30. týden 2019 se blíží ke konci a my Vám opět přinášíme přehled toho nejdůležitějšího ze světa kryptoměn.

Přehled trhu

Cena bitcoinu (BTC) od dosažení letošního maxima na úrovni přibližně $13,900 mírně stagnuje. Je to už více než měsíc od zmiňovaného rekordu. Bitcoin od té doby klesl do oblasti okolo $11,000 a po většinu tohoto týdne se držel dokonce pod levelem $10,000. Tam se nachází i nyní. Obchodovaný objem BTC je podprůměrně nízký, o cenovém kolapsu se ale mluvit nedá. Odkdy se bitcoin po dlouhodobé recesi vrátil nad cenu $10,000, jsme svědky konsolidace jeho ceny. Týdenní cenové výkyvy v rozmezí $1,000 až $2,000 do obou stran nejsou v tomto případě ničím neobvyklým. Kryptoměnové investory a analytiky však optimismus vůbec neopouští a stále očekávají, že bitcoin letos pokoří svůj dvacetitisícový rekord.

BTC graf Kraken kryptoměny

Cenový vývoj BTC na burze Kraken

S poklesem ceny bitcoinu klesaly i altcoiny. Absolutní většina coinů v žebříčku TOP 20 podle tržní kapitalizace vykazuje záporná procenta. Největší pokles zaznamenal TRON (TRX), a to přes 20 %.

Celková tržní kapitalizace kryptoměn se za posledních sedm dnů propadla o více než $20 miliard. Její aktuální hodnota se pohybuje na úrovni $264 miliard.

Podvodné stránky a reklamy na Libru

Připravovaná digitální měna Facebooku Libra si kromě amerického Kongresu získala i pozornost podvodníků. Po celém Facebooku a Instagramu se rozšířilo téměř tucet falešných stránek propagujících Libru. Podvody ve formě malwaru se vydávají za oficiální subjekty velmi diskutované digitální měny. Mnoho z nich už dokonce nabízí nákup a prodej této měny. Nevěnujte podobným reklamám či výzvám pozornost a buďte opatrní.

Některé z falešných reklam nabízejí účast na předprodeji ještě neuvedených Libra mincí se slevou, zatímco mnoho dalších obsahovalo logo Facebooku, fotografie Marka Zuckerberga nebo oficiální marketingové materiály společnosti Libra. Jednou z phishingových stránek je buylibracoins.com.

falešná libra-web

Falešný phishing web na prodej Libra coinů

Spuštění Libry je naplánováno až na rok 2020, a to v případě splnění přísných regulačních podmínek. Oficiální web projektu je libra.org.

GitHub údajně blokuje přístup uživatelům v zemích, na které se vztahují sankce USA

Někteří uživatelé GitHubu tento týden oznámili, že společnost vlastněná Microsoftem omezila používání své služby hostování kódů, protože žijí v zemích, na které se vztahují obchodní sankce USA.

Vývojář se sídlem v ruském okupovaném regionu Krym na Ukrajině a další, který žije v Íránu, uvedli, že společnost GitHub jim oznámila, že jejich přístup k jejímu službám byl omezen. Íránský vývojář Hamed Saeedi ve středu v příspěvku uvedl, že jeho úložiště kódů bylo deaktivováno, nemá přístup k částem webu GitHub a nemůže stahovat údaje, které tam hostoval.

Tento problém však poukazuje na zvýšenou centralizaci, co se týče sdílení open-source softwarových kódů. Množství kódu týkajícího se kryptoměnových projektů je hostováno právě na oblíbeném GitHubu, například i samotný kód Bitcoinu Bitcoin-core. Dříve či později tak bude třeba najít nové, nejlépe decentralizované, úložiště kódů.

Írán oficiálně uznává těžbu kryptoměn za průmysl

Podle zprávy od íránské obchodní, průmyslové, důlní a zemědělské komory vládní hospodářská komise schválila a legalizovala těžení kryptoměn, přičemž aktuálně hledá způsoby, jak regulovat tuto činnost v rámci své stávající právní struktury. Toto rozhodnutí představuje zásadní obrat íránského postoje vůči kryptotěžebnímu průmyslu, neboť jen minulý měsíc úřady zabavily a zavřely dvě podobné operace.

Írán jako region je pro těžaře kryptoměn dlouhodobě atraktivní z důvodu nízkých cen elektrické energie. I když se zdá, že se Írán stává vstřícnou krajinou vůči těžbě kryptoměn, není jasné, zda představitelé země mění svůj postoj k používání kryptoměn na domácí platby.

Kryptoměny ve světových mapách: Daně, regulace, těžba a jiné

New York Times bude používat blockchain proti falešným zprávám

Nová webová stránka projektu News Provenance Project ve spolupráci s programem technologického giganta IBM Garage vysvětluje, jak tým vývojářů a žurnalistů plánuje využívat blockchain platformu od společnosti Hyperledger Fabric na ověřování zpravodajských fotografií.

Cílem projektu je bojovat proti dezinformacím a padělaným zprávám, které podle něj poškozují malé i velké vydavatele.

„Čtenáři zpráv, kteří jsou oklamáni a zmateni, se nakonec unaví a stanou se apatickými vůči zprávám, což vede ke snížení zájmu o média samotná.“

New York Times a partnerské společnosti od července do konce roku 2019 budou testovat zmíněný koncept, aby našly způsob, jak si udržet důvěru v mediálním prostoru. Cílem projektu je ukládat „kontextová metadata“ zpráv do blockchainu včetně toho, kdy a kde byla fotografie nebo video natočeny spolu s informacemi o tom, kdo je použil, jak byly upraveny a publikovány.

The New York Times plánuje pravidelně zveřejňovat aktualizace a novinky o projektu během celého procesu testování, které vyvrcholí kompletní zprávou po ukončení pilotního projektu.

Lidé v USA věří více Bitcoinu než Libře od Facebooku

Průzkum o vzorku 1,799 jedinců z USA, který probíhal od publikování Libra white paperu v polovině června, zkoumal postoj lidí vůči Bitcoinu a Libře.

Výsledky ukázaly, že z těch, kteří vyjádřili svůj názor, pouze 2 % měla pocit, že budou důvěřovat Libře a její peněžence Calibra více než Bitcoinu. Pro srovnání, 40 % dotázaných uvedlo, že více důvěřují veřejným kryptoměnám, zatímco 19 % uvedlo, že důvěřují jak veřejným kryptoměnám, tak i Libře.

Nízkou důvěru v projekt Libra pravděpodobně do značné míry ovlivnily kauzy Facebooku týkající se ochrany soukromí uživatelů, například v případě skandálu s Cambridge Analytica. 77 % respondentů uvedlo, že Facebooku nevěří, co se týče ochrany osobních údajů. Jen 2 % uvedla, že Facebooku důvěřují.

Z průzkumu vyplývá, že nedostatek důvěry v Libru je doprovázen obrovským nezájmem o projekt samotný. Na otázku, zda mají zájem o kryptoměnovou peněženku od Facebooku, až 86 % respondentů uvedlo NE.

Dávejte si pozor, abyste neprozradili, kolik vlastníte bitcoinů

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu KryptoPortal.sk