Kryptoměny, jakož i skoro celý průmysl zabývající se touto jedinečnou technologií se setkává s množstvím kritiky. Bitcoin je podvod, Bitcoin je bublina, v žádném případě neinvestujte do tohoto Ponziho schématu, toto jsou jen některé z narážek na kryptoměny. Zaslouží si však skoro půl bilionový trh takové osočování?

Možná do jisté míry ano. Podvodů v kryptosféře bylo již hodně a ještě více jich pravděpodobně bude. Ale položme si otázku: „V jiných odvětvích podvody neexistují?“ Samozřejmě, že existují a vždy existovat budou!

Kryptoměny jsou nová technologie, která musí být otestována i pozitivně i negativně, pokud chce zaujmout legitimní místo v každodenním životě. Podobné kritické narážky na Bitcoin a kryptoměny můžeme slýchat často i od renomovaných investorů, ale častěji přicházejí od zahořklých lidí, kteří si nejsou ochotni ani jen nastudovat základy této technologie. Logické argumenty, proč by mohl právě blockchain vyřešit množství, ne jen finančních problémů, také pro tyto odpůrce neobstojí. Kdo má tedy pravdu?

To, zda kryptoměny a blockchain přinesou svobodné platební systémy a vrátí moc do rukou lidí ukáže až čas. Dá se však říci, že se to už děje, ale trh samotný je ve skutečnosti ještě příliš malý. Nic to nemění na faktu, že kde jsou peníze, tam jsou podvody. Vzdělávání se v kryptoměnovém prostoru musí být pro investory povinnost. Právě vzdělávání a správné informace Vás mohou oddělit od neúspěšných investorů, a proto se dnes podíváme na nejčastější kryptopodvody, jak si je všimnout a vyvarovat se jim.

Podvodné ICO

Nejčastějším způsobem, jak vytáhnout peníze od nic netušících lidí, je vytvořit falešný ICO projekt, vytvořit kolem něj marketingový humbuk a přesvědčit lidi k nákupu.

Je to proto, že ICO jsou skvělým a inovativním způsobem, jak začít financovat svůj nápad či společnost, a právě to z něj dělá relativně snadný cíl podvodů. Ethereum se stalo chovným prostorem pro tyto podvodné ICO, ale Ethereum za to není přímo odpovědné, protože jde jen o open-source projekt a platformu.

Namísto toho je to nevědomost začínajících investorů, kteří sní o 100-násobných ziscích během několika týdnů jen tím, že drží bezvýznamné ICO tokeny.

Tato praxe samozřejmě škodí i legitimním projektům, které skutečně stojí za pozornost, a které mají šanci reálně něco dosáhnout.

Obvyklé příznaky podvodného ICO jsou například:

 • Zkopírovaný white paper (TRON)
 • Polovina týmu nebo i celý tým je anonymní
  • Profily členů projektu na sociálních sítích existují jen krátkou dobu
 • Neobvyklé urychlení vydání projektu
 • Nesoulad v písemných a verbálních vyjádřeních
 • Ignorování nebo vyhýbavé odpovědi na těžko zodpověditelné otázky
 • Žádné silné důvody pro potřebu tokenů
 • Žádný nebo minimální plán postupování projektu (roadmap)
 • Hodně také může říci aktivita týmu nebo komunity na GitHub, kde je obvykle umístěn softwarový kód projektu

Projektům, které splňují některý z bodů se určitě vyhněte. Příklady podvodných ICO pro poučení se do budoucnosti:

Pochybné burzy

Druhou nejčastější formou podvodu, se kterou se střetnete, jsou pochybné kryptoměnové burzy nebo směnárny. Směnárny, které se objevily přes noc a začaly se chlubit, jak se jim daří a jaké jsou úspěšné. Člověk musí být při takových burzách/směnárnách obzvlášť opatrný, protože jakmile jim důvěřujete a uložíte si tam své prostředky, nemáte prakticky žádnou možnost, jak se domáhat svých peněz či tokenů, pokud úmysly takové služby nejsou počestné.

Některé burzy, které začínají dobře, mohou kdykoliv uprchnout s nasbíranými penězi, protože se jim například nepodaří rozšiřovat se a inovovat, aby zůstaly na trhu konkurenceschopné.

Platformy, které patří do této kategorie jsou například:

01crypto, Btc-cap, Capital-coins, Coinquick, Cryptavenir, Crypto-banque, Crypto-infos, Cryptos.solutions, Cryptos-currency, Ether-invest, Eurocryptopro, Financemag, Gme-crypto, Mycrypto24, Nettocrypto, Patrimoinecrypto, Ydconsultant a určitě množství dalších.

Falešné peněženky

Už jen pochopit, jak funguje kryptoměnová peněženka, je pro běžného uživatele dost náročné. Ne ještě rozlišit, zda se jedná o podvod nebo ne. Se spuštěním Bitcoinu se na obchodech s aplikacemi doslova roztrhl pytel s falešnými mobilními peněženkami.

To je důvod, proč si peněženku NIKDY nevybírejte náhodně z Play Marketu či App Store. Existuje velká šance, že to bude podvod a můžete tak přijít o své peníze.

Ačkoli Vám tyto peněženky mohou slibovat hory doly, seed fráze a kontrolu Vašich finančních prostředků, nikdy se do nich nepouštějte bez náležitého průzkumu peněženky.

Seed fráze

Seed fráze je seznam normálních (nejčastěji anglických) slov, které uchovávají všechny informace potřebné k obnovení kryptoměnové peněženky.

NIKDY nepoužívejte online nástroje na vygenerování seedu. Dobrá aplikace nebo peněženka poskytuje možnost vygenerovat seed frázi. Jednoduše si ji zapište na papír a dobře uschovejte.

Jedná se o jeden z nejjednodušších způsobů, jak podvádět lidi a mnohdy je spojen s forkem Bitcoinu či ostatních měn. Do takové peněženky pak zadáte Váš seed nebo soukromé klíče a připraví Vás ještě i o Vaše BTC.

Pyramidové a Ponziho schémata

Tato forma podvodu je nejsnáze identifikovatelná, ale stále se najdou lidé, kteří na ni skočí.

Pokud najdete krypto projekt, který aktivně podporuje získávání nových investorů na maximalizaci Vašich zisků, je to Ponzi. Tento systém pracuje na modelu podvést ty, kteří vstoupili do systému jako poslední.

Také schématu, které slibují absurdní výnosy, určitě spadají pod tuto definici.

Identifikovat pyramidovou hru či Ponziho schéma, dokážete zodpovězením dvou jednoduchých otázek, které poskytl Andreas M. Antonopoulos, renomovaný proponent Bitcoinu:

Slibuje projekt pravidelné výnosy, které daleko přesahují průměrné výnosy na trhu?

 • Je to Ponziho schéma

Zaměřuje se projekt více na získávání nových lidí, než na vývoj produktu?

 • Je to pyramidová hra

Phishing

Phishingové podvody jsou další běžnou formou podvodu v kryptosféře.

Při tomto typu podvodu se podvodníci pokusí získat vaše uživatelské jméno, heslo, seed nebo rovnou privátní klíče tím, že Vás jednoduše oklamou. Vytvoří klon služby, kterou často používáte pouze s tím rozdílem, že se nepozorovaně změní její URL adresa. nebo Vám přijde email, kde se podvodníci vydávají za legitimní službu a žádají od Vás zaslání přístupových údajů. Takto se hackeři dostávají i do emailových schránek uživatelů.

Dobrý příklad phishing útoku je útok na kryptoměnovou burzu Binance.

Většinou útočníci používají k dosažení tohoto cíle dvě metody:

 • Punycode
 • Fake Airdrops

Následující video Vám názorně ukáže, jak to celé funguje:

Pamatujte si, že skutečné služby od Vás nikdy nebudou žádat zaslání přístupových údajů! Pokud Vám podobný email přijde, jednoduše ho ignorujte, případně jej můžete nahlásit.

Pump & Dump skupiny

Pump & Dump skupiny na Telegramu, Slacku a IRC nejsou na tradičním trhu ničím novým. Kryptoměnový trh tak samozřejmě nemůže zaostávat.

Na Telegramu se nemusíte ani snažit a najdete tam mnoho podobných skupin s 40,000 až 100,000 členy.

Co si myslíte, že v takových skupinách dělají? No určitě neprobírají to, kdy a jak se podaří vyřešit problémy se škálováním Ethereum sítě. Namísto toho jsou tyto skupiny nástroji pro manipulaci s cenami altcoinů, které mají nízkou tržní kapitalizaci.

Tímto způsobem lidé, kteří jednají rychle, získají výhodu a možná i slušné zisky a lidé, kteří přišli pozdě, trpí prudkými cenovými výkyvy. Vše během pouze několika minut.

Na trhu je k dispozici několik nástrojů na monitorování nárůstu obchodovaného objemu při konkrétních kryptoměnách, které pomáhají při identifikaci takových systémů. Burzy samotné také nejsou nepřipravené. O podobných skupinách a praktikách dobře vědí. Pokud identifikují Váš účet jako ten, který se podobných praktik účastní, mohou Vám ho zmrazit a přijdete i o prostředky, které jste tam poslali legitimní cestou.

Imitátoři

Na posledním místě figuruje asi zatím  nejsofistikovanější forma podvodu.

V tomto typu kryptoměnového podvodu si podvodníci vytvářejí falešné účty zejména na sociálních sítích Twitter a Facebook, aby zosobňovali skutečný legitimní projekt nebo osobu stojící za ním.

Na Twitteru najdete spoustu imitátorů, kteří působí jako generální ředitel společnosti Ethereum, Vatalik Buterin  (správně je to Vitalik), John MacAfee (McAfee) nebo Binance CEO oznamující nepravdivé rozdávání tokenů nebo airdrop a podobně.

Podvodníci také začali působit jako support personál pro krypto burzy, takže určitě NIKDY nikomu neposílejte žádné přístupové údaje či privátní klíče. Legitimní burza je od Vás nikdy žádat nebude.

Shrnutí

Podvody v každém odvětví nejsou žádnou novinkou a kryptoměny se svou decentralizovanou povahou a open source konceptem přinášejí pro podvodníky jednoduchý způsob, jak připravit lidi o peníze.

Jediný způsob, jak se nestát součástí podvodu, je vzdělávat se, vyhledávat různorodé zdroje informací a ve většině případů postačí zdravý selský rozum. Nebát se ptát zkušenějších o rady a názory také není na škodu. Není to jednoduché, ale aplikováním zmíněných bodů se Vám jistě podaří zůstat nad věcí.