Svět blockchainu a kryptoměn je plný inovací, dohadů a někdy i nepříznivých událostí. Pokud jste promeškali nejpopulárnější příběhy tohoto týdne, tento článek poskytne komplexní přehled těch nejdůležitějších zpráv o kryptoměnách.

FUD týdne: Soukromá data z kryptoměnových burz se prodávají na dark webu

Tento týden se Internetem šířila i zpráva, že byly ukradeny osobní údaje uživatelů uváděné při KYC (know-your-customer) procesu na velkých kryptoměnových burzách. Ty se údajně měly prodávat na známém dark web marketu s názvem Dread. Hacker s přezdívkou „ExploitDOT“ tvrdí, že tyto údaje (například jako občanské a řidičské průkazy) pocházejí z nejpřednějších burz, jako jsou Poloniex, Bittrex a Bitfinex.

Dark web je část internetu, do které se nedá dostat běžnými prohlížeči ale pouze použitím speciálních anonymizačných platforem jako například Tor.

Společnost Binance prošetřila tuto záležitost a nenašla žádný důkaz o úniku zmíněných dat.

Leah Li, globální PR manažerka společnosti Binance, řekla:

„Jsme obeznámeni s tímto tvrzením a příslušné fotografie jsme podrobně prošetřili, ale neexistuje žádný důkaz o úniku dat z burzy Binance.“

Znamená to, že pokud i existují podobné KYC dokumenty, je pravděpodobnější, že pocházely z „phishingové“ webstránky a ne přímo z burzy.

Proof-of-Stake by mohl vést ke kryptobankingu

Constantinople, dlouho očekávaná a několikrát odložená aktualizace Ethereum sítě, by měla být přijata již brzy. Mimo jiné je tato aktualizace důležitou změnou konsensu potvrzování bloků v síti Ethereum z Proof of Work na Proof of Stake. Ne všichni jsou ale z této blížící se změny nadšeni.

Vývojáři Ethereum navrhují další aktivaci Constantinople hard forku koncem února

Na rozdíl od tradičních souborových systémů jsou v blockchainu údaje distribuovány mezi více počítači, což znamená, že síť nemůže být hacknuta z jediného bodu. Díky této vlastnosti je blockchain obzvláště bezpečným (ve srovnání s konvenčními systémy). Avšak tato zvýšená bezpečnost je spojena s určitým problémem. Při pokusu o aktualizaci distribuovaného systému, jako je blockchain, se konzistence stává problémem.

Toto se v počítačové vědě nazývá Problém dvou armád nebo Problém byzantských generálů (v angličtině známo jako Byzantine problem nebo Byzantine fault tolerance). Právě zde vstupuje do hry konsensový algoritmus. Jakoukoliv aktualizaci v síti musí přijmout nadpoloviční část provozovatelů sítě, čímž se zachová její konzistence. V současnosti v kryptokomunitě probíhá velká debata o tom, který algoritmus získávání konsensu je lepší.

Většina lidí se nepodílí na provozování blockchainové sítě, ale své kryptoměny kupuje a ukládá si je do peněženek. V pravém slova smyslu tito lidé kryptoměny nevlastní, ale jsou jen držiteli přístupových údajů k těmto kryptoměnám – privátní klíč a veřejná adresa. Teoreticky jsou kryptoměny drženy třetí stranou – provozovateli uzlů. Tato třetí strana by mohla využít kryptoměny jako jistotu v konsensus algoritmu typu Proof of Stake. Samotní vlastníci kryptoměn by na oplátku získávali úroky. A právě to připomíná tradiční model ekonomiky (banky = třetí strana, kryptoměny = peníze v bance), který se mnoha kryptonadšencům nezamlouvá.

Je tržní kapitalizace XRP nadhodnocena?

Podle zprávy kryptoinvestigativní společnosti Messari je tržní kapitalizace XRP přehnaná a její výše je mnoha zdroji nadhodnocena. Zpráva uvádí, že tržní kapitalizace tokenu XRP by namísto současných téměř $13 miliard měla být ve skutečnosti na úrovni $6.9 miliard.

Faktory ovlivňující cenu Ripple

Podle zprávy by „nabídka tokenů v oběhu“ a „tržní kapitalizace“ společnosti Ripple mohly být nadhodnoceny až o 46 % , což by znamenalo značné zkreslování kryptoměnového trhu.

Návrh Bitcoin ETF byl stažen

Společnost CBOE BZX Exchange stáhla přihlášku o zaregistrování Bitcoin ETF. Pokud by návrh od CBOE prošel, otevřelo by to dveře pro burzovní fond (ETF) podporovaný velikány jako VanEck a SolidX. Samotné povolení od americké Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) je totiž nutné, aby společnosti VanEck a SolidX mohly legálně rozšiřovat zásoby kryptoměn v rámci burzy cenných papírů BZX.

Dne 20. června 2018 společnost CBOE BZX Exchange (BZX) podala podle článku 19 (b) (1) zákona o cenných papírech z roku 1934 návrh na změnu pravidel týkajících se Bitcoinových podílových a obchodních podílových fondů společnosti SolidX distribuovaných a spravovaných společnostmi VanEck a SolidX. Schválení prvního BTC ETF může být pro kryptoměny velká věc, protože na to čeká množství tradičních a institucionálních investorů, kteří by do kryptoměnového trhu přinesli nový kapitál.

Vysvětlení ETF, Bitcoin ETF a blockchain ETF