporu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: 

Seznam burz, které budou podporovat Bitcoin Cash hard fork

Statistické údaje od Coin Dance nelze považovat za finální ukazatele. Jsou založeny na tom, kolik minerů může podpořit každý jednotlivý řetězec při pohledu na jejich aktuální podporu. Hard fork se sice uskuteční již za pár dní, ale mineři se stále mohou rozhodnout, který řetězec budou podporovat. Pokud se tak nestane,  Bitcoin SV bude mít více než 50% podporu od minerů. ABC spadne na 20 %, nebo o trochu více procent. Uzly, které nepřejdou na novou verzi, budou mít 5 – 6% podporu a stanou se tak nejméně užitečným řetězcem ze všech.

Calvin Ayre tvrdí, že je již rozhodnuto

Calvin Ayre, místopředseda společnosti Bitcoin Cash, se ve svém názoru opírá o tyto statistiky. Podle něj tyto statistické údaje potvrzují, že očekávaná hash válka“ skončila již před jejím začátkem. Craig Wright a nChain uvedli, že se chtějí zapojit do války o „hash sílu (výpočetní sílu sítě)“ s Bitcoinem ABC. Nakonec však mineři rozhodnou, která pravidla bude síť následovat. Současné statistiky potvrzují jasného vítěze nad dvěma dalšími menšími řetězci.

Calvin Ayre napsal na svém Twitter účtu:

„Hash válka již skončila?“

„Coin Dance tvrdí, že Bitcoin SV je kryto nejméně 45 % a nejvíce 60 % z dosavadní hash síly, krytí ABC se předpokládá na nejméně 21 % a nejvíce na 39 % z dosavadní hash kapacity Bitcoinu Cash.“

Bude se opakovat scénář z roku 2017?

Tato situace je podobná té z roku 2017, kdy došlo k rozdělení Bitcoinu na BTC a BCH. Někteří lidé tehdy očekávali, že BCH převezme určitou hash sílu. Časem se procentní podíly rozdělily mezi Bitcoin a Bitcoin Cash kvůli ziskovosti. Bitcoin se nakonec posunul dál a zastínil tak svého trpasličího bratra v hash síle. Společnosti, jako například GMO Internet, dokonce zastavily veškeré těžby BCHprotože v průběhu roku 2018 se staly méně výnosnými.

Je možné, že historie se opakuje. Mineři se mohou vrátit zpět a rozdělit se mezi Bitcoin ABC a Bitcoin SV v závislosti na tom, jakou hodnotu bude daná mince mít. Prozatím nám výsledky statistik od Coin Dance mohou jen naznačit, jaký průběh bude tento příběh mít. Věci se vyjasní, až když bude hard fork kompletní. Zatím však můžeme jen spekulovat, co se stane za pár dní.

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk

Zdroj: bitcoinist.com