V současnosti vývojáři Bitcoinu pracují na několika klíčových návrzích, které by uměly zlepšit soukromí a bezpečnost této nejsilnější kryptoměny. V dnešním článku Vám přiblížíme ty nejzajímavější z nich.

Soukromí znamená větší zaměnitelnost (fungibility)

Pro většinu kryptoměnových fanoušků se Bitcoin (BTC) zdá být poměrně neměnným až konstantním. Ve skutečnosti je ale tento projekt pod neustálým vývojem, a to v podobě vylepšování kódu a nepřetržitě vznikajících návrhů a probíhajících diskusí ohledně aktualizací.

Jedním z aspektů bitcoinové, blockchainové sítě, který by si zasloužil vylepšení, je bezpochyby soukromí. Jistě, BTC transakce se na první pohled mohou zdát anonymními, ale ve skutečnosti to tak není a jedná se pouze o tzv. pseudonymitu.

Vzděláváme se: Jak kryptoměny používají kryptografii

Pokud si odmyslíme bezpečnost, soukromí je důležitým faktorem v oblasti fungibility – zaměnitelnosti, což je klíčovou vlastností peněz. Vysoká zastupitelnost Bitcoinu znamená, že každá jednotka BTC je ve své podstatě zaměnitelná a každá taková část BTC je nerozeznatelná od jiné. Představte si 2 € minci. Za tuto minci si můžete kdykoli koupit zboží nebo ji rozměnit na drobnější mince, například 4 x 50 centů, které se od sebe nedají rozlišit.

Soukromí a vysoká míra fungibility neboli zaměnitelnosti je tedy důležitou součástí adaptace BTC do mainstreamu. Vývojáři si to dobře uvědomují, a proto na tomto aspektu tvrdě pracují. V tomto článku si představíme několik současných návrhů.

Taproot a Schnorr

I když názvy TaprootSchnorr mohou znít zvláštně, jedná se o dva nové návrhy na zvýšení soukromí Bitcoinu. Tyto dva návrhy jsou ve skutečnosti přímo propojené s třetí aktualizací jménem Mast. Všechny tyto návrhy se týkají zvýšení soukromí na úrovni ochrany podpisů transakcí. V principu se jedná o skrytí dat týkajících se transakcí a multipodpisů (multi-sig) z veřejně dohledatelných informací. Jedná se tedy o soubor matematických pravidel, která spojují soukromý klíč, veřejný klíč a podpis transakce.

Tyto aktualizace jsou značně technického charakteru, avšak jejich zavedení by přineslo nesčetné výhody pro BTC síť. Pokud byste se o nich chtěli dozvědět více, přečtěte si náš článek, ve kterém jsme je Vám podrobněji přiblížili.

V Praze zaplatíte Bitcoinem na více než 150 místech

Dandelion

Dandelion (česky pampeliška) není úplná novinka, protože se o tomto řešení diskutuje už rok. Dandelion se zaměřuje na zcela první část přenosu BTC – prvotní zadání příkazu transakce do blockchainové sítě. Právě tento krok představuje bezpečnostní riziko, protože majitel uzlu teoreticky dokáže určit původní IP adresu transakce a s ní i potenciálního zadavatele transakce.

Dandelion také patří mezi technicky náročnější řešení. Avšak princip spočívá v tom, že zadání příkazu transakce se přidělí náhodně vybranému účastníkovi sítě (peer), u kterého zůstane dočasně neaktivní. Po určitém časovém zpoždění začne transakce postupně přecházet k dalším účastníkům sítě, ovšem s tím rozdílem, že ji uvidí jen ti, kteří ji přímo obdrží.

Dandelion tak patří k nejoptimálnějším nešifrovacím řešením, která se zaměřují na samotné provedení transakce.

Bulletproofs

Bulletproofs je další návrh vylepšení soukromí, který se poprvé objevil loni.

Návrh řeší otázku důkazu s nulovým poznáním (zero-knowledge proof) za účelem zachování anonymity při zobrazování částky posílané transakce. Vychází z návrhu „Důvěrné transakce (Confidential Transactions)“, avšak liší se tím, že nevyžaduje důvěryhodné nastavení (trusted setup).

Důkaz s nulovým poznáním je technika, pomocí níž může jedna strana (ověřovatel) dokázat jiné straně (ověřovateli), že zná hodnotu transakce X, aniž by zveřejnil jakoukoliv jinou informaci.

Bitcoin: Důvěrné transakce

Důvěrné transakce (Confidential Transactions) jsou původním návrhem Adama Backa z roku 2013. Byl to první pokus o skrytí částky transakce před všemi stranami kromě odesílatele a příjemce. Tato idea však dosud nebyla aplikována, protože vyžaduje důvěryhodné nastavení (trusted setup). Jelikož současné návrhy, jako je Bulletproofs, zmíněné důvěryhodné nastavení nevyžadují, návrh od Backa pravděpodobně aplikován nebude.

Závěr

Jak z článku vyplývá, zavedení do praxe vyžaduje dlouhý čas, množství diskuse a ještě více testování. Může to však být i dobrá věc. Koneckonců, ne všechny návrhy budou všeobecně přijaty. A ty, které budou, projdou intenzivním testováním. Je však dobré vědět, že lidé pracující na tom, aby se Bitcoin zlepšoval tím správným směrem.

Pluginy pro webové prohlížeče, které patří do povinné výbavy každého fanouška kryptoměn

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu KryptoPortal.sk

Zdroj: bitcoinist.com