Kryptoměnoví investoři přežili neuvěřitelně bouřlivý rok. Existuje však několik strategií, které by investoři mohli využít i napříč nepříznivému vývoji cen kryptoměn. Tyto strategie jim mají umožnit vyprodukovat alespoň nějaký zisk i během špatného období na trhu.

Poznámka editora: Následující článek je jen názorem autora, který neslouží jako investiční poradenství. Investujte podle vlastního uvážení a jen tolik, kolik si můžete dovolit ztratit. Článek je převzat ze stránky bitcoinist.com.

Magický rok 2017 pro kryptoinvestory

Rok 2017 byl přímo magickým časem pro kryptoměny. V té době jste mohli tzv. hodit kbelík barvy na stěnu a vytvořit dílo hodné Moneta. Toto nadměrné přehánění je eufemismem pro euforii a FOMO (Fear Of Missing Out / strach, že vám něco uteče), které v prosinci roku 2017 přivedlo kryptoměnový trh na nová maxima, ale bohužel musíme konstatovat, že tyto časy jsou už dávno pryč.

Dostáváme se do čtvrtého kvartálu 2018. Po roce, který byl skoro celý ve znamení „medvěda“můžeme předpokládat, že každý investor už netrpělivě čeká na to, co přinese nový rok 2019.

Téměř všechny ověřené metody na vykázání zisku z kryptoměn ztroskotaly, a pokud někdo neuzavřel krátkou pozici, nebo neprovedl swing obchod s bezchybným načasováním, tak zvelebení svých investicí bylo v roce 2018 opravdu velkou výzvou.

Co se stalo s tak očekávanou kryptoexplozí ke konci roku 2018?

Analytici, manažeři zajišťovacích fondů a téměř všichni malí kryptoinvestoři na internetu předpověděli, že rok 2018 bude rokem neuvěřitelných zisků.  ICO (počáteční nabídka mincí), spouštění mainnetů, airdropy, futures a institucionální investice, toto všechno mělo vytlačit cenu Bitcoinu (BTC) nad hranici $20,000 a celkovou hodnotu trhu nad $1 bilion.

Nabídka ICO se snížila

Předpokládalo se, že nabídka ICO bude pokračovat ve své explozi a trh dosáhne hodnotu bilionu dolarů ještě v roce 2018. Mnoho analytiků předpokládalo, že cena  Etherea (ETH) vzroste z původní hodnoty $1,400 na $3,500. Nicméně, jak jsme mohli pozorovat, nestalo se tak a cena rapidně klesla. Momentálně se ETH obchoduje za $204 (24. říjen 2018). Jak čas plynul, několik ICO se zlikvidovalo a zrušilo svůj crowdfunding (veřejné financování projektu). Navíc se konstantní medializace ICO téměř zastavila. Předpokládalo se, že ICO budou jednoduchým nástrojem na maximalizaci investic, ale ještě na začátku roku 2018 světový nátlak vládních regulátorů a výrazný pokles ceny ETH tento sen nadobro rozplynul. Navíc mnohá ICO přešla z otevřených investic na soukromé a akreditované investory, což efektivně odřízlo malé investory.

Uvedení mainnetů selhalo a zisky z airdropů se vytratily

Vývoj přinesl nové názory, že altcoiny by se lišily od ERC-20 standardů spuštěním vlastních mainnetů (sítí), které by přilákaly další kryptoměnové startupy, aby tak mohly stavět na vlastních platformách. Tato myšlenka byla podpořena vírou v raketový růst cen altcoinů, jelikož mnohá partnerství se zavedenými podniky se chystala stát součástí blockchainové revoluce.

Investoři očekávali velké zisky z airdropů, které by následovaly po přechodu z Ethereum standardů na vlastní mainnety. Zatímco se airdropy objevily, očekávané a  projektované zisky se nedostavily.

Bitcoin futures mohou mít opačný vliv na trh

V prosinci 2017 vrcholila rally a očekávané CME a CBOE Bitcoin futures pohánělo trh výše. Mnozí investoři očekávali, že BTC dosáhne hodnotu od $30,000 do $50,000 za minci (coin). Výzkum a řada analytiků k dnešnímu dni dospěla k závěru, že BTC futures mohou mít opačný efekt a přinést opravdové snížení cen BTC a ETH.

Teorie konvenčního investování se tak ukázala být mylná. Jaké možnosti nám tedy zůstaly na generování zisků pro zbytek roku 2018 a začátek roku 2019? Zřejmě každý investor si momentálně klade právě tuto otázku. Naštěstí nic není ztraceno a na konci každého tunelu se najde alespoň trochu světla. Zatímco prognózy cenových výkyvů klesly, rozmach a adopce kryptoinvestic jsou určitě na vzestupu. Z technického hlediska se zdá, že konec medvědího trhu je na obzoru, jelikož BTC se blíží ke konci svého dlouhodobě klesajícího trendu. Investoři a analytici s nadšením očekávají termín silného pohybu nahoru či dolů.

Otázkou zůstává, co se stane, pokud se tak nestane? Co když cena BTC klesne pod jistou úroveň a s ní i celá tržní kapitalizace kryptoměn? Partnerství a adopce blockchainu bude pokračovat. Burzy zůstanou otevřeny pro obchodování. Svět bude pokračovat a využití blockchain technologie se bude nadále rozrůstat. Ale co bude s investory?

Následující typy mohou investorům pomoci vydělat alespoň něco, pokud se trh nedostane zpět do „býčích čísel“.

Strategie 1: Nakupte dlouhodobé pozice nových startup kryptoměn s reálnými světovými partnerstvími

Investoři by měli přehodnotit svá očekávání a přesunout jistou část jejich portfolia na dlouhodobé pozice.  Kryptoměnový trh je sice volatilní, ale malá sbírka mincí, na které je investor ochoten čekat 2 až 5 let, nemusí být špatný nápad. Vzhledem k povaze kryptoměn je lepší si zvolit takové mince, které mají solidní partnerství s již existujícími hráči v této oblasti a které by mohly z dlouhodobého hlediska přinést ovoce. Společnosti jako IOTA (MIOTA), Ripple (XRP), GoByte (GBX), IOST a Stellar Lumens (XLM) jsou kryptoměny přicházející v úvahu.

IOTA má partnerství s firmami, jako jsou Volkswagen, Bosch, Fujitsu, DNB ASA a Ripple. Jde také o projekt s využitelností po celém světě.

GoByte Network spolupracovalo s iVend a má dobré postavení pro růst v oblasti kryptoplateb, jejíž hodnota se odhaduje na hodnotu $886 miliard do roku 2021.

IOST vyvíjí blockchain infrastrukturu, která nabízí řešení pro problémy se škálováním, kterým čelí BTC i ETH. Jejich blockchain je plně schopen splnit požadavky na podnikové úrovni, které společnosti jako Amazon nebo Alibaba potřebují. Mají také působivou škálu investorů a partnerství.

Stellar Lumens (XLM) je podobný Ripplu až na fakt, že je méně centralizovaný a má vlastní burzu. Nedávno také založil decentralizovanou burzu, kde každý token a „tether“ je v páru s XLM. Ten se může pochlubit také působivou škálou partnerství s IBM, Shift, Deloitte, Stripe, atd.

Strategie 2: Udělejte si přestávku a nechte roboty obchodovat

Místo toho, abyste se zaměřili na 50 až 100% zisky a strávili spoustu času na trhu, zkuste si dát pauzu a nechat tuto práci na roboty. Většina kryptoměn momentálně  fluktuuje o nejvýše 1 až 2 procenta denně. Obchodní roboti mohou jednoduše pokrýt tuto práci pro investora 24/7. 

Nejznámější roboti jsou například: To date, Gekko, Zenbot a Crypto Trader. Investoři se však mohou poohlédnout i po nováčcích jako Cryptohopper, Gunbot a Haasbot.

Strategie 3: Spusťte masternode na maximalizaci výnosů, zatímco naakumulujete extra mince

Investoři namísto věnování vší pozornosti a času na obchodování mohou zvážit provoz uzlu, což přináší možnost výdělku pasivního příjmu ve formě extra mincí. Kryptoměny rozložené v portfoliu tak budou i nadále těžit z jejich cenového zhodnocení.

Provozování masternodů se může zdát být finančně náročné, proto jsou jejich operátoři odměňováni tokeny podle kryptoměny, jejíž síť podporují. Většina operátorů je odměňována 5 až 20 % z blokové odměny a tyto odměny pomáhají operátorům kompenzovat náklady na běh uzlu.

V roce 2017 bylo ještě takové provozování uzlů dost finančně náročné, ale v roce  2018 se výrazně náklady snížily a možnost mít pasivní příjem z kryptoinvestic se stala lákavou. Operátoři uzlů mohou tyto odměny držet, obchodovat nebo prodat na mnoha burzách. GoByte (GBX) je momentálně nejoblíbenější sítí na provoz masternodu. Výkonný ředitel této společnosti Hisyam Nasir věří, že provoz masternodů má několik výhod, dokonce i během medvědího trhu. „Tvorba mincí dovoluje operátorům ušetřit náklady, což je zřejmě efektivnější než jejich držení.“

Hisyam vysvětluje:

„Chod uzlu je výhodný během medvědího trhu, protože tvoříte nové mince na vyrovnání poklesu ceny. Je to mnohem efektivnější než držení klesající měny, která nenabízí žádnou odměnu a zisk.“

V případě zájmu o GoByte masternode si přečtěte bližší informace na jejich stránce  zde.

Moudří investoři si na rok 2019 připraví multi-investiční plán

Investoři a obchodníci v dlouhých či krátkých pozicích potřebují mít několik strategií, aby byli připraveni na další období v kryptosféře. Strategie zmíněné v tomto článku jsou jednou z několika možností a dobrým startem, ale zároveň plní jen informační, ne poradenský účel.

Adopce blockchainu a partnerství mezi kryptostartupy a zaběhnutými mezinárodními firmami rostou. Centralizované burzy už téměř zkompletovaly investiční platformy i služby, které přilákaly největší institucionální investory. Decentralizované burzy však přibývají a tato nová vlna peer-to-peer obchodu pravděpodobně přinese více drobných investorů, kteří chtějí obchodovat a používat jejich kryptoměny.

Zdroj: bitcoinist.com