Bitcoinu se letos docela daří, zatímco altcoiny výrazně upadají. Upadají nejen na ceně, ale i použitelnosti a celkově jim chybí rozumný přínos do kryptoměnového světa. Samozřejmě čest výjimkám. Když porovnáme více než 150 altcoinů z cenového hlediska vůči BTC, zjistíme, že pouze šesti z nich se v průběhu posledního roku dařilo zůstat v zelených číslech.

Ve vzorku 167 vedoucích altcoinů, vybraných kryptoměnovým analytikem vystupujícím pod jménem Ceteris Paribus, se za posledních 12 měsíců pouze šesti dařilo lépe než bitcoinu (BTC). Kombinovaná tržní kapitalizace v BTC všech 167 altcoinů však klesla o neuvěřitelných 69 % z 23.4 milionu na 7.2 milionu.

Snad překvapivější je, nepočítaje Binance Coin (BNB), že před rokem tyto altcoiny nepatřily ani do první stovky alternativních kryptoměn podle tržní kapitalizace.

Další podobnost, kterou tyto coiny sdílejí, je původ většiny jejich obchodovaného objemu. Ten pochází z burzy Binance, což poukazuje na důležitost likvidity.

Vývoj altcoinov oproti BTC

Jen 4 % altcoinů vykazují cenový růst vůči BTC

Pojďme se podívat blíže na tyto altcoiny.

1. Chainlink (LINK)

Pokud jste chtěli maximalizovat své výnosy v tomto roce, token Chainlink (LINK)  byl, a pravděpodobně stále je, dobrá volba. Chainlink je decentralizovaná služba typu oracle. Ta slouží k propojení smart kontraktů s údaji z okolního světa. Inteligentní smlouvy nemohou jednoduše přistupovat k datům mimo své bloky, takže oracles fungují jako zdroj dat potřebných k jejich spuštění při výskytu externích událostí (např. změna teploty, výsledek sportovní události a jiné).

LINK token vzrostl za poslední rok o slušných 637 % ve srovnání s BTC. Za tentýž rok zaznamenal bitcoin (BTC) celkem 50procentní nárůst. Je však třeba poznamenat, že Chainlink trpí i během korekce ceny BTC stejně jako snad všechny altcoiny.

2. Holochain (HOT)

Holochain je platforma pro decentralizované aplikace (dApps), která využívá peer-to-peer networking na snížení zbytečné synchronizace a zvýšení škálovatelnosti těchto dApps.

HOT token byl zalistován na burze Binance téměř před rokem. Od té doby zaznamenal až 97procentní cenový nárůst proti BTC.

3. Ravencoin (RVN)

Ravencoin je další altcoin, který se relativně rychle protlačil do TOP 50. Tento open-source blockchain umožňuje vytváření peer-to-peer přenosů jakéhokoli reálného nebo digitálního majetku či aktiv. Ravencoin umožňuje uživatelům vytvářet a obchodovat jakékoliv aktiva existující v reálném (např. komodity) nebo digitálním (např. virtuální zboží) světě.

V uplynulém roce zaznamenal vůči BTC slušný 91procentní nárůst.

4. Binance Coin (BNB)

Binance Coin (BNB) představovat určitě netřeba. V našich článcích mu věnujeme dostatečnou pozornost. Jeho cesta od nativního tokenu burzy Binance až po velkého hráče na poli kryptoměn je vskutku zajímavá. Za svůj úspěch vděčí  vynikajícímu marketingu a budování zajímavých služeb postavených kolem BNB. V uplynulých dvanácti měsících zaznamenal 31procentní nárůst proti BTC. Je to o něco méně než předchozí tři altcoiny, ale v případě, že držíte BNB, je to stále slušný zisk.

Na Tripio lze rezervovat hotely pomocí BNB tokenů. Na výběr je více než 450,000 hotelů

5. Ren (REN)

Ren je otevřený protokol, který umožňuje soukromý permissionless přenos hodnoty mezi různými blockchainy. To je vlastnost, která bude v budoucnu plná různých a nekompatibilních blockchainů velmi žádaná a potřebná. 

V uplynulém roce zaznamenal nárůst hodnoty v BTC o 28 %, čímž se z hlediska investice stal téměř stejně výnosný jako Binance Coin (BNB).

6. Enjin Coin (ENJ)

Enjin Coin je zaměřen na herní průmysl a komunitu. Od svého založení v roce 2009 spustila společnost Enjin herní platformu s názvem Enjin Network a počet jejích uživatelů vzrostl na přibližně 20 milionů.

Od roku 2017 po ICO, kterým údajně společnost získala $18.9 milionu, Enjin buduje sadu blockchainových produktů zaměřených na své uživatele, jejichž cílem je umožnit komukoliv vytvářet, spravovat, obchodovat, ukládat, zkoumat, distribuovat a integrovat nejrůznější digitální aktiva.

Poslední altcoin, který překonal BTC, zaznamenal sice jen 1procentní nárůst v páru ENJ / BTC, stále se mu ale podařilo umístit na straně zisku.

Závěr

O budoucnosti bitcoinu (BTC) nejsou žádné pochybnosti, pokud se ale zajímáte o kryptoměny z investičního hlediska, pak víte, že se musíte dívat dál. Bitcoin je jistota, která by neměla chybět v žádném portfoliu, navýšit zisky se vám ale rychleji může podařit sázkou na altcoiny. Samozřejmě zvolit ten správný je obtížný úkol. Zatímco mnozí čekají na příchod sezóny altcoinů, je dobré vědět, že některým z nich se daří již nyní.

MasterNodes: Budujeme pasivní příjem

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu KryptoPortal.sk