Konvenční transakce, na které jsme zvyklí, trpí potenciálně dlouhými čekacími dobami souvisejícími s ověřováním transakce. Navíc vysoké transakční poplatky, které si banky vybírají za to, že působí jako zprostředkovatelé transakce zbytečně zatěžují spotřebitele. Blockchain se snaží tyto problémy řešit. V tomto článku Vám přiblížíme transakční rychlosti nejpopulárnějších kryptoměn.

Vývoj finančního systému směrem k adopci blockchain technologie a kryptoměn obecně souvisí s vnímanými nedostatky v současném platebním systému. Blockchain transakce se ověřují 24 hodin denně, sedm dní v týdnu, bez nutnosti využití zprostředkovatelů (což snižuje poplatky) a některé trvají jen několik sekund. A to pochopitelně i v případě, že se jedná o přeshraniční převody. Pro srovnání, klasické bankovní přeshraniční převody běžně trvají tři až pět dní a poplatky tvoří nezanedbatelnou částku, často řádově v procentech z celkové posílané částky.

Blockchain může transformovat finanční systém

Hlavním faktorem pro širokou implementaci blockchain technologie v budoucnosti je její schopnost vyrovnat se, ale hlavně překonat dnešní sítě. Pokud nebude blockchain schopen překonat zaběhnuté platební sítě, tato technologie nebude mít šanci transformovat současný finanční systém. V našem článku Vám přiblížíme transakční rychlosti šesti největších kryptoměn podle tržní kapitalizace ve srovnání s dnešními giganty na poli platebních služeb.

Platební sítě s nejrychlejšími transakcemi:

  1. Visa : 24,000 transakcí za sekundu
  2. Ripple:  1,500 transakcí za sekundu
  3. PayPal : 193 transakcí za sekundu
  4. Bitcoin Cash : 60 transakcí za sekundu
  5. Litecoin : 56 transakcí za sekundu
  6. Dash:  48 transakcí za sekundu
  7. Ethereum : 20 transakcí za sekundu
  8. Bitcoin : 7 transakcí za sekundu

Poznámka : VISA a PayPal nejsou kryptoměny, avšak protože jsou nejpopulárnější transakční služby, uvedli jsme je do tabulky pro porovnání. Při výběru kryptoměn jsme zohledňovali i jejich dopad na trh a jejich tržní kapitalizaci. 

Visa

První věc, co Vás možná zarazí je fakt, jak napřed je VISA s transakční rychlostí oproti kryptoměnám. Je nutné však poznamenat, že VISA je na trhu již skoro 60 let a umístění na první příčce předcházely desetiletí nákladného výzkumu, optimalizace, postupné modernizace sítí a zpracování plateb. Díky těmto faktorům si VISA prvenství na trhu nejbližší dobu určitě udrží. Avšak VISA si dobře uvědomuje potenciál blockchain technologie ve finančním prostoru a proto do této oblasti sama investuje.

Ripple

Ripple je momentálně nejrychlejší platební blockchain protokol (nejedná se o kryptoměnu v pravém slova smyslu). Se schopností zpracovat 1,500 transakcí za sekundu, Ripple je více než 6x rychlejší než PayPal a až 25x rychlejší než Bitcoin Cash. Co je nejdůležitější, poplatky za transakce představují jen zlomek centů, což může být v závislosti od odesílateli a příjemce finančních prostředků mnohem atraktivnější než PayPal. Ripple jako projekt měl od svého vzniku jasnou vizi a cíl: rychlé a levné transakce. Více o Ripple si můžete přečíst v našem článku.

Bitcoin Cash

Bitcoin Cash byl vytvořen jako odpověď na dlouholetou diskusi vrámci Bitcoin komunity o nejlepší způsob rozšiřování a škálování BTC. BCH (dočasně) vyřešil problém se škálováním zvětšením bloku. Zatímco hraniční velikost bloku Bitcoinu je 1 MB (což umožňuje přibližně 250 000 transakcí denně), Bitcoin Cash zvýšil limit na 8 MB, což umožňuje zpracování více než dvou milionů transakcí za den.

Litecoin

Litecoin (LTC) patří mezi kryptoměnové stálice. Litecoin je založen na stejném otevřeném zdrojovém kódu jako Bitcoin, s několika pozoruhodnými rozdíly. Vytvořený inženýrem Charliem Lee, Litecoin sleduje od počátku vzniku jeden cíl: stát se spolehlivou kryptoměnou s rychlými transakcemi. Hlavní rozdíl mezi BTC a LTC spočívá v jejich transakčních rychlostech. LTC vytváří bloky čtyřikrát rychleji než BTC. Navíc může potvrdit legitimitu transakcí mnohem rychleji a zpracovat mnohem vyšší počet transakcí.

Dash

Dash je kryptoměna, která  spojuje anonymitu a soukromí s rychlými, levnými transakcemi. Původně nazývaný Darkcoin, Dash je derivovaný ze základního kódu BTC, avšak s přidáním nových funkcí, které vyřešili mnoho problémů, které BTC momentálně trápí. Dash nabízí službu InstantSend, která dovoluje téměř okamžité transakce a PrivateSend,  která maskuje tok financí, čímž brání přímému dohledání transakce.

Ethereum

Etherum, jako druhá nejsilnější kryptoměna, si právem zaslouží místo v našem žebříčku. Ethereum se vyznačuje krátkým časem vytváření nových bloků a to 14 až 15 sekund. Původně rychlá blockchain síť, momentálně se Ethereum stal obětí vlastní popularity. Příliv nových uživatelů představuje silný nápor na ETH síť, který byl nejvíce čitelný během fenoménu CryptoKitties, když potvrzení transakce trvalo i několik hodin. Naštěstí si vývojáři Ethereum  uvědomují nedostatky a na škálovatelnosti poctivě pracují (více o řešení škálovatelnosti se dozvíte v našem článku ).

Bitcoin

Bitcoin jako nejpopulárnější a nejsilnější kryptoměna v našem žebříčku nemůže chybět. Stejně jako Ethereum i Bitcoin se stal obětí své popularity, avšak se závažnějšími důsledky. Škálování BTC je dlouhodobý problém, který je tak závažný, že vyústil v několik hard forků (např Bitcoin Cash) a v rozdělení BTC komunity. Nový blok o velikosti 1 MB je generován každých 10 minut. Původně byla tato rychlost generování dostatečná, ale s přílivem nových uživatelů se BTC síť výrazně zpomalila. Potvrzení transakce trvá v některých případech desítky hodin a navíc jsou transakce zatěžovány vysokými poplatky pohybujícími se řádově v desítkách dolarů. BTC vývojáři však usilovně pracují aktualizaci Lightning Network, od které si slibují vyřešení problému se škálováním a návrat dominantního postavení mezi kryptoměny, které tato první kryptoměna postupně ztrácí.

Závěr

Objevení blockchain technologie však není zárukou jejího úspěchu. Jedna z největších obav se točí kolem toho, jak budou blockchain sítě fungovat, když se dostanou do plně ostrého provozu. Bitcoin a Ethereum jsou podstatně pomalejší než PayPal či Visa i přesto, že jsou populární destinací pro uživatele kryptoměn, technologických nadšenců nebo investorů. Ano, Ripple nabízí nyní podstatně rychlejší síť, ale stále nevíme, co se stane, pokud získá několik velkých klientů v bankovním sektoru a spustí ostrý provoz v reálném světě. Přestože blockchain je úžasně perspektivní technologie, stále je jen na začátku své cesty a zatím držet krok s tradičními platebními sítěmi nedokáže. Třeba mít ale na paměti, že konvenční platební sítě byly vyvíjeny celé dekády. Blockchain je tu jen od roku 2009 avšak od té doby se na jeho vývoji udělal obrovský kus práce. Potenciál a technologie zde je, uvidíme co přinese budoucnost.