Po předchozím zavedení vyhlášky o kryptoměnách v Bělorusku schválila vláda této východoevropské země podrobný regulační rámec navržený běloruským High-tech parkem (HTP). Bělorusko tedy postupuje stejně jako Malta, která po zavedení regulačního rámce zaznamenala nárůst zájmu kryptoměnových společností.

HTP je zvláštní ekonomická zóna v Bělorusku, která funguje na principu „extrateritoriality“, což znamená, že registrované společnosti kdekoliv v zemi v HTP mohou využít její výhody. Zóna byla zřízena pro spravování digitální inovace a její členové mohou využívat zvláštní daňové a regulační prostředí ve svůj prospěch.

Nyní se zdá, že se HTP aktivně podílela na rozhodování o podrobném operačním rámci v oblasti kryptografie a digitálních měn v Bělorusku.

ČTĚTE TAKÉ:

Počet kryptoměnových společností je v Bělorusku na vzestupu

Během roku 2017 zavedlo Bělorusko vyhlášku č. 8 nazvanou „O rozvoji digitální ekonomiky“. V té poskytlo legální kontext pro kryptoměnové společnosti a počáteční nabídky mincí (ICO), efektivně tak legalizovalo kryptoměny.

Místní zpravodajská služba Dev.by uvedla:

„HTP měla těžký úkol. Administrativa HTP spolupracovala s Národní bankou Běloruska, oddělením Státní kontrolní komise pro monitorování financí, mezinárodními odborníky a dalšími subjekty na zveřejnění souboru regulačních dokumentů a požadavků na podnikání spojených s kryptoměnami.“

Finanční požadavky rámce jsou podle Dev.by v souladu se zavedenými finančními předpisy a také berou v úvahu vnější legislativu. Například normy ochrany osobních údajů jsou ekvivalentní s nařízením EU o obecné ochraně údajů.

Běloruské úřady přijaly opatření pro zajištění kompletních právních regulací kryptopodnikání v zemi. Požadavky zastřešují nově vstupující uchazeče, provozovatele platforem, ICO a směny kryptoměn, jakožto i „pravidla vnitřní kontroly“. Ta se týkají bojů proti praní špinavých peněz (AML), opatření proti financování terorismu (CFT) a pravidel „poznej svého zákazníka“ (KYC).

Martin Hess, bývalý náměstek šéfa Švýcarské národní banky a partner advokátní kanceláře Wenger & Vieli AG, uvedl:

„Bělorusko vyvinulo jedinečný projekt správy digitálních aktiv. Přístup poskytuje rychlost a jednoduchost pro podniky.“

Závěr

Vývoj v Bělorusku může povzbudit inovaci a expanzi v oboru kryptoměn. Projekt si vzal příklad od zemí, jako je Malta, která po zavedení vlastního detailního regulačního rámce profituje z přílivu kryptoměnových společností do svého hospodářství.

Zdroj: ethnews.com