Kryptoměny se během posledních pár let v byznysové sféře staly jedním z nejpopulárnějších témat. Technologie založené na blockchainu jsou neustále na vzestupu. Mnoho projektů, firem, ale i státních institucí zkoumají možnosti využití této technologie. Je jí připisován stejný význam jako kdysi vznik Internetu.

Digitální měny vděčí za velkou část své popularity Bitcoinu, prvnímu a nejúspěšnějšímu projektu tohoto odvětví, jehož hodnota na konci roku 2017 dosáhla svého vrcholu téměř $20,000. Nicméně v roce 2018 zažil Bitcoin poměrně drsný návrat do reality a pád pod hodnotu $4,000.

Za těchto okolností není divu, že potenciální investoři si často kladou otázku, která zní: Co se děje s kryptoměnovým trhem?“  Na tuto otázku není snadné odpovědět, avšak je zde pár indicií, které nám mohou pomoci předpovědět budoucí trendy v tomto odvětví.

V následujících odstavcích se podívame na koncept fungování kryptoměn a 7 pozoruhodných trendů, které budou definovat byznys v roce 2019.

Kryptoměny: Definice a benefity

Kryptoměna je digitální komodita vytvořená primárně jako prostředek směny, který využívá šifrování k zabezpečení finančních transakcí, kontrole vytváření dalších jednotek a potvrzování převodu komodit. Tato definice sama o sobě vypovídá o některých výhodách při užívání digitálních peněz, ale je zde o hodně více funkcí, které je třeba brát v potaz. Podíváme se pouze na ty nejdůležitější výhody, které kryptoměny přinášejí obchodníkům a investorům:

  • Decentralizace: Jak už pravděpodobně víte, kryptoměny nepodléhají žádné centralizované autoritě jako například bankám nebo vládám. Blockchainoví specialisté říkají, že decentralizace přináší vlastníkům 100% kontrolu nad komoditami, přičemž se nemusejí obávat inflace, protože vývojáři vytvořili konečný počet digitálních peněz.
  • Prevence podvodů: Kryptoměnové transakce nemohou být změněny. Jejich neměnnost dovádí zabezpečení proti podvodům na nový level.
  • Dostupnost: Bitcoinové transakce zaberou většinou jen pár minut a neexistuje třetí strana ve formě poskytovatele, který by ověřoval a dohlížel na celý proces. Jinými slovy, převod je hotový skoro okamžitě a vaše digitální komodity jsou rychle dostupné.
  • Nízké transakční náklady: Na rozdíl od banky a převodů prostřednictvím kreditní karty jsou poplatky u kryptoměn relativně nízké.
  • Technologie blockchain: Experti věří, že další důležitou výhodou při obchodování s kryptoměnami je možnost naučit se o blockchainové technologii. Je to jeden z nejslibnějších IT konceptů, který může změnit nejen finanční sektor, ale i mnohá další odvětví.

Největší trendy, které mění trh s kryptoměnami

Jako relativně nová technologie budou kryptoměny v následujících letech muset projít mnoha změnami. Je nemožné zde probrat všechny tyto změny, ale můžeme vypíchnout pár nejvýznamnějších trendů pro rok 2019. Tady jsou:

Některé projekty selžou

První trend na seznamu není zrovna optimistický. Konkrétně se očekává, že mnoho startupů se svými projekty neuspěje. V kryptoměnové sféře to není žádná novinka, ale bude se to dít stále častěji. Nejčerstvějším případem takového selhání je momentálně Basis. Tento stablecoin projekt, který získal v dubnu 2018 kolem $133 milionů, momentálně ukončuje svou činnost a je v procesu vyplácení peněz zpět svým investorům.

Které kryptoměny přežijí altcoinovou apokalypsu?

Security tokeny

„Investoři ztrácejí zájem o ICO projekty především kvůli nízké důvěryhodnosti projektů, jelikož mnoho z těchto projektů skončilo totálním fiaskem. Řešení přichází ve formě tzv. security tokenů, které dávají startupům a investorům mnohem vetší bezpečnost při fundraisingu. Security tokeny jsou bezpečnější, protože garantují skutečný podíl ve startupu, na rozdíl od ICO projektů,“ vysvětluje Tom Brown, CEO společnosti Careers Booster.

Nízká transakční kapacita

Transakční kapacita je dalším problémem, se kterým se kryptoměny budou v tomto roce potýkat. Je to jeden z hlavních důvodů, proč digitální peníze nemají v současnosti tolik stoupenců, kolik by si zasloužily. Například Bitcoin je schopný provést 7 transakcí za sekundu, kdežto Ethereum zvládne dvakrát více. Není snad ani třeba podotýkat, že transakční kapacita je příliš nízká a vývojáři na ní budou muset v budoucnosti zapracovat.

Lightning Network

Když už mluvíme o transakční kapacitě, vypadá to, že technologie založená na vedlejší větvi Bitcoinu, Lightning Network, bude schopna čelit tomuto problému relativně brzy. Tento systém je založen na vícepodpisových peněženkách (MultiSig) a přidaných platebních kanálech, které by měly umožnit rychlejší a levnější převody. Vedle Bitcoinu je Lightning Network zaměřen i na Litecoin. Tím pádem by to mohl být velký boost i pro tuto kryptoměnu.

TOP Bitcoin Lightning Network aplikace současnosti

Státní kryptoměny

Kryptoměny existují již přes 10 let a některé země si začínají uvědomovat jejich potenciál. Finanční analytici z Proessaywriting říkají, že některé země jako například Singapur, Spojené arabské emiráty nebo Rusko začaly experimentovat se státem regulovanými digitálními penězi.

„Je pravda, že země jako například Německo, Japonsko a Švýcarsko se nechtějí v kryptoměnách na státní úrovni angažovat. Naproti tomu ale roste počet zemí, které jsou ochotné s kryptoměnami experimentovat.“

Cenová stabilizace

Podle Best Essays mnoho kryptoměn, především pak Bitcoin, prochází velkými cenovými výkyvy. Minulý rok byl v tomto ohledu mnohem stabilnější než roky předchozí, ale očekává se, že rok 2019 bude ještě stabilnější. Cenová volatilita by měla být nízká. A je dost nepravděpodobné, že kterákoliv digitální měna spadne nebo naroste o tisíce procent, jak tomu bylo v minulosti.

Kryptoměnové vzdělávání

Poslední bod na seznamu je vzdělávání v oblasti kryptoměn. Konkrétně většina lidí stále příliš nerozumí základním funkcím, výhodám a nevýhodám obchodování s kryptoměnami. To by se teď mělo začít měnit, jelikož je trh stabilizován. Na internetu existuje celá škála zdrojů a informací o kryptoměnách. A několik univerzit dokonce pořádá vzdělávací kurzy zaměřené na kryptoměny a blockchain.

Závěr

Kryptoměny se staly hlavním tématem několika posledních let především kvůli neuvěřitelnému nárůstu Bitcoinu. Nicméně celý trh je náchylný k neočekávaným změnám. A pro potenciální investory je těžké analyzovat a pochopit stav digitálních měn.

V tomto příspěvku jsme si řekli alespoň některé základy fungování kryptoměn a 7 pozoruhodných trendů, které by mohly definovat byznys v roce 2019.

9 zajímavých faktů o kryptoměnách, které Vás zlákají do nich investovat

Zdroj: coinspeaker.com