Za poslední roky povědomí o kryptoměnách prudce vzrostlo. Není se čemu divit, vždyť kryptoměny jsou jednou z nejziskovějších tříd aktiv v historii. Podařilo se jim to, protože peníze nebyly nikdy vytvořeny takovým způsobem, jakým jsou nyní.

Kryptoměny jako Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) a ostatní altcoiny mohou existovat díky technologii decentralizovaných knih, tedy blockchainu. Před příchodem blockchainu neexistovala žádná alternativní forma peněz, která by byla použitelná digitálně a zároveň i legitimně.

Přinášíme Vám několik zajímavých faktů o kryptoměnách, které by mohly přesvědčit do nich investovat i ty, kteří se o ně dosud nezajímali.

1. Kryptoměny jsou decentralizované a necenzurované

Kryptoměny jako BTC, ETH a Litecoin (LTC) jsou necenzurované a tato vlastnost je jim z důvodu jejich architektury vlastní. Podstata těchto kryptoměn je decentralizovaná a dostatečně distribuovaná, aby mohly být necenzurované a tím pádem odlišné než ostatní měnové systémy na světě.

Z následující statistiky vyplývá perspektiva Bitcoinu. Statistika zobrazuje mapu decentralizovaných uzlů BTC po celém světě:

Celou blockchainovou síť Bitcoinu udržuje více než 9,000 uzlů (nodů). To znamená, že BTC nelze cenzurovat, a ani nehrozí selhání celé sítě. Podstatné je, že toto číslo stále narůstá.

2. Pouze zlomek populace ví o kryptoměnách

Dalším zajímavým faktem je skutečnost, že mnoho lidí na světě ještě o kryptoměnách ani neví. Velký kus z těch, co o nich vědí, si nejsou jimi natolik jisti, aby do nich investovali. Momentálně je třeba zapomenout na pohodlí, protože být jedním z prvních při investování do jakéhokoli aktiva je obrovská a unikátní příležitost.

Kryptoměny se sice stávají populárnějšími a známějšími, ale stále jsou jen v rané fázi adopce, a tím pádem ještě není pozdě začít se o ně zajímat.

Následující statistiky by Vás mohly zaujmout:

Pouze 8 % Američanů investuje do kryptoměn.

Jen 56 % z 1,035 dotázaných Američanů ví, že kryptoměny jsou decentralizované digitální měny.

Pokud vlastníte 0.28 BTC, máte více Bitcoinů než 99 % populace

3. Měnová suverenita

Kryptoměny vznikly, aby bojovaly proti měnovému systému, který banky vytvořily. Satoshi Nakamoto je génius, který pochopil nástrahy tradičního měnového systému, a vytvořil tak BTC. Satoshi v prvním bloku BTC jasně ukázal, že chápe hlavní problém a to, že naše peníze v bankách nejsou naše vlastní:

BTC začali následovat i další Satoshiho nadšenci, a tak vznikly další kryptoměny – altcoiny.

4. Kryptoměny jsou rezistentní vůči inflaci

Jedna z velkých výhod kryptoměn je to, že nepodléhají inflaci. V porovnání s dolarem nebo eurem, které když si schováte pod matraci, postupně ztratí na hodnotě. Investice do Bitcoinu je tedy určitou formou bezpečné investice (alespoň co se týče inflace). Je však třeba poznamenat, že kryptoměny mohou svou hodnotu časem ztratit – ne kvůli inflaci, ale kvůli silné volatilitě cen.

Proč je kryptoměnový trh tak volatilní?

Kouzlo kryptoměn je však v tom, že jak rychle ji ztratí, tak rychle může cena opět vyskočit. Avšak pro země, jako je například Venezuela, kde inflace dosahuje neuvěřitelných 40,000 %, má i klesající BTC větší hodnotu, než je mnohem silněji klesající měna.

Příspěvek na Twitteru ukazuje inflaci ve Venezuele po srpen 2018:

Zdroj: twitter.com

Toto se může stát i jiným rozvíjejícím se trhům. Pokud se podíváme 5 let do minulosti, téměř všech TOP 5 kryptoměn porazilo míru inflace konvenčních peněz na celém světě, a to dokonce s velkým odstupem. Kryptoměny jsou také díky tomuto skutečně ideální volbou pro investory. Například BTC je i navzdory nepříznivému vývoji z posledních měsíců o 500 % silnější, než byl v lednu 2017, což vypovídá i o jeho odolnosti. Faktem je i fixní nabídka mnoha kryptoměn jako BTC či LTC. Nemohou podléhat inflaci, tak jako fiat měny.

5. Rychlé převody

Na rozdíl od bank, které mají často dny volna, kryptoměny nikdy nespí. Obchodovat se s nimi dá 365 dní v roce a 7 dní v týdnu. Kryptoměny se jeví jako nejlepší alternativa, co se týče peněžních převodůV tradičním finančním systému může přesun určitých prostředků trvat až několik dní, ale u kryptoměn mluvíme o minutách či sekundách. Přesun peněz z jednoho účtu na druhý je při tom levný i v případě, že se jedná o mezinárodní transakce.

Podívejte se na příběh chlapce z Ugandy, který dostává peníze od své rodiny v Americe, aby tak zaplatili jeho školné, a to téměř okamžitě.

Nyní se podívejte na to, jak hodně Vám banky účtují za to, že uděláte transakci. JP Koning na svém Twitter účtu uvádí:

$30: Je částka, kterou Bank of America účtuje svým zákazníkům za domácí převody.

25¢: Je částka, kterou Bank of America platí Federálnímu rezervnímu fondu za uskutečnění převodu.

To je podstatný rozdíl.

6. Návratnost investice

Ukazatel návratnosti investice (ROI) měří vygenerovaný zisk nebo ztrátu na investici vzhledem k investované částce peněz. ROI kryptoměn je tak velká, jakou nelze očekávat od žádného jiného aktiva.

Pokud nevěříte, následující čísla Vás možná přesvědčí o opaku:

Rok Cena na začátku roku Cena na konci roku Nárůst o
2010 $0.0015 $0.31 20,566 %
2011 $0.31 $6.18 1,893.5 %
2012 $6.18 $13.44 117.5 %
2013 $13.44 $751 5,487.8 %
2015 $285 $435.7 52.8 %
2016 $435.7 $952.5 118.5 %
2017 $952.5 $19,535 1,950 %

 

 

 

 

 

7. Kryptoměny jsou nekorelovaným druhem aktiva

Kryptoměny nejsou korelovány. (Vázány na ostatní druhy aktiv, s nimiž se obchoduje ve světě, jako akcie, bondy, hedgeové fondy nebo indexové fondy.) Určitě je to další důvod pro investování do kryptoměn.

Korelace je jednoduše řečeno statistické měřítko, které ukazuje, do jaké míry se ceny dvou aktiv pohybují společně.

Podívejme se na tabulku, která znázorňuje korelaci kryptoměn vs. S&P500 vs. Dow Jones Index za posledních 5 let. Nenaleznete zde žádné podobnosti mezi kryptoměnami a S&P500 / Dow grafem:

8. Antibankovní ideologie

Pokud nesdílíte ideologii našeho bankovního systému, tak kryptoměny jsou pro Vás to pravé. Je pravda, že banky jsou součástí našeho života a využíváme je z několika důvodů. Kryptoměnový trh je v porovnání se současným bankovním systémem zatím podstatně menší. To by se však mohlo změnit, pokud kryptoměny dosáhnou většinové adopce.

Bitcoin poráží velké banky, které si to velmi dobře uvědomují!

9. Investice bez jakýchkoliv hranic

Na sociální síti Twitter jeden investor řekl:

Kryptoměny jsou hedžem (krytím) proti současnému rozpadajícímu se systému.

Dalo by se o tom hodně polemizovat. Jedna z reakcí říká, že při použití tak silného slova „rozpadající se systém“ lze jen těžko věřit, že by měl Bitcoin vyšší hodnotu než základní komodity typu jídlo apod.

Bitcoin a ostatní kryptoměny jsou vysoce přenosné, a tak nepotřebují žádný sklad či úschovu. Pokud vkládáte Vaše kryptoměny do rukou jiných, aby se o ně starali, tak jste zřejmě úplně nepochopili, o co tu vlastně jde.

Kryptoměny máte vždy u sebe a můžete je snadno přenášet i přes hranice. Stačí Vám na to 12 slov, či fráze, kterou si zapamatujete nebo napíšete na kus papíru.

Závěr

Musíme však poznamenat, že bohužel existují i kryptoměny, které ne tak zcela splňují původní Satoshiho záměr a podléhají inflaci, nebo nejsou dostatečně decentralizované. Důležité pro každého investora je číst různé publikace a články, aby tak disponovaly aktuálními a relevantními informacemi o kryptoměnách. Mnohé články upozorňují na podvodné praktiky a neperspektivní ICO. Je třeba býti obezřetný, protože, jak jsme již zmínili, kryptosféra se tvoří a zlepšuje časem.

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk

Zdroje: coinsutra.comfinmag.penize.cz