Koncem roku 2017 se většina opozdilců v investovaní do kryptoměn ocitla právě na vrcholu této mánie. Kryptoměny se zdály být lákavým a jednoduchým prostředkem na to, jak si finančně přilepšit. Nebylo to však takové snadné, jak se na první pohled mohlo zdát.

Kryptotrh však v lednu začal prudce klesat, a ti, kteří investovali během jeho vrcholu, museli čelit neodvratným následkům. Někteří ztratili naději a prodali Bitcoin (BTC) hned, jak jeho cena klesla. Jiní se rozhodli to nevzdat a pokračovat v jeho držení až do tohoto okamžiku.

Co dělat, když potřebujete hotovost, ale nechcete se vzdát svých kryptoměn?

Poptávka po okamžité hotovosti vyvolala v kryptosféře potřebu nového druhu finančních služeb – „kryptoměnové úvěry“. Platformy s kryptoúvěry jsou služby, které umožňují použít Vaše kryptoměny jako kolaterál, čili jistotu, a tak si půjčit fiat peníze za určitý kurz.

V seznamu níže se podíváme na některé nové služby s kryptoúvěry, které v současnosti naleznete na trhu.

SALT Lending

SALT Lending je platforma nabízející  úvěry, která je pochopitelně založená na blockchainu. Můžete přes ni získat hotovost  přímo na Váš bankovní účet. Společnost již spravuje úvěry ve výši více než $50 milionů v 30 jurisdikcích po celém světě a pro více než 64,000 uživatelů platformy. Aktuálně platforma podporuje BTC, ETH a nově též LTC a DOGE.

Negativem Salt Lendingu je malé množství akceptovaných kryptoměn. Hodnota LTV (Loan to Value, úvěr k hodnotě) je navíc relativně nízká (do 60 %).

Loan to value (LTV) v překladu znamená „úvěr k hodnotě“. Jde o finanční výraz vyjadřující vztah mezi hypotečním úvěrem a záložnou hodnotou nemovitosti.

Nexo

Nexo pojmenoval svoje služby jako „První okamžité úvěry kryté kryptoměnami“. Sumy úvěrů jsou od $1,000 do $2,000,000. Nexo používá na dohled nad dodržováním předpisů společnost Onfido (používána i firmou Coinbase a dalšími). Platforma navíc eviduje žádosti o okamžité úvěry kryté kryptoměnami ve výši více než $1 miliardy.

Nexo je však známý svými skrytými poplatky, limitovaným počtem kolaterálních kryptopeněženek a limity při výběru hotovosti.

Unchained Capital

Unchained Capital je finanční služba nabízející speciální kolaterální adresy na blockchainu (podobné escrow účtům v bežném finančním světě) pro snadnější monitorování prostředků. Služba nabízí 12 až 18% roční úrokové míry na období 3 až 60 měsíců. Při používání Unchained Capital nepřechází zákazník žádnou extra silnou kontrolou kredibility, úrokové míry se však mohou lišit podle státu, v kterém osoba žije.

Na druhé straně společnost nabízí pouze BTC anebo ETH (Ethereum) úvěry. Procento poskytnutého úvěru k jistotě (LTV) je dost nízké, jen 35 až 50 %.

ETHLend

ETHLend je další platformou pro úvěry kryté digitálním aktivem, která umožňuje využití LEND tokenu jako média záměny, kde poplatky mohou být zredukovány až na nulu.

Digitální aktiva, která jsou použita jako jistota pro úvěr, jsou uložena na veřejné Ethereum blockchain síti pro dosáhnutí vysoké bezpečnosti s použitím smart kontraktu. Transakce jsou transparentní a ověřitelné veřejností, jelikož jsou zveřejňovány na veřejném ETH blockchainu.

Nevýhodou ETHLend je omezení jistoty pouze na ETH.

YouHodler

Jednou z nejmladších a možná nejslibnějších platforem pro kryptoúvěry je YouHodler. Ta nedávno přešla rebrandingem z jména YouToken Loan. Jde o platformu s bankovními účty ve Švýcarsku.

Platforma umožňuje držitelům kryptoměn půjčovat za vysokou LTV hodnotu až do 70 % a to až do výšky $10,000 ve fiat měně, čili hotovosti. (Větší úvěry jsou poskytovány jen pro vybrané žadatele.)

Rozhraní platformy YouHodler.

YouHodler má svůj vlastní fond a jako jistotu akceptuje hlavní kryptoměny jako BTC, ETH, LTC, BCH či XRP. Co se týká hotovosti, aktuálně je podporovaný jen americký dolar. Platforma navíc akceptuje všechny hlavní karty (Visa, MasterCard, Maestro, American Express, atd.) a všechny hlavní typy internetových plateb (Qiwi, PayPal, Apple Pay, Skrill, atd.).

Narozdíl od ostatních hlavních platforem krytých kryptoměnami, YouHodler nabízí transparentnost a žádné skryté poplatky. Nevyžaduje se kontrola karty. Rozhraní YouHodler je jednoduché a přitažlivé.

YouHodler však nenabízí své služby Američanům a taktéž obyvatelům Číny a Koreje.

Shrnutí

Momentálně žijeme v době, kdy kryptoměnový trh prudce padl. Poptávka kryptoinvestorů po okamžité hotovosti vytvořila přirozenou poptávku po průmyslu s kryptoúvěry.

Zdá se, že dnešním trendem je spíše držení kryptoměn, tzv. hodl. Projevuje se to zejména nárůstem platforem nabízejících kryptoúvěry.

Otázkou zůstává, zda se v době, kdy je skoro každý zadlužený, oplatí pro kryptoměny zadlužit ještě více. Zlaté pravidlo praví: „Investujte jen tolik, kolik si můžete dovolit ztratit“ a nově by mohlo znít: „Půjčte si jen tolik, kolik jste ochotni a schopni vrátit, popř. kolik kryptoměn jste ochotni ztratit“.

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk

Zdroj: cryptopotato.com