V dnešní části seriálu o anonymních kryptoměnách se blíže podíváme na Monero (XMR), které vzniklo v dubnu roku 2014. Původně byl projekt nazvaný BitMonero, ale pět dní po jeho spuštění se komunita rozhodla „Bit“ dále nepoužívat. Monero znamená mince a slovo pochází z jazyka Esperanto.

Totožnost tvůrce kryptoměny, která vznikla během forku Bytecoinu, neznáme. Vcelku typické pro tuto kryptoměnu – podle záznamů Europolu druhá nejpoužívanější mezi kriminálníky. Na prvním místě je paradoxně Bitcoin i přesto, že je maximálně pseudonymní.

Monero a pár faktů na úvod

Monero používá protokol Cryptonight (64-bit-CPU-only) a patří do kategorie PoW (Proof of Work). Technické parametry jsou poměrně náročné na pochopení. To však nevadí, důležité je, že jim rozumí developeři Monera, kterých je podle oficiální stránky až 240. Panuje mezi nimi správná atmosféra a dokonce třicet z nich jsou core developeři.

Jednou z komunikovaných výhod je financování projektu, které pochází výhradně z příspěvků podporovatelů. Principiálně jde o přesný opak například Ripplu. Tímto faktem se údajně znemožňuje intervence ze strany státu. Samozřejmost, řeknete si, ale nejeden Číňan by mohl zapochybovat.

Anonymita pod lupou

Bezpečnost a soukromí uživatelů je prioritou. V zašifrované účetní knize (ledger) nenajdete žádnou veřejnou transakci. Monero takovou možnost nenabízí na rozdíl od Zcashe. Nelze odlišit jednu transakci od druhé, protože příjemce, odesílatel i částka je tajná. Každá další provedená transakce tak zvyšuje bezpečnost celé kryptoměny.

Jednotlivé mince jsou tak jako u Zcashe zaměnitelné. Zjednodušeně, o každém Bitcoinu víme, ze které adresy přišel a také, na jež se aktuálně nachází. U zaměnitelných mincí to možné není, protože jsou zbaveny takové historie.

Monero myslí i na zabezpečení uzlů sítě. Jeden z projektů, na kterém developeři pracují, se jmenuje Kovri. Cílem je použít I2P uzly na ještě lepší zabezpečení informací.

Jak probíhá Monero transakce?

Když posíláte platbu v Monero měně, je okamžitě zaznamenána v Monero síti. Podle testů trvá asi 1 sekundu, aby byla peněženka příjemce na druhé straně planety schopná rozpoznat, že transakce byla oznámena. To je ale spíše ilustrativní čas za ideálních podmínek. Reálný čas oznámení transakce bude samozřejmě delší.

Na toto oznámení se nelze spoléhat, protože odesílatel mohl vykonat více podobných plateb ve snaze dvakrát utratit tytéž peníze (známý double-spending podvod). Proto musí být toto oznámení zaznamenáno do bloku, o což se starají uzly v Monero síti (tento proces se nazývá mining, těžba). Pomocí těžby si uzly sítě dají navzájem vědět, že transakce je validní a nejedná se například o zmíněný double-spending podvod.

V průměru se bloky Monera vytěží každé 2 minuty. To znamená, že po ohlášení bude Vaše transakce čekat na další blok, který se má vytěžit. Potom bude trvat přibližně 2 minuty, aby byla transakce do bloku zapsána.

Právě v tomto okamžiku zaznamená transakci peněženka příjemce, avšak odeslané prostředky ještě nejsou uvolněny pro používání příjemcem. Po přibližně 21 až 26 minutách příjme peněženka příjemce 10 potvrzení o validitě transakce a až tehdy lze prostředky použít.

V tabulce je porovnání časů v síti Monero a Bitcoinu výše zmíněného procesu:

Monero Bitcoin
Čekací doba pro další blok, který se má těžit: do 2 minut

průměrně 1 minuta

do 10 minut

průměrně 5 minut

Čas na potvrzení prvního bloku: průměrně 2 minuty průměrně 10 minut
Čas, kdy má být transakce zcela potvrzena: 10 potvrzení * 2 minuty = 20 minut 6 potvrzení * 10 minut = 60 minut
Celkový čas: 21 minut 65 minut

Poplatky v síti Monero 

Rychlá, nenákladná platba kdekoli na světě není v kryptosvětě nic nového. Kolik však reálně stojí transakce Monera? Cenu transakce si můžeme zjistit zde a pro ilustraci se podíváme na poplatky v tomto bloku (ceny platné v době psaní článku):

Transakce Poplatek (XMR) Poplatek (EUR)
1 0.03000000 2.31€
2 0.02800000 2.15€
3 0.02600000 2.00€
4 0.02000000 1.54€
5 0.01393784 1.07€
6 0.01393784 1.07€
7 0.01792008 1.38€
8 0.01294228 1.00€
9 0.01294228 1.00€
10 0.01294228 1.00€
11 0.01294228 1.00€

Průměrná cena transakce vypočítaná z posledních 100 transakcí v síti Monero má hodnotu 0.014 XMR ($1.26). Pro srovnání v Bitcoinové síti je to 0.001356 BTC ($6.18).

Při určování ceny transakce nesmíme zapomínat na její prioritu. Pokud zvýšíme prioritu transakce, logicky se zvýší i poplatek za uskutečnění této transakce. Vyšší priorita musí navýšit poplatky, protože chceme transakci zahrnout do následujícího bloku, a konkurenceschopnost transakce je dána právě vyššími poplatky.

Monero disponuje přizpůsobitelnou velikostí bloků, čili bloky nemají pevnou velikost jako například v Bitcoinové síti. To znamená, že většinu času nemusíte zvyšovat transakční poplatek, aby byla Vaše transakce zpracována. Naproti tomu fixní velikost Bitcoinových bloků způsobuje, že počet transakcí často překračuje kapacitu bloku, a pokud chcete, aby Vaše transakce byla zpracována v rozumném čase, musíte navýšit poplatek.

Je pravděpodobné, že Bitcoin a Monero na podporu mikrotransakcí zavedou do praxe systém Lightning Network, aby v budoucnu radikálně snížil náklady na menší platby.

Jak nakupovat anonymně

Podrobný návod si můžete přečíst zde (v angličtině). Nejprve je třeba pořídit si Bitcoin nebo jinou kryptoměnu a potom ji pomocí například shapeshiht.io směnit a nechat poslat na cold storage peněženku. Samozřejmě je možné nakupovat Monero i za eura či dolary například na burzách Kraken a Bitfinex.

Vážným zájemcům o soukromí doporučujeme přečíst si uvedený návod podrobně, protože některé drobné detaily mohou hrát velkou roli na cestě za anonymitou a vlastními penězi.

Na závěr uvádíme názor Edwarda Snowdena na Monero. Jeho nedávný rozhovor jasně ukázal, která (anonymní) kryptoměna je jeho favoritem:

„Monero je skvělý projekt. Problém s amatérským šifrováním je ten, že se tam občas vyskytují chyby, a ty mohou mít pro lidi, jako jsem já, ohromné ​​důsledky.“

ČTĚTE TAKÉ:

[Anonymní kryptoměny] Zcash

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk