Belgie je nejnovějším přírůstkem do stále se zvětšující skupiny států, které plánují přísněji zdaňovat kryptoměny. Specificky se zmiňuje skupina investorů, kteří s kryptoměnami obchodovali na zahraničních burzách.

Po tom, jak belgické úřady obdrželi informaci od svých finských kolegů o belgických občanech obchodujících na finské kryptoměnové burze, belgický speciální daňový úřad (STI) zahájil vůči třem z nich vyšetřování.  Hlavním problémem  při vyšetřování se ukázala být anonymita platformy, na níž k obchodování docházelo. To si uvědomuje i Francis Adyns, mluvčí belgické FPS Finance:

Je to (zdaňování zisků ze zahraničních kryptoburz – pozn. Autora) sféra, v níž toho musíme ještě hodně dosáhnout.

STI se však neplánuje vzdát a bere si příklad ze svého amerického protějšku (IRS), který si od burzy Coinbase  pro daňové účely vyžádal data o každém z jejich (v červenci 2017) 500,000 uživatelů. Přestože se případ stále táhne, koncem února byla burza donucena zveřejnit jméno, datum narození, adresu a historii transakcí více než 13,000 uživatelů.

Belgické úřady se podle De Standaard plánují odvolat na dohodu o dvojitém zdanění uzavřenou se Spojenými státy, aby odhalili belgické uživatele Coinbase. Ačkoliv informace o Belgičanech obchodujících na finských burzách byly zaslány finskými úřady, podobný požadavek plánuje STI zaslat všem větším kryptoburzám.

Kryptoměny v současnosti nejsou v Belgii zdaňovány speciálně, Belgičané příjmy z obchodování s kryptem přiznávají v sekci „různé“ a stát si účtuje 33%. Belgie v současnosti neplánuje daně zvyšovat, narozdíl od Japonska, které plánuje danit až do výše 55%, avšak chce zlepšit jeho vymahatelnost, hlavně pokud jde o belgické občany obchodující na zahraničních burzách. Finské burzy jsou pro Belgičany přitažlivé od té doby, kdy Finsko zrušilo DPH pro obchodování s Bitcoinem v rámci země.

 Zdroj; Coinbase