Celosvětově bylo založeno již více než 80 000 projektů, které využívají blockchainovou technologii. Tento boom se spustil spolu s Bitcoinem a technologií, na které je postaven. Z těchto všech projektů je stále aktivních už jen 8 %. Průměrná životnost projektu se odhaduje na 1,22 roku.

Krátkodobá životnost projektů

Čínská akademie informačních a komunikačních technologií (CAICT) tvrdí, že jen zlomek projektů dokáže opravdu fungovat a přežít delší dobu. 8 procent je opravdu malé číslo a životnost 1,22 roku zřejmě nepřinese požadovanou návratnost a zisky pro investory.

Na mezinárodní čínské Big Data Industry Expo konané tohoto roku, vysvětlil He Baohong, ředitel CAICT cloud computingu a Big Data výzkumné instituce následující:

Tyto projekty vznikly velmi rychle, ale stejně rychle i zanikly. Za takových okolností jsou vlády nuceny zavést jednotné standardy, aby tak pomohli blockchain projektům dosáhnout a vytvořit reálně fungující aplikace.

Rychlá smrt, která postihla drtivou většinu blockchain projektů neodrazuje soukromé podniky od toho, aby se zajímaly o technologii, kterou tak proslavil Bitcoin.

He Baohong pokračuje:

V Číně jsme vytvořili ověřitelné blockchain programy, o které již projevilo zájem téměř 200 soukromých podnikatelů. Takový program by mohl celkově přispět k tomu, aby se blockchain technologie a průmysl stali transparentnějšími a dostupnějšími.

92% zmetků na seznamu tržní kapitalizace

Fakt, že až 92% projektů selže, by neměl překvapit ty, kteří jakžtakž znají projekty prezentováné na spodní polovině seznamu podle tržní kapitalizace. Můžete tam najít levné, podvodné projekty, které se nejednou spojují s nelichotivým pojmenováním „shitcoin“ (odpadní mince).

Projekty na druhém konci seznamu kryptoměn podle tržní kapitalizace. Zdroj: coinmarketcap.com

Nedávno vyšla recenze od Wall Street Journal, zabývající se téměř 1,450 dokumenty zveřejněnými na propagaci ICO. Odhalili tím až 271 ukazatelů pro podvodné taktiky, včetně plagiátových dokumentů pro investory, slibů pro zaručené výnosy a chybějící či falešné výkonné týmy. Horší je, že investoři vložili do podobných projektů již 1 miliardu dolarů, přičemž 73 milionů dolarů  z toho již bylo označených jako ztráta.

Dokonce i významné projekty, jako např. TRON (TRX), devátá nejvíce hodnocená kryptoměna podle tržní kapitalizace, byla mnoha lidmi z kryptosféry (včetně Vitalika Buterina) označena za plagiát.

Vitalik Buterin a jeho tweet reakce na TRON:

Je však třeba říci, že ne všechny potopené projekty jsou automaticky i podvodné. Hodně z projektů selhalo kvůli nedostatku technického know-how na tak velkém, přesyceném trhu.

Na trhu je omezený prostor pro kryptoměny, privátní mince a smart kontraktové platformy. Je dost možné, že dlouhodobí vítězové jsou již na svém právoplatném místě, ale je možné i to, že nejziskovější blockchain projekty ještě ani nevznikly. Je proto rozumné předpokládat, že přetrvávající selhání většiny projektů zůstane i nadále samozřejmostí.

Při investování se proto  bezhlavě nepouštějte do každého na oko dobře vypadajícího projektu. Dávejte si pozor a investujte s rozumem a pouze to, co si můžete dovolit ztratit.