Před pár dny zaznamenala kryptoměna Ethereum Classic (ETC) na své síti 51% útok. Šlo o útok známý také pod názvem „double spending“. Burza Coinbase následně pozastavila obchodování a výběry ETC až do odvolání. Burza Gate.io v sobotu oznámila, že ETC v hodnotě $100,000 bylo vráceno.

Coinbase pozastavila transakce s Ethereum Classic z důvodu 51% útoku

Burzy pátrají po útočníkovi a jeho záměru

Burza Gate.io ve svém sdělení dále píše, že se pokusila kontaktovat útočníka tohoto útoku, ale nedostala žádnou odpověď:

„Stále neznáme důvod útoku. Zda to útočník udělal kvůli zisku, nebo zda mohlo jít o „bílého hackera“, který chtěl jen investorům připomenout, jaké riskantní je dosahování blockchainového konsensu, a ukázat jim slabiny bezpečnosti hash výpočetní síly.“

Burza varovala, že hash výpočetní síla ETC sítě stále není dostatečně silná, a že se 51% útok může zopakovat.

Gate.io minulý týden potvrdila, že přišla o 40,000 ETC, v té době v hodnotě přibližně $200,000, a to během samotného útoku. Šlo o útok, kdy více než 50 % výpočetní síly celé blockchainové sítě bylo pod kontrolou jedné organizace, a tak mohla změnit historii transakcí na síti a umožnit „double spending“ kryptoměny. To v krátkosti znamená, že bylo možné tentýž digitální token utratit hned vícekrát.

Burza mezitím identifikovala tři adresy, které byly navázány na útočníka. Ve svém sobotním příspěvku uvedla, že zavedla přísná opatření na detekci 51% útoku a zvýšení ochrany investorů a celé platformy.

Další kryptoměnová burza Bitrue potvrdila, že byla stejně zasažena 51% útokem. Podle oficiálního Twitteru společnosti se útočník pokusil vybrat 13,000 ETC, ale jeho pokus byl zmařen bezpečnostním systémem burzy.

Útok na ETC jako první zaznamenala čínská bezpečnostní firma SlowMist, která tuto událost zveřejnila na svém blogu ještě minulý týden ve středu. Společnost SlowMist byla ochotná spolupracovat s Gate.io, Bitrue a burzou Binance při lokalizaci útočníka. Cena ETC se pohybuje na úrovni $4.30. Před týdnem byla cena ETC cca $5.

Poptávka po kryptoměnových fondech roste. Jaké typy investičních fondů znáte?

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk

Zdroj: coindesk.com