Využití kryptoměny Litecoin (LTC) se neočekávaně zvýšilo, zejména mezi uživateli internetu, kteří chtějí používat kryptoměny na nelegální činnosti. Momentálně je LTC druhou nejpopulárnější kryptoměnou na Dark webu, těsně za Bitcoinem…

Co je to Dark web?

Dark web je součást webu, která vyžaduje přístup speciálním softwarem. Jakmile se na něj dostanete, webové stránky a jiné služby jsou přístupné přes prohlížeč TOR,  podobně jako běžné webové stránky na normálním prohlížeči.

Dark web je část internetu, do které se nedá dostat běžnými prohlížeči, ale pouze použitím speciálních anonymizačných platforem jako například Tor.

Některé webové stránky jsou však skutečně „skryté“ v tom, že nebyly indexovány vyhledávačem a mohou být přístupné pouze v případě, že znáte IP adresu stránky. Na Dark webu je možné vyhledat obchody, které se týkají především nelegálních aktivit jako jsou drogy, nájemné vraždy, vládní dokumenty a střelné zbraně, za které zaplatíte v kryptoměnách.

Monero a jeho využití na Dark webu

V posledních měsících lidé na Dark webu přestali preferovat transakce v BTC. Příčinou jsou rostoucí poplatky a nedostatek transparentnosti. Prodejci a kupující hledají nové způsoby, jak zefektivnit platby. Zdá se, že Monero získalo mnoho pozornosti. Je to pomalý posun směrem k této nové měně, který by mohl pomoci k nárůstu její ceny.

Přesto existují určité obavy z ochrany soukromí a anonymity Monera. Byly totiž objeveny dvě závažné chyby, které mohou způsobit, že se uživatelé Dark webu přesunou k jiné kryptoměně. Konkrétněji, nedávný článek ukazuje, jak je aspekt Monera chybný.  Pozorovatelé mohou identifikovat některé transakce a následně určit, jaké množství mincí se použilo. Lidé si myslí, že je to velký problém, ačkoli jeho důsledky třeba ještě určit.

Světlo ve tmě

Litecoin je momentálně  nejoblíbenějším altcoinem na Dark webu.

Podle zprávy od Recorded Future, LTC neočekávaně překonal další preference pro kryptoměny a je v současnosti druhou nejvýznamnější kryptoměnou na Dark webu po Bitcoinu.

Vyjádření Recorded Future:

„Na rozdíl od toho, co jsme se dozvěděli při pozorování rozhovoru mezi zločinci v posledních týdnech, Bitcoin zůstává zlatým standardem, přičemž všichni prodejci ho přijímají jako platbu a Litecoin se stal druhou nejpopulárnější kryptoměnou na Dark webu, přičemž 30% všech dodavatelů a zákazníků jsou ochotni ho přijmout jako alternativní způsob platby.“

Recorded Future  je společnost založená v roce 2009 v USA a Švédsku. Specializuje se na zpravodajské informace o hrozbách v reálném čase. V polovině roku 2016 začala rozsáhlou analýzu 150 nejvýznamnějších trhů a nezákonných služeb. Společnost si všimla, že členové kybernetického podsvětí diskutují o rostoucí nespokojenosti s Bitcoinem jako o platebním způsobu bez ohledu na jejich geografickou distribuci, mluvený jazyk nebo oblast podnikání.

Nespokojenost s Bitcoinem vyplynula ze zvýšeného zájmu institucionálních investorů, spekulantů a průměrných investorů, kteří předtím blokovali dominantní část blockchainu a na druhé straně vyvolali velké poplatky.

„Podzemní“ hospodářství je závislé od každodenních menších transakcí, přičemž náklady na průměrný produkt nebo službu začínají mezi $ 50$ 300. Přidáním bohatých transakčních poplatků se cena těchto produktů a služeb náhle zvýší.
Litecoin se tak stal atraktivní alternativou, protože jeho hlavní technologie je téměř identická s Bitcoinem, ale umožňuje výrazně rychlejší transakce s nižšími transakčními poplatky. Nicméně, stejně jako jeho starší bratr, Litecoin nenabízí žádnou pokročilou bezpečnost ani soukromí, protože transakce jsou zcela transparentní ve veřejném blockchainu, stejně jako je tomu u Bitcoinu.

(Zdroj: reprofoto/ recordedfuture.com)

Závěr

Navzdory přetrvávající diverzifikaci kryptoměn používaných na nedovolené platby vědci očekávají, že Bitcoin zůstane jedním z hlavních platebních nástrojů, i když s výrazně menším podílem na trhu.

(1 € = 1,24 USD)

Zdroj: bitcoinist.com