Během roku 2018 byly na veřejném blockchainu Bitcoinu zpracovány platby v hodnotě více než $3.2 bilionu (cca 72.4 bilionu Kč).

Vysoký objem transakcí na nejdominantnějším blockchainu prokázal účinnost tohoto aktiva jako metody zahraničních plateb, ale i jako alternativa k již existujícím zúčtovacím systémům pro mezinárodní platby.

Je Bitcoin efektivnější verze zlata?

Bitcoin se často porovnává se zlatem jako uchovatel hodnoty a prostředek směny. Obě aktiva nejsou ovlivňována výkonností širokého finančního trhu a obecně na ně tradiční investiční nástroje nemají vliv. Zatím.

Rakousko považuje zlato za inspiraci při regulaci kryptoměn

Dalo by se však říci, že Bitcoin je efektivnější verze zlata díky svému využití jako prostředek směny nebo přeshraničních plateb.

V listopadu 2018 největší světová burza s kryptoměnami Binance odeslala $600 milionů s poplatkem jen $7 a zpracovala více než 107 tisíc Bitcoinů za méně než jednu hodinu.

Na to, abyste zpracovali podobnou hodnotu prostřednictvím zlata nebo tradičních finančních služeb, byste museli zapojit třetí strany a regulační orgány, což by způsobilo dlouhý proces zpracování různých dokumentů a množství dalších úkonů s ohledem na dodržování předpisů.

Účinnost Bitcoinu při zprostředkování velkých transakcí a přeshraničních plateb mu umožnila loni zpracovat objem transakcí s hodnotou až $3.2 bilionu, což znamená meziroční nárůst o 2.91 %.

Výzkumníci společnosti Satoshi Capital Research napsali:

Porovnání výkonu sítě Bitcoin v roce 2018 s předchozími lety:

  • celkový obchodovaný objem: $2.2 bilionu,
  • celkový obchodovaný objem na první vrstvě (hlavní BTC blockchain): $3.2 bilionu,
  • celková změna v objemu transakcí 2017 – 2018: -8.23 % ($0.3 bilionu),
  • průměrná změna objemu 2017 – 2018 pro každý den v roce:  +2.91 %.

Ve studii nebyly však zahrnuty OTC (over-the-counter) obchody, ani transakce na jiných vrstvách, například Lightning Network.

Objem transakcí ve výši $3.2 bilionu v BTC však nezahrnuje mimoburzovní (OTC) objem, který je údajně větší než objem burzovního trhu.

Tradiční investoři přecházejí na Bitcoinové OTC trhy

Ne každý je však přesvědčen

V rozhovoru pro Bloomberg Huw van Steenis, poradce guvernéra Bank of England, uvedl, že kryptoměny jako Bitcoin selhávají v základních testech finančních služeb.

S důrazem na jasnou budoucnost odvětví finančních technologií uvedl:

„Nemám až takový strach z kryptoměn. Selhávají v základních testech finančních služeb. Nejsou dobrým prostředkem směny, nemají hodnotu a jsou pomalejší.“

Tvrzení, že kryptoměny jsou pomalejší ve zpracovávání transakcí v porovnání s tradičními finančními službami, je však velmi nepřesné.

Platební systémy, jako je síť SWIFT, potřebují minimálně tři až pět pracovních dní na realizaci mezinárodních bankovních převodů, zatímco Bitcoin a jiné kryptoměny to obvykle zvládnou do 60 minut.

V minulosti, po odstoupení generálního ředitele společnosti SWIFT Gottfrieda Leibbrandta, se ukázalo, že síť SWIFT využívala pro zpracování transakcí svůj  systém vybudovaný před 41 lety, který dnes představuje různé zranitelnosti a neefektivnosti v procesu zúčtování plateb.

„SWIFT je dnes v úplně jiném stavu než před sedmi lety. Vždy bude čas předat otěže a napsat novou kapitolu. Myslím, že je opravdu ten správný čas,“ řekl tehdy Leibbrandt.

S kapitálovými kontrolami v mnoha zemích, které zakazují odliv zlata a fiat peněz velkými restrikcemi, by mohl Bitcoin v dlouhodobém horizontu zaujmout širší škálu investorů jako efektivní prostředek směny.

V roce 2018 se navzdory výrazné recesi na trhu celkově dařilo i společnosti Ripple a jejich tokenu XRP. Více se dočtete v následujícím článku:

Ripple prodal v roce 2018 $535 milionů v XRP

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk

Zdroj: ccn.com