Na konec týdne máme pro vás připraven seznam toho nejdůležitějšího, co se událo v kryptoměnovém světě za posledních 7 dní.

Přehled trhu

Tento týden jsme opět byli svědky cenové konsolidace bitcoinu (BTC). Cena se však hned v počátku týdne propadla pod level $11,000, který figuroval jako zóna supportu poslední měsíc. Pokles se však nezastavil a v polovině týdne už cena BTC atakovala hranici $9,000. Tam však nastal obrat a cena se vrátila na psychologickou hranici $10,000, kde se přibližně nachází i nyní.

Cenový vývoj BTC na burze Kraken

Mírnější pokles zaznamenaly altcoiny, a to v rozmezí 2 až 10 %. Litecoin (LTC) a XRP si naopak o pár procent polepšily. Bitcoin SV (BSV) či Tezos (XTZ) si polepšily o více než 20 %.

Celková tržní kapitalizace kryptoměn zůstává oproti minulému týdnu víceméně nezměněna. Její hodnota je $288 miliard.

Libra před americkým Kongresem

Tento týden začalo slyšení Davida Marcuse jako vedoucího projektu Calibra ve Facebooku před americkým Kongresem. Výslech byl rozložen na dva dny, a to 16. 7. a 17. 7. 2019. Senát vyjádřil své obavy a nalomenou důvěru vůči společnosti Facebook navzdory tomu, že jsou otevření podobným finančním inovacím. Zpochybňovali například i nedemokratickou volbu zatím 27 členů Libra Association.

Mnoho senátorů a kongresmanů přišlo velmi dobře připraveno a kladli skutečně dobré otázky. Marcus odpověděl trochu vyhýbavě, ale ubezpečoval senát, že Libra nechce nijak soupeřit s federálním finančním systémem Ameriky ani žádné jiné země. Dodal, že pokud nebudou splněny požadované regulace a nařízení, Libru nespustí.

Detailně o této události spolu s komentářem si můžete přečíst v našem článku zde.

Čína vede v zájmu o Libru

U Libry ještě zůstaneme. Je to už měsíc od vydání white paperu Libry. Podle služby Google Trends je právě Čína zemí, která na Googlu nejvíce vyhledává klíčové slovo Libra.

Podle údajů ze služby Google Trends je Čína od 18. července první na seznamu zemí, které se výrazně zajímají o digitální měnu společnosti Facebook. Čína pozorně Libru sleduje, nakolik bude představovat velkého konkurenta už používaným službám jako jsou WeChat a Alipay

Na základě údajů má Čína nejvyšší podíl ve vyhledávání klíčového termínu Libra s maximální hodnotou popularity dotazu 100. Mezi TOP pět zemí patří St. Helena, která se umístila na druhém místě s hodnotou 37, stejně jako Singapur, Hong Kong a Kamerun. Naopak ve Spojených státech je zájem o Libru relativně nízký.

Burza BitMEX je vyšetřována americkou CFTC

Podle agentury Bloomberg anonymní zdroje říkají, že americký regulační orgán vyšetřuje populární bitcoinovou burzu BitMEX. CFTC (Commodity Futures Trading Commission) zkoumá, zda burzu nepoužívají američtí občané, protože není u CFTC registrována.

BitMEX není platforma registrovaná přes CFTC, proto je pro Američany nezákonné obchodovat s kryptoměnovými deriváty nabízenými na této burze. Regulační orgán CFTC má na starosti dohled nad kryptoměnovými produkty. Vyplývá to z federálního rozhodnutí z roku 2018, které deklaruje, že kryptoměny jsou komodity. Z tohoto důvodu má komise pravomoc kontrolovat podobné burzy a služby.

Uživatelé BitMEX i v našich končinách mohou zaznamenat výpadky služby, dočasné zablokování účtů a v případě používání VPN nastavenou na USA i celkové zrušení účtu. Z burzy tak za posledních pár dní odešlo přes $73 milionů v bitcoinu.

Bitcoin Cash blockchain má pomoci Ethereu se škálovaním

Zakladatel Ethereum sítě Vitalik Buterin přišel s nečekaným návrhem, jak Ethereu dočasně pomoci s jeho problémem škálování. Vitalik překvapivě navrhuje, aby se během vývoje Ethereum 2.0 verze používala konkurenční Bitcoin Cash síť.

Vitalik Buterin přišel tento týden s radikálním návrhem řešení pro škálovací problémy Ethereum sítě. Použitím Bitcoin Cash blockchainu chce Ethereum síti poskytnout dočasnou datovou vrstvu, v níž by se prováděla verifikace.

Koupě bitcoinu přinesla od jeho vzniku až 98% šanci na zisk!

Fork anonymní kryptoměny Zcash – Ycash

Digitální měna zaměřená na ochranu soukromí Zcash (ZEC) prošla tento týden forkem, který vyústil do nové blockchainové sítě s názvem Ycash.

Podle tweetu Ycash Foundation byl první blok Ycash vytěžen 19. července ve 4:36:51 našeho času. Ycash forkl Zcash blockchain v bloku 570,000 a je nezávislý od společnosti Electric Coin Company, která stojí za Zcashem.

Projekt Ycash byl oznámen v dubnu, kdy člen týmu Ycash Howard Loo odhalil, že spouštějí první přátelský fork Zcash blockchainu. Podle postu je projekt Ycash zaměřen na obnovu těžby kryptoměny na běžném hardwaru.

příspěvku zveřejněném na jeho oficiálních stránkách tým Ycash vysvětluje, že Ycash je postaven na kódu Zcash a má s ním sdílenou historii. To znamená, že každý uživatel, který vlastní své soukromé klíče Zcash v době rozdělení, získá stejné množství Ycash.

Čtěte také:

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu KryptoPortal.sk