Původní idea kolem Bitcoinu (BTC) byla postavena na myšlence, že vláda a ani žádná jiná autorita nebudou mít BTC pod kontrolou. Vláda však řídí internet. Posílání BTC v offline režimu se tak stalo lákadlem pro nejednoho vynálezce. Jednomu kryptonadšenci se podařilo zdánlivě neuvěřitelné. BTC dokázal poslat v offline režimu z Toronta do Michiganu, a to pomocí vysokofrekvenčního rádiového spojení. 

Otevírají se nám nové možnosti posílání BTC?

Proměnit fikci na realitu se tomuto kryptomágovi podařilo použitím protokolu  JS8Callkterý umožňuje uživatelům propojit rádio a počítač.

Tato zpráva přišla v době, kdy jiný uživatel z východní Evropy přijal platbu v BTC přes Lightning Network odeslanou pomocí satelitu společnosti Blockstream. Právě využívání satelitu se zatím jeví jako nejdostupnější forma offline plateb v kryptosféře. A to i tam, kde internetové spojení chybí.

Budou offline transakce dalším významným krokem pro Bitcoin?

Experiment s vysokofrekvenčním rádiovým spojením

Podle oficiálního postu na Medium Radolfo Novak, zakladatel projektu CoinKite, začal experiment tím, že se zeptal, jestli je někdo, kdo by rád dostal BTC přes WSPR/FT8 (amatérské rádio). Když se našel vhodný kandidát, který použil volný protokol JS8Call pro komunikaci s krátkými vlnami k provedení transakce, Novak mu úspěšně poslal BTC. Novak byl chvíli ve stresu, zda se tato mise podaří, protože příjemci trvalo celý den, než přijetí BTC potvrdil.

Aplikace JS8Call

Příjemce BTC od Novaka použil aplikaci JS8Call, která je navržena k posílání textových zpráv přes rádiové frekvence. Aplikace má nakonfigurovanou tzv. brainwallet (peněženku). Po úspěšném prvním pokusu byl BTC poslán dalšímu rádiovému operátorovi, aby se tak potvrdilo, že tento způsob opravdu funguje.

Brainwallet je forma Bitcoinové peněženky, kdy si její uživatel seed frázi zapamatuje místo toho, aby si ji zapsal někde na papír.

Když se rádio a počítač spojí, mohou si ostatní uživatelé JS8Call jednoduše posílat a přijímat textové zprávy přenášené krátkými vlnami bez jakékoliv zvláštní licence. Odesílatel nepotřeboval žádné internetové připojení na vyslání transakce v době odeslání. Přesto, že brainwallets nejsou zcela bezpečné, schopnost odesílat BTC offline a pomocí radiového spojení je dost velkým úspěchem.

Novak 12. února na svém Twitteru napsal:

„Dnes druhý pokus. Posílám BTC přes JS8Call (7.077 Mhz).

Pro RX: Ve většině zemí nepotřebujete Ham licenci. Sežeňte si SDR připojení na JS8CAll a anténu se 7 Mhz (40m).

BAM! Bitcoin byl poslán přes 7.077 Mhz a JS8CAll Samuelu Pattovi.

Z Toronta do Michiganu v USA.

Jelikož brainwallet měl udělanou předem, v době posílání BTC jsem nepotřeboval připojení na internet.“

Malý krok pro člověka, ale velký skok pro lidstvo!?

Jde o velmi důležitý pokrok pro celou kryptokomunitu. Uživatelé by díky rádiovým vlnám mohli zůstat v neustálém spojení s Bitcoinovou blockchainovou sítí, a tak posílat a přijímat BTC dokonce i v době, kdyby se vláda rozhodla vypnout internet. Kryptoměnový a počítačový vědec Nick Szabo neskrýval z nové možnosti nadšení a na Twitteru napsal:

„Bitcoin byl poslán přes státní hranice bez použití internetu či satelitu – pouze přírodní ionosféra.“

Využití vysokofrekvenčního rádiového spojení je novou cestou, která by se v budoucnu mohla stát chytrým způsobem posílání kryptoměn, pokud se současné podmínky za jistých okolností změní.

Vlády několika zemí, včetně Číny a Zimbabwe, se již pokusily o převzetí kontroly nad internetem. Ještě sice není úplně jasné, jak to funguje, ale díky rádiu víme, že existuje nějaká alternativní možnost.

Amazon získal patent související s Bitcoinem

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk

Zdroj: btcmanager.com