Státní energetická společnost v Abcházii apeluje na vládní orgány, aby zakročily v případě regulací týkajících se těžby kryptoměn. Vzhledem ke zvýšené spotřebě elektrické energie, kterou těžba kryptoměn přináší, společnost upozorňuje, že země může trpět nedostatkem elektřiny v zimním období.

Podle zpravodajské agentury Eurasianet se v této bývalé Sovětské socialistické republice nachází množství farem těžících kryptoměny. Ty jsou převážně lokalizovány v opuštěných sovětských továrnách, přičemž produkce elektřiny v této zemi nestíhá pokrývat jejich poptávku.

Šéf státní energetické společnosti Chernomorenergo Aslan Basaria uvedl:

„Těžba kryptoměn klade dodatečnou zátěž na naši síť, přenosové vedení a rozvodny, které dosahují maximální kapacitu už i bez ní. V případě, že dojde k poklesu teplot, existuje riziko, že nebudeme schopni dodat elektrickou energii všem našim zákazníkům.“

Regulace těžby kvůli nízké hladině vody?

Společnost Chernomorenergo proto v současnosti požaduje zavedení nařízení vůči  těžbě kryptoměn. Tímto krokem chtějí předejít výpadkům elektrické energie především v období zimy a zvýšených odběrů.

Basaria už na daný problém upozornil i prezidenta země Raula Khajimbu. Ten vyzval vládu, aby urychleně přijala novelu zákona o regulaci. Předseda parlamentu vydal předběžný souhlas, takže v blízké době můžeme očekávat, že stát zasáhne do cenotvorby elektřiny, omezí velkoodběratele, kteří ji využívají pro těžbu kryptoměn, nebo  přitvrdí vůči těžebním společnostem.

Naproti tomu abchazský ministr hospodářství Adgur Ardzinba řekl, že země se bude vždy snažit najít nejoptimálnější řešení, které by ji posunulo vpřed, přičemž se nebude bránit ani nekonvenčním postupům.

Aktuálně se většina energie vyrábí v hydroelektrárně, kterou však Abcházie sdílí se sousední zemí – Gruzií. Varování energetiků přichází v době, kdy v zimním období dochází ke snížení hladiny vody, kterou zmíněná elektrárna využívá ke svému provozu.

ČTĚTE TAKÉ:  

Na těžbu kryptoměn jsou zneužívány i USB klíče

Kryptoměny jako cesta proti mezinárodní izolaci

Popularita těžby kryptoměn v Abcházii se odvíjí především od dvou faktorů. Prvním je levná energie a druhým fakt, že i tímto způsobem se obyvatelé či firmy snaží vyřešit své ekonomické problémy. HDP této post sovětské země je totiž jen $2,000 na obyvatele. (Pro srovnání, HDP Slovenska vyjádřené paritou kupní síly je přibližně $30,000 na obyvatele.)

Dalším problémem Abcházie je její mezinárodní izolace. Samostatnost této republiky uznalo totiž jen pár států: Rusko, Sýrie, Venezuela, Nikaragua a Nauru. Tím pádem je těžba a používání kryptoměn jedna z možností, jak se tento region dokáže zapojit do mezinárodního obchodu, vyhnout omezením, či přilákat potenciální investory.

ČTĚTE TAKÉ:

Venezuela využije Petro v boji proti ekonomickým sankcím

Pokud by vládní úřady této země přistoupily k zákazu těžby kryptoměn, je vysoce pravděpodobné, že by tímto krokem vyvolaly nevoli u svých obyvatel. Těžaři už beztak zažívají skrz přetrvávající bear market těžké období.

Nasvědčuje tomu i výzkum prováděný obchodní platformou BitMEX, podle níž se hash rate sítě Bitcoin snížil od listopadu letošního roku o více než 31 %, což představuje vypnutí přibližně 1,3 milionu ASIC zařízení Antminer S9.

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk

Zdroj: ccn.com