Růst ceny Bitcoinu (BTC-USD) byl jeden z nejžhavějších příběhů na finančním trhu v roce 2017 a jeho úspěch byl jen špičkou ledovce pro celý kryptoměnový trh. Jedno z nejpoutavějších dění zažil i Ripple (XRP-USD), který během roku 2017 nabyl 35,000 % ze své původní hodnoty. Mnoho investorů se zajímá o alternativy k Bitcoinu jako způsob diverzifikace svého portfolia. Dívaje se po větších potenciálních ziscích, Ripple se stal populární volbou pro diverzifikaci.

Jak se investování do kryptoměn stává více a více populární, tak se zvyšuje i potřeba vědět co nejvíce informací a faktů ohledně tokenu nebo kryptoměny, do které plánujete investovat. A právě proto bychom Vám chtěli poskytnout pár faktů o Ripple Labs.

Další úspěch XRP: Přes Travala.com můžete pomocí něj zaplatit za hotel!

1. Není Ripple jako Ripple

Slovo „Ripple“ se velmi dobře vyslovuje, což pro tuto platformu představuje bonus ve formě příjemného jména. Společnost, která stojí za tímto tokenem, je Ripple Labs, která si své jméno změnila z OpenCoin v roce 2013. Na své webové stránce společnost obecně používá „Ripple“ jako označení pro globální síť a platební platformu, kterou společnost založila. Cílem této globální sítě je umožnit finančním institucím zpracovávat platby zákazníků po celém světě.

Skutečné digitální aktiva spojené s Ripple Labs se formálně nazývají XRP. Token se používá jako součást sítě Ripple. I přesto, že se token jmenuje XRP, mnoho lidí ho nazývá Ripple.

2. Síť Ripple je použitelná i bez vlastnění XRP tokenu

U některých služeb je nezbytné vlastnění daného tokenu nebo kryptoměny. Toto se sítě Ripple netýká. Finanční instituce mohou používat síť Ripple bez použití tokenu XRP. Mohou se tak stát součástí sítě nabízející přístup k okamžitým, spolehlivým a nákladově efektivním platbám.

Společnost Ripple Labs vysvětluje, že používání tokenu XRP může pomoci institucím dále snížit své náklady a pomůže usnadnit přístup na nové trhy.

Podrobnější informace o platební platformě Ripple se dozvíte v našem článku zde.

3. Ripple Labs vlastní více než polovinu všech XRP tokenů

Od začátku roku 2018 společnost Ripple Labs vlastnila přibližně 60 miliard XRP tokenů, což je pribižne 60 % z celkového množství. Díky tomu mnozí tvrdí, že organizace Ripple není až tak decentralizovaná, jak se tvrdí.

Ripple Labs poznamenala, že dokonce i v situacích, kdy infrastruktura kryptoměn nemá explicitní centrální kontrolu, existuje malý počet hlavních hráčů, kteří vlastní velké množství dané měny nebo tokenu. Ripple Labs tvrdí, že jejich plán postupného uvolňování XRP jim dává výhodu oproti konvenčním kryptoměnám.

4. Ripple Labs každý měsíc postupně uvolňuje XRP na trh

Koncem roku 2017 Ripple Labs uzavřela 55 miliard XRP tokenů do tzv. escrow kontraktů. Tyto kontrakty postupně každý měsíc uvolní 1 miliardu XRP tokenů, které budou dostupné pro Ripple Labs na odměňování tvůrců trhu, nebo na prodej institucionálním investorům. Pokud společnost nevyužije dané dostupné množství tokenů, tak budou zpětně uzavřeny do escrow kontraktů, které budou na trh uvolněny jako poslední.

Společnost Ripple Labs tvrdí, že její průměrná měsíční spotřeba za posledních 18 měsíců byla přibližně 300 milionů XRP. Pokud by se průměrná spotřeba ustálila na tomto bodě, tak to způsobí, že všechny kontrakty vyprší za více než 15 let. Tento fakt zmírňuje obavy, že by mohla společnost najednou vrhnout všechny tokeny na burzu, což by způsobilo obrovský propad ceny XRP tokenu.

5. Ripple Labs poskytovala svou vlastní XRP peněženku

Ripple Labs poskytovala webovou stránku, která umožnila uživatelům nakupovat, prodávat, obchodovat a uchovávat XRP. Webová stránka RippleTrade.com působila jako digitální peněženka pro XRP transakce.

Začátkem roku 2016 se společnost rozhodla službu přerušit. Ripple Labs pracovala se společností Gatehub (poskytovatel peněženek) na migraci účtů z RippleTrade. Pokud uživatelé nebyli spokojeni s novým poskytovatelem, mohli si vybrat jiného. Pro Ripple Labs byl tento krok navržen tak, aby se společnost mohla soustředit na svou primární práci s globálními finančními institucemi.

Bitcoin white paper byl vydán přesně před deseti lety!

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk

Zdroj: fool.com