Přední americká společnost Amazon představila dvě nové služby navázané na technologii blockchain. Konkrétně se jedná o Amazon Quantum Ledger Database (QLDB) a Amazon Managed Blockchain.

Zatímco v případě QLDB půjde o databázi účtů, jejímž cílem je poskytnout přehledný a ověřitelný protokol transakcí, Amazon Managed Blockchain bude využíván pro správu certifikátů a přístupů klientů v rámci jednotlivých aplikací.

Amazon Quantum Ledger Database

Jak již název napovídá, produkt, se kterým Amazon přichází, by se dal charakterizovat jako databáze účtů, která má zajistit neměnnost a ověřitelnost záznamů uložených v ní. I když databáze bude mít své základy položené na blockchainu, je zde jeden významný aspekt, který je třeba mít na paměti. Celý protokol, který bude monitorovat a dohlížet na jednotlivé transakce, bude ve správě jednoho kontrolního orgánu, takže půjde de facto o centralizovanou formu databáze.

Navzdory možným výhradám ze strany některých odpůrců centralizovaných řešení kvůli sbírání dat, Amazon se nechal slyšet, že jako protihodnotu dokáže svým řešením nabídnout propustnost dva až třikrát vyšší, než je tomu v případě konkurenčních produktů.

Andy Jassy, ​​generální ředitel společnosti Amazon Web Services, se ke QLDB vyjádřil slovy:

„Půjde o skutečně škálovatelný systém, přičemž bude disponovat flexibilní a robustní sadou API (aplikačních programových rozhraní). Díky službě QLDB bude historie změn Vašich údajů neměnná. Nikdy ji nebude možné změnit ani odstranit. Pomocí kryptografie tak můžete jednoduše ověřit, zda nedošlo k žádným neúmyslným zásahům do Vašich dat.“

Zdroj: amazon.com

Amazon Managed Blockchain

Druhým představeným produktem je Amazon Managed Blockchain. Jde o systém, který bude spravovat certifikáty a přístupy klientů v jednotlivých aplikacích. Tímto krokem chce developer dosáhnout minimalizaci režijních nákladů potřebných k vytvoření sítě a nabídnout uživateli řešení, které se dokáže automaticky přizpůsobit potřebám tisíců aplikací s velkým množstvím transakcí.

Služba je zároveň kompatibilní s Amazon Quantum Ledger Database. Díky tomu dokáže do této databáze replikovat nezměnitelnou kopii činnosti provedené na Vašem blockchainu.

Zdroj: amazon.com

Je vidět, že Amazon zůstává věrný své pověsti v oblasti inovací a lídrovství na trhu. V souvislosti s tím získal začátkem tohoto měsíce i dva patenty týkající se ochrany integrity digitálních podpisů a zlepšení ukládání distribuovaných dat.

PSALI JSME:

Jak se nás dotkne blockchain za 10 let?

Rovněž se jeho odnoži Amazon Web Services (AWS) podařilo ve spolupráci se společností ConsenSys Kaleido spustit novou platformu nazvanou Kaleido Marketplace. Ta má za cíl pomáhat podnikům implementovat blockchain řešení do svých struktur. Nepopiratelnou výhodou daného řešení je fakt, že platforma sama o sobě eliminuje značnou část práce vývojářů. Disponuje totiž více „plug-and-play“ moduly v podobě plnohodnotných nástrojů a protokolů, díky kterým dokáže pokrýt značnou část potřeb uživatele.

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk

Zdroj: ethnews.com