4. prosince založilo sedm členských států EU v čele s Maltou a Francií skupinu nazvanou „Středomořská sedmička (Mediterranean seven)“ za účelem podpořit a povzbudit používání blockchain technologie. Jak to může ovlivnit kryptoměny?

V následujících měsících bude  sedm zemí EU: Francie, Itálie, Španělsko, Malta, Kypr, Řecko a Portugalsko pracovat na  implementaci blockchain technologie  zákazníkům, ve vzdělávání, dopravě, mobilitě, lodní dopravě, katastru nemovitostí, rejstříku společností a zdravotní péče.

Deklarace Středomořské sedmičky přibližuje záměry a plány této skupiny:

„Naše iniciativa může vést nejen k posílení služeb elektronické veřejné správy, ale i ke zvýšení transparentnosti a snížení administrativní zátěže, lepšímu sběru celních poplatků a lepšímu přístupu k veřejným informacím.“

Jak to ovlivní kryptoměny?

Malta už dříve zaujala otevřené a  kladné stanovisko vůči kryptoměnám, blockchainu a jejich regulaci. I to je jeden z důvodů, proč společnost Binance, provozovatel největší kryptoměnové burzy na světě, přesunula své sídlo právě na Maltu. Flexibilní a praktické regulační rámce zavedené Maltou tak obecně vedly k migraci mnoha velkých podniků zabývajícími se kryptoměnami do tohoto regionu.

PSALI JSME: Binance zveřejnila první pohled na svou decentralizovanou platformu

Zapojení se Malty do iniciativy Středomořské sedmičky by tak mohlo vést k  pozitivnímu vlivu na evropský sektor kryptoměn jako celku, protože poukazuje na souhlas ostatních šesti členských zemí vůči názorům a úsilí Malty o usnadnění růstu místního trhu s kryptoměnami.

Vytvoření Středomořské sedmičky nepřímo navazuje na výzvu G20 celoplošně monitorovat a regulovat kryptoaktiva jako třídu digitálních aktiv včetně trhu, který je obklopuje.

Malta jako útočiště

Maltský ministr pro inovaci Silvio Schembri, který sehrál důležitou roli při transformaci Malty na „ráj pro blockchain“, prohlásil:

„Malta je první zemí, která nabízí vhodné regulační prostředí pro všechny blockchain technologie, nejen pro kryptoměny.

Blockchain technologie je jádrem kryptoměn, avšak volně dostupné blockchain protokoly pro svou popularizaci vyžadují podpůrné systémy, jakými jsou i kryptoměny. Blockchain a kryptoměny nemohou fungovat, aniž by si navzájem pomáhaly. Pokud blockchain síť funguje bez nativního aktiva, může tak učinit pouze tehdy, pokud je její struktura centralizovaná. Kryptoměny právě podněcují, aby se lidé dobrovolně na blockchainech podíleli – je to jejich odměna.

Středomořská sedmička zkoumá potenciál blockchain technologie. Plánuje ji integrovat do různých oblastí evropského hospodářství. S integrací blockchainu je možné, že se do popředí dostanou i kryptoměny, pro které by země EU mohly následně vytvořit praktičtější a vhodnější regulační rámce. Francie už v září schválila nařízení o regulaci počáteční nabídky mincí (ICO), čímž se tato země stala prvním skutečným střediskem ICO v Evropě.

Nedávno francouzský ministr financí Bruno Le Maire řekl, že vláda doufá, že nově vytvořený právní rámec pro ICO bude přitahovat investory z celého světa.

EU na poli kryptoměnového trhu zaostává

Navzdory snahám několika evropských národů, jako je Spojené království a Malta,  Evropa již několik let zaostává  za USA, Japonskem, Jižní Koreou, Singapurem a Švýcarskem, co se týče implementace blockchainu a podpory kryptoměn.

ČTĚTE TAKÉ:

22 zemí Evropské unie, včetně Slovenska a Česka, podepsalo mezinárodní blockchain partnerství

Většina globálního kryptoměnového trhu a s ním spojených prostředků je soustředěna do tří zemí: USA, Japonsko a Jižní Korea. Loni se velká část podniků souvisejících s blockchain technologií přestěhovala do Japonska nebo Singapuru.

Kromě Malty a Švýcarska je většina evropských regionálních trhů s kryptoměnami ve srovnání s Asií a Spojenými státy výrazně slabá. Středomořská sedmička by v Evropě mohla odstartovat vlnu pozitivismu vůči kryptoměnám a blockchainu. To se však stane pouze tehdy, pokud regulační orgány začnou zaujímat pozitivní stanovisko pro začínající blockchainové a kryptopodniky.

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk

Zdroj: ccn.com