Zatímco v roce 2017 Bitcoin a altcoiny šokovaly svět, nový rok by se měl nést v duchu přijímání kryptoměn a blockchain technologie. Zajímavý vývoj v následujícím roce se týká Bank of England (BoE, centrální banka Spojeného království). Výzkumná jednotka banky zkoumá virtuální měny od roku 2015 a banka nyní pracuje na zprávě, která by mohla vést k rozhodnutí, zda banka vydá svou vlastní kryptoměnu.

Národní kryptoměna Velké Británie

Centrální banka Spojeného království –  Bank of England, v minulosti zřídila výzkumný tým, který zkoumal možnosti vydání vlastní kryptoměny spojené s anglickou librou.

Očekává se, že jednotka podá hlášení o výsledcích výzkumu již během příštích 12 měsíců. Pokud bude návrh a schéma schválena, kryptoměna by mohla umožnit občanům Spojeného království ponechat si peníze v samotné centrální bance, čímž se odstraní potřeba retailových bank. Velkoobjemové transakce, jako například nákup pozemku nebo domu tak mohou proběhnout během pár vteřin.

Guvernér BoE Mark Carney před Vánocemi řekl, že se „zúčastnil jednání s hlavními centrálními bankami ohledně otázky národní kryptoměny“ a dodal, že tato setkání budou v lednu pokračovat. Carney také poznamenal, že zastřešující technologie kryptoměn je opravdu zajímavá.

„Nejzajímavější aplikací, která by byla prospěšná pro finanční stabilitu a efektivitu, je využití blokchainové technologie v oblasti vyrovnávání pohledávek mezi centrálními bankami. Na této problematice již pracujeme,“ řekl Carney.

V minulém roce vedení Bank of England pověřilo Dr. George Danezisiho z University College v Londýně, aby vytvořil kryptoměnu s podporou státu nazvanou RSCoin. RSCoin by mohl poskytnout značné výhody oproti stávajícím měnám (FIAT měnám), a to hlavně v podobě  transparentní účetní knize (distributed ledger), distribuovaném systému a celosvětově viditelné monetární nabídky. Každá konvenční měna je vytvořena konkrétní centrální bankou, čímž by se kryptoměny založené na RSCoin staly příjemnějšími pro vládu Spojeného království. To by umožnilo transparentní měnovou politiku, přímý přístup k platbám a převodem hodnoty, podporu pseudoanonymity a profit z inovativního využívání blockchain technologie a digitálních peněz.

Budoucí vývoj kryptoměn a bank

Mnoho bank se na kryptoměny už zaměřilo, popřípadě s nimi začínají experimentovat. Některé banky kryptoměnám nechávají volný průběh, jiné dokonce začaly nabízet kryptoměnové produkty. Samozřejmě, některé banky kryptoměny aktivní očerňují a bojují proti nim ze strachu, že je kryptoměny v některých aspektech nahradí. Nicméně existují i finanční instituce, které si myslí, že kryptoměny a banky mohou spolu existovat nebo si dokonce být navzájem prospěšní.

Rok 2018 bude důležitý i z důvodu, že se vztah mezi konvenčními bankami a kryptoměnami silně vyprofiluje. Do jaké podoby to bude, zůstává sporné. Jedno je však jasné, kryptoměny jsou tu a už teď mění konvenční monetární systém, na jaký jsme po dlouhých desetiletích zvyklí.