Cena bitcoinu vzrostla za posledních sedm let o téměř 170,000 %. Ve srovnání s ním ztratila nejsilnější světová měna americký dolar až 99.99 % své hodnoty.

Vývoj ceny bitcoinu vůči americkému dolaru, respektive jeho rostoucí trend nápadně kopíruje zvyšující se míru znehodnocení německé PapiermarkTa byla oficiální měnou v Německu během let 1914 – 1924. Na tento zajímavý historický soulad upozornil na svém Twitter účtu populární propagátor a  analytik kryptoměn vystupující pod pseudonymem „planB„.

Korelace mezi BTC, USD a inflací Papiermark

Níže uvedený graf porovnává vztah mezi bitcoinem a dolarem se vztahem mezi inflací poznamenanou Papiermarkou a jejím předchůdcem, německou zlatou markou (German golden mark). Zatímco německá zlatá marka, která byla oficiálním platidlem v období let 1873 až 1914, byla krytá zlatem, v případě Papiermarky (1913 – 1923) Němci od tohoto typu zabezpečení měny upustili.

Zrušení zlatého standardu a samozřejmě i důsledky první světové války měly za následek, že tato měna zaznamenala extrémní znehodnocení. To dospělo až k výměnnému kurzu 1,000,000,000,000 : 1 s novou měnou Rentenmark (volně přeloženo jako Penzijní marka). Vyjádřeno slovy, jedna Rentenmark měla hodnotu jednoho bilionu Papiermark!

Kvantitativní uvolňování amerického dolaru

Přestože prognóza ceny BTC v budoucnu je do značné míry nemožná, mnozí analytici se pokoušejí porovnat volatilitu kryptoaktiv s cennými papíry, akciemi či dluhopisy. Najít dostatečně přesnou korelaci, která by dokázala předpovídat vývoj ceny BTC, se jim ale nedaří.

Graf od „planB“ však ukázal, že výkonnost bitcoinu vůči USD v posledních osmi letech vypadá neuvěřitelně podobně jako posledních pět let devalvace Papiermarky. Její znehodnocování analytik přirovnal k současnému kvantitativnímu uvolňování amerického dolaru. Kvantitativní uvolňování je proces, při kterém centrální banka země zvyšuje peněžní zásobu, tedy vytváří nové peníze. Jejím cílem je nastartovat hospodářský růst tím, že se zvýší spotřeba podpořená dalšími penězi v oběhu.

Bitcoin je momentálně nejvýkonnějším aktivem roku 2019!

Bitcoin jako Zlato 2.0

Zajímavé je i srovnání souvislosti mezi upuštěním krytí zlatem v případě Goldenmark, jakož i amerického dolaru. Ten byl od svého vzniku (1792) až do roku  1971 krytý nejcennějším kovem. Zrušení zlatého standardu vstoupilo v platnost návrhem zákona od amerického prezidenta Richarda Nixona. Jak je vidět z obrázku níže, právě od tohoto období se začal americký dolar každým rokem markantně znehodnocovat.

Vývoj míry inflace amerického dolaru. Zdroj: inflationdata.com

I proto mnozí odborníci přicházejí s tvrzením, že Bitcoin by dříve či později mohl nahradit zlato jako bezpečné úložiště hodnoty. Tím pádem by uměl ochránit investory před inflací, která by je neminula v případě držení svých úspor v klasických fiat měnách.

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu KryptoPortal.sk

Zdroj: cryptoslate.com