Centralizovaná kryptoměnová burza Binance je známá i jejím vlastním tokenem Binance Coin, který označujeme symbolem BNB. Mimo jiné je tento token zajímavý i díky tomu, že jako jedné z mála kryptoměn se mu dařilo i během velké kryptoměnové recese. Čím je BNB specifický a co stojí za jeho úspěchem?

Burza Binance nabízí vlastní token BNB

Burza Binance je centralizovaná platforma, která slouží k obchodování s kryptoměnami. Původně byla založena v roce 2017 v Číně. Po vládních zásazích a kryptoměnových omezeních se přestěhovala do Japonska a později otevřela své pobočky i na Bermudách, Maltě a ostrově Jersey. Zakladatelem burzy je Changpeng Zhao. V lednu 2018 se tato burza stala největší kryptoměnovou burzou, kdy spolu se svým BNB tokenem dosáhla tržní kapitalizaci $1.3 miliardy. BNB jako nativní token burzy běží na stejnojmenné blockchainové síti (BNB chain) a řadíme jej mezi  BEP2 tokeny. Celkové množství tokenů v oběhu je v současnosti 189 milionů.

Kryptoměnová burza Binance: Jak se zaregistrovat a vložit prostředky (1. část)

Binance Coin (BNB) a vývoj jeho ceny

Cenový vývoj Binance Coin (BNB)

Historický vývoj BNB tokenu. Zdroj: coinmarketcap.com

Počáteční cena BNB v rámci ICO prodeje byla $0.15. Následně se mu podařilo poskočit na hodnotu v průměru $2 za token. Velký skok pro BNB přišel v prosinci 2017 a v lednu 2018. V době, kdy většina kryptoměn dosahovala svá maxima, se BNB token svezl na této vlně a poskočil na hodnotu $24.46To znamenalo 16,206procentní nárůst za půl roku! Burza Binance se po přílivu přes  250,000 nových uživatelů stala v té době největší kryptoměnovou burzou.

Poté, co kryptoměnový trh na začátku roku 2018 padl, BNB zažil silnou recesi a jeho cena se na chvíli dostala pod úroveň $6. Většinu roku 2018 se pohyboval v cenovém rozpětí $9 až $17. Další negativní zlom přišel v listopadu 2018, kdy kryptoměnový trh upadl do další „deprese“ a nastal takzvaný bear market. BNB token se opět ocitl pod hranicí $5. Koncem ledna se trh opět začal zotavovat a všichni čekali nástup bull runu. V únoru burza oznámila spuštění Binance Dex testnetu a spolu s jinými digitálními aktivy i BNB začal nabírat ten správný směr. Bylo už jen otázkou času, kdy BNB překoná svoje ATH (historicky nejvyšší cenu) z ledna 2018. Duben přinesl několikanásobné zhodnocení a BNB token si už šel svou rally. V květnu 2019 BNB dosahuje svou novou hodnotu ATH na ceně $35. Časem uvidíme, kde se zastaví cena této netradiční kryptoměny.

ICO: Jak to všechno začalo

V době psaní článku (květen 2019) se BNB těší výraznému růstu své ceny. Momentálně dosahuje své největší historické hodnoty (ATH). Poptávka po této kryptoměně roste, což si burza Binance zajistila i jeho použitelností. V rámci počáteční nabídky mincí (ICO), která začala 1. července 2017, bylo do oběhu uvolněno 200 milionů BNB. Z toho 80 milionů BNB tokenů patří samotné burze a 20 milionů bylo financováno andělskými investory. Z původních 200 milionů však dostupné množství BNB tokenů postupně klesalo v důsledku pálení odkoupených mincí (zničení) samotnou burzou Binance.

Business angels jsou individuální investoři využívající vlastní kapitál na financování malých a středních podniků s výrazným růstovým potenciálem.

Zdroj: businessangels.sk

BNB token původně běžel na Ethereum blockchain síti a byl vytvořen na základě  ERC-20 standardů. Burza Binance však pracovala na velkém projektu vlastní Binance blockchain síti. únoru 2019 byl spuštěn testnet tohoto projektu za účelem vytvoření decentralizovaného místa a decentralizované burzy pro celou Binance komunitu. Důležitý milník nastal 23. dubna 2019, kdy byl samotný Binance chain spuštěn do ostrého provozu. Token tak již běží na vlastní síti.

7 nejčastějších kryptopodvodů a jak se jim vyhnout

Použitelnost BNB tokenu

BNB token není úplně klasickou kryptoměnou jako například  bitcoin (BTC) či litecoin (LTC). Můžeme hovořit o tzv. hybridní kryptoměně, která kromě své základní funkce má i několik dalších možností použití. Vytváření bloků a potvrzování transakcí na BNB síti pracuje na algoritmu Proof-of-Stake.

BNB token má i tato využití:

 • BNB token je základním podkladovým aktivem, který posiluje Binance ekosystém.
 • Během prvního roku mají držitelé BNB tokenů 50% slevu na poplatcích při obchodování.
 • Crypto.com podporuje BNB token vrámci MCO Visa Card a na mobilní aplikaci.
 • Platforma Uplive umožňuje nákup virtuálních dárků pomocí BNB.
 • Platforma Nexo umožňuje používání BNB tokenu jako kolaterál pro  kryptoúvěry.
 • Držitelé BNB tokenů se spolupodílejí na tvorbě Binance ekosystému.
 • Uživatelé BNB tokenů by měli mít přednostní právo při dalších ICO nabídkách od burzy Binance.
 • Držitelé BNB tokenů mají zvýšený podíl z referral odměn.

Výhody a „pálení“ BNB tokenů

Při používání BNB tokenu na burze Binance platforma nabízí slevy z různých poplatků, a to následovně:

 • 1. rok: 50 %,
 • 2. rok: 25 %,
 • 3. rok: 12.5 %,
 • 4. rok: 6.75 %,
 • 5. rok: bez slevy.

Burza se ve svém white paperu zavázala, že každé čtvrtletí zničí tokeny dle aktuálního objemu obchodování na jejich platformě, dokud nezničí 50 % všech tokenů. Burza svůj původní white paper pozměnila, co se týče „plánu odkoupení tokenů“. V původním dokumentu burza proces pálení tokenů označovala jako odkoupení tokenů ve výši 20 % jejich profitů. Je nutno poznamenat, že burza ve skutečnosti neodkupuje tokeny, ale tzv. je „pálí“. Nejde ani o tokeny prodané v rámci ICO, ale o ty, které má burza ve svém vlastnictví.

Zisky burza plánuje použít na další zvelebení Binance ekosystému, pro marketingové účely a podporu značky, či blockchain technologie. Nějakou část si ponechává jako rezervu pro nepředvídané situace.

23. dubna 2019 Binance dokončila Binance Coin (BNB) mainnet swap, čímž se připravuje na spuštění své decentralizované sítě, ve které bude BNB hlavním výměnným prostředkem.

Závěr

Výhody tokenu BNB jsou pro jeho uživatele jasné, proto není divu, že poptávka po něm stoupá. BNB byla založen centralizovanou burzou za určitým cílem. Proto je otázkou, zda jej lze považovat i za prostředek dlouhodobé investice s funkcí udržení hodnoty. V době psaní článku se jeho hodnota zvýšila několikanásobně, což zřejmě přineslo jeho držitelům úctyhodné zisky. Co se však stane, pokud už token nebude plnit své funkce? Po pěti letech zaniká sleva na poplatcích. Bude i po této době BNB atraktivní pro obchodníky na burze? Kryptoměny takového charakteru jsou však součástí kryptosféry a pro určitou skupinu investorů mohou být užitečné.

CEO Binance Changpeng Zhao: Kryptomarket ještě zažije tisícinásobný nárůst!

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu KryptoPortal.sk

Zdroj: binance.com