Pokud chceme hodnotit kryptoměny, existuje mnoho způsobů, kterými tak můžeme učinit –  od objemu obchodování, počtu vybraných dolarů v ICO, tržní kapitalizace nebo kvality projektu. Jak však můžeme určit kvalitu projektu?

Kromě využitelnosti produktu může být jedním z ukazatelů kvality aktivita na portálu GitHub. GitHub je platforma určená pro vývojáře, která pomáhá spravovat projekty s otevřeným zdrojovým kódem – což kryptoměny většinou jsou. Aktivita na GitHubu může být dobrým ukazatelem toho, které společnosti inovují, a které stojí na místě.

Zhodnocení počtu commitů (aktualizací) za poslední 3 měsíce

Graf počtu commitů jednotlivých projektů za poslední 3 měsíce

V současnosti portál Cryptomiso registruje 816 kryptoměn a mapuje jejich frekvenci, se kterou se jejich zdrojový kód aktualizuje. V top 10 se často mohou objevit i projekty, které nejsou známé, a to z toho důvodu, že jsou mladé a jejich vývoj jen začíná. Na druhé straně se tam pravidelně objevují projekty, které tvrdě pracují na zlepšení svého produktu.

Co je to commit?

Commit je jedna aktualizace ve zdrojovém kódu softwarového projektu. Může to být jedna funkce nebo nová vlastnost aplikace nebo oprava nějaké chyby.

Frekvence počtu Github commitů na portálu Cryptomiso ukazuje, že hlavní zdrojový kód je udržován a pravidelně se na něm pracuje, ale na druhé straně nezohledňuje náročnost dané aktualizace. Například oprava malé chyby je zaznamenána stejně jako přidání podpory pro Lighting Network. Jako obecný ukazatel zdokonalování kódu však počty commitů mohou být užitečný nástroj pro zjištění, zda projekt ještě žije.

Počet commitů projektu 0x za poslední čtvrtletí

Projekt, který za poslední tři měsíce pracoval na aktualizacích nejvíce, je v současnosti 0x s počtem commitů 1,889. Společnost 0x pracuje na spuštění V2 protokolu, který umožní tokenizaci v podobě ERC-721 a dalších derivátů. Tento protokol by měl být spuštěn již 30. července. Možná i toto je jeden z důvodů, proč 0x v poslední dny vidíme v zelených číslech více než ostatní kryptoměny.

Bitcoin se umístil na 40. místě, ale je třeba uznat, že jeho počet commitů je stabilní v čase a nepodléhá velkým výkyvům. Ethereum se umístili až na 63. místě s počtem commitů 207.

Zhodnocení počtu commitů za posledních 6 měsíců

Graf počtu commitů za posledních 6 měsíců

Za posledních 6 měsíců vítězí v počtu commitů EOS s číslem 3,390. Toto číslo výrazně ovlivnilo spuštění mainnetu, na kterém jejich vývojáři nedávno intenzivně pracovali. Druhá kryptoměna je Nulls a třetí je zmíněný 0x  – jejich vývojáři očividně nespí.

Bitcoin se umístil na 32. místě a Ethereum na 69. místě.

Počet commitů do zdrojového kódu Bitcoinu za posledních 6 měsíců

Výše zobrazené grafy sice nezohledňují typ commitu, ale mohou být alespoň přibližným vodítkem toho, jak daná společnost či komunita pracuje na svém produktu. Zvýšená nebo stabilní aktivita během celého roku s sebou většinou přináší různá vylepšení a aktualizace, které mohou zhodnotit danou kryptoměnu. Pokud projekt neinovuje, často přijde konkurence, která tak učiní.

Myslíte si, že počet commitů je jeden z nástrojů, kterým můžeme určovat kvalitu projektu? Vybrali byste si do svého portfolia kryptoměnu, která je na GitHub neaktivní od konce minulého roku? A jak na tom stojí vaše oblíbená kryptoměna? Github aktivitu můžete sledovat přímo na portálu GitHub nebo na portálu Cryptomiso.

Zdoj: cryptomiso.com