Ze zmíněných kryptoměn má Zcash nejnižší tržní kapitalizaci. Důvod, proč jsme ji vybrali jako první, o které budeme psát, je jednoduchý. Edward Snowden před pár dny souhlasil s vyjádřením:

„Zcash je jediný altcoin (o kterém vím) navržen a postaven profesionálními a akademickými kryptografy.“

Nejen to, Snowden vyjádřil i svůj názor na anonymitu Bitcoinu:

„Technologie ochrany soukromí Zcash z ní činí nejzajímavější alternativu Bitcoinu. Ten je skvělý, ale pokud není soukromý, není to bezpečné.“

Pokud je Bitcoin http, Zcash je https

Toto přirovnání odkazuje na možnost ověření transakce bez zveřejnění příjemce, odesílatele, nebo částky, která byla odeslána. Mince nemá žádné spojení s historií. Každý jeden Zcash je zaměnitelný a nespojený s žádnou informaci. Každého logicky smýšlejícího člověka napadne: Jak může fungovat kryptoměna, která nemá ve své účetní knize (ledger) žádný záznam o tom, kdo komu poslal určitou částku?Odpovědí je Zero Knowledge Proof (ZKP).

Vědecký základ

Tento koncept vzešel z výzkumu, který se zabýval otázkou „jak dokázat, že něco vím, aniž bych prozradil, co vím?“a v odborné literatuře se označuje jako „interactive proof system“.

Protože je cílem přinášet srozumitelné informace pro všechny česky mluvící, koncept si vysvětlíme na jednoduchém příkladu o kouzelné jeskyni. V tomto příběhu bude vystupovat Viktor a Petr.

Viktor čeká před jeskyní a Petr do ní vchází. Peter má na výběr cestu A nebo B. Cesty jsou odděleny kouzelnými dveřmi. Jakmile se Petr dostane ke kouzelným dveřím, od kterých má údajně heslo, Viktor vejde do jeskyně a zůstane ve vchodu tak, aby viděl na obě cesty. „B!“ svolá Viktor a čeká, zda se Petr objeví ze správného směru. Petr skutečně vyjde ze správného směru. Viktor ale stále pochybuje, Petr přece mohl jít cestou B, počkat u zamčených dveří a vrátit se. Pokus tedy opakují 10krát. Šance, že by si Viktor vždy vybral správně navzdory neznalosti hesla, je přibližně 0,97 % (0,5^10 = 0,0009765625). Při určitém množství opakování začne Petr Viktorovi věřit.

Aby ZKP fungoval, musí být splněny tyto podmínky:

  1. Obě strany dodržují daný protokol.
  2. Šance, že jedna ze stran lže, se blíží nule.
  3. Tajná informace není prozrazena.

zk-Snark je už samotná aplikace teorie, která byla použita v protokolu Zcash. To, že se jedná o důležitý a účinný kryptografický prvek, dokazuje i aplikace v rámci posledního hard forku Etherea.

Transakce Zcashe mohou být plně zašifrovány a přitom se stále dají matematicky ověřit. Existuje také možnost transakci realizovat veřejně. Takže každý si může vybrat, jaký způsob mu vyhovuje.

Zcash jako investice

V této části se podíváme na to, jak se Zcashi daří z investičního hlediska. Spuštění proběhlo v polovině roku 2016, takže se bavíme o poměrně mladé kryptoměně. Nejvyšší tržní kapitalizace dosáhl Zcash teprve nedávno. V určitém okamžiku měly všechny mince hodnotu více než 850 milionů USD. Jak to již ale po prudkých nárůstech bývá, přijde i prudký pokles.

Zcashi se v roce 2017 náramně daří. Od začátku roku cena Zcashe stoupla z počátečních $48.37 na $243.69, což představuje růst o 503 %! Co se týče tržní kapitalizace, Zcash si od začátku roku polepšil o neuvěřitelných 3,386 %!

ČTĚTE TAKÉ:

Edward Snowden: Bitcoin časem zanikne, ale kryptoměny přežijí

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk

Zdroj: z.cashcoindesk.com