Federální soudce v americkém městě Boston včera rozhodl, že kryptoměny splňují definici komodity. Stalo se tak v případě sporu amerického regulátora Komise pro obchodování s komoditními futures (CFTC) s tamním podnikatelem Randallem Craterem a společností My Big Coin Pay, kterou založil. Soud rozhodoval o tom, zda CFTC má právo dohledu a případného potrestání My Big Coin Pay za porušení závazných ustanovení spadajících do její gesce.

My Big Coin Pay je vydavatelem stejnojmenného tokenu, který měl být údajně kryt zlatem. I na základě podobnosti názvu s nejoblíbenější kryptoměnou, Bitcoinem, měla podle obvinění vznesených CFTC mateřská společnost podvodným způsobem vylákat od 28 klientů 6 milionů dolarů.

V lednu tohoto roku se proto CFTC rozhodla společnost zažalovat s tím, že požadovala mimo jiné ukončení její činnosti, zaplacení pokuty a kompenzaci klientů. Randall Crater a jeho právní zástupci však oponovali s tím, že CFTC nemá právo dohledu nad aktivitami spojených s jejich tokeny, jelikož se nejedná ani o hmatatelné zboží (komodity), ani o služby, které by byly obchodovány za pomocí futures kontraktů.

CFTC již přitom v roce 2015 prohlásila, že kryptoměny jako Bitcoin považuje za komodity. V dubnu tohoto roku předseda Komise, Christopher Giancarlo, v televizi CNBC uvedl, že u Bitcoinu „vidí znaky komodity“ a vyzval členy amerického Kongresu k vyjasnění této otázky v podobě závazného právního rámce.

V červenci tohoto roku pak přímo v zákonodárném sboru, Sněmovně reprezentantů, varoval před vysokou rizikovostí ICO (primární nabídka virtuálních mincí) projektů. Navázal tak na oficiální dokument, který CFTC tentýž měsíc vydala. V něm uvedla, že digitální měny a tokeny mohou být komoditami a to v závislosti na tom, jak jsou strukturovány. Oproti roku 2015 se však jedná o mírnější tón. Sám Giancarlo pak kryptoměny vnímá pozitivně a vidí v nich inovativní potenciál.

Nynější rozhodnutí soudu konstatuje, že My Big Coin splňuje definici stanovenou zákonem o komoditních burzách (Commodity Exchange Act). Ten totiž dle soudu definuje komodity v širších kategoriích a ve své charakteristice není konkrétní. Je zde tak dán prostor pro určitý výklad, který nyní podal sám soud.

Dle soudu jak Bitcoin tak My Big Coin mohou být v širším pojetí kategorizovány jako virtuální měny, přičemž Bitcoinové futures obchodované na amerických burzách CME a CBOE jsou regulovány CFTC, a proto i samotné virtuální měny (které jsou v případě Bitcoinu podkladových aktivem pro regulované obchodování s jejich futures kontrakty) jsou regulovány CFTC.

Jedná se již o druhé rozhodnutí amerického soudu v tomto roce, které CFTC přiznává právo regulace nad virtuálními měnami a tím i jejich charakterizování jako komodity. V březnu tak učinil federální soud v Brooklynu v jiném případu.

Dalším regulatorním orgánem v Spojených státech, který si nárokuje dohled a regulaci nad kryptoměnami, je Komise pro cenné papíry a burzy (SEC). CFTC s ní dle svých slov úzce spolupracuje ve snaze omezit manipulativní a podvodné praktiky na kryptotrhu.

Otázku kategorizace kryptoměn, tedy zda se jedná o cenné papíry, komodity, peníze nebo jiný druh aktiv, však tyto dva orgány samy nevyřeší a k jejímu vyjasnění bude potřeba spolupráce se zákonodárným sborem, vládou, samoregulačními sdruženími a vzhledem ke globálnímu charakteru obchodování s kryptoměnami i zahraničními partnery.

 Zdroj: reuters.com