Na přelomu první dekády tohoto milénia jsme byli svědky vzniku nového fenoménu dnešní doby – sociálních sítí. Facebook, který vznikl v roce 2004, Twitter (2006) a Instagram (2010) si postupně získaly přízeň napříč širokým spektrem veřejnosti. Aktuálně má tato trojice více než 3.65 miliardy uživatelů, přičemž jen samotný Facebook jich má více než 2.3 miliardy.

S jejich rostoucí popularitou však stále více lidí začíná vyhledávat alternativní služby, které nekladou důraz na cenzuru. Jejich pozornost si tak získávají různé decentralizované startupy, které se zaměřují právě na zachování svobody projevu.

Kryptoměny již můžete přijímat a odesílat i v aplikaci WhatsApp

Decentralizované sociální sítě: Steemit a jeho alternativy

Ačkoliv aktuálně existuje řada decentralizovaných sociálních platforem, za nejaktivnější bychom mohli označit především Steemit a Minds. Každá z nich už má více než jeden milion registrovaných uživatelů. I když je to propastný rozdíl ve srovnání s centralizovanými sociálními platformami (Facebook, Twitter atd.), na rozdíl od nich nejenže kladou důraz na svobodu projevu, ale aktivní uživatele odměňují i ve formě kryptoměn.

Jedním z prvních projektů, který svůj byznys model postavil na odměňování svých uživatelů, byl zmíněný Steemit. Počátky této decentralizované aplikace postavené na Steem blockchainu sahají do roku 2016. Aktivní tvůrci obsahu, jakož i členové se zapojením se do diskusí jsou odměňováni nativním tokenem, který nese název  STEEM.

Členskou základnu Steemit tvoří téměř 1.2 milionu registrovaných uživatelů, přičemž přibližně půl milionu z nich aktivně diskutuje o širokém spektru témat. Z nich největší zastoupení má oblast kryptoměn, jelikož většina jeho uživatelů je tvořena fanoušky právě této oblasti.

Z hlediska popularity je silným konkurentem Steemitu decentralizovaná sociální síť  Minds. Její členská základna se od jejího vzniku (2015) rozrostla na 1.25 milionu registrovaných uživatelů, přičemž aktivních je více než 100,000.

Zajímavou novinkou v oblasti sociálních médií, která stejně jako příklady výše využívá technologii blockchain, je platforma Voice. Ta je postavena na blockchainu EOSu, přičemž stejně jako Steemit, i ona odměňuje aktivní uživatele vlastním nativním tokenem. Momentálně je k dispozici stále jen její beta verze, ale finanční podpora od Block.one (společnost stojící za EOSem) by mohla Voice posunout vpřed.

Vedle výše uvedených decentralizovaných sítí stojí za pozornost i DTube (alternativa k YouTube) či MastodonSapien a Yours.

Steemit – Blockchainová platforma pro digitální obsah se těší z rostoucí popularity

Je absence cenzury skutečným benefitem?

Navzdory nesporným výhodám decentralizovaných sociálních médií, mezi které patří méně reklamy či odměňování tvůrců obsahu, má tento typ platforem i svou  temnou stránku. Ta spočívá právě v absenci cenzury, tedy možnosti publikovat v podstatě jakýkoliv obsah. Představte si sociální síť, která motivuje své uživatele, aby tvořili nový obsah, přičemž neexistuje žádná autorita, respektive kontrolní orgán, který by měl možnost editovat nebo mazat nevhodné příspěvky.

V nejhorším případě by se takové platformy mohly stát zdrojem nenávistných komentářů, extremistických názorů či šiřitelem konspiračních nebo zavádějících zpráv.

Na druhé straně stále více uživatelů tradičních sociálních sítí hledá alternativu, u které nebudou mít pocit omezování svobody projevu. A zároveň s jejich osobními daty nebude nikdo disponovat ani je (jak se již v minulosti stalo například v případě Facebooku) prodávat třetím stranám.

Pokud se Steemitu a jemu podobným formátům podaří uspět, je vysoce pravděpodobné, že i etablované klasické sociální sítě budou nuceny zareagovat a představit bezpečnější modely, které odstraní pochybnosti a zneužívání dat jejich uživatelů.

Brave je díky své rychlosti a ochraně soukromí vyhledávanou alternativou vůči Google Chromu

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu KryptoPortal.sk

Zdroj: bravenewcoin.com