Podle průzkumu, který uskutečnil pracovní portál Humans.net, by se 29 % freelancerů raději nechávalo vyplácet v kryptoměnách než přes banky a jiné zažité platební způsoby jako například PayPal. Průzkum provedený na 1,100 freelancerech žijících v USA odhalil, že 18 % respondentů by chtělo dostávat všechny platby v kryptoměnách. 11 % dotazovaných by si zvolilo možnost dostávat prostřednictvím digitálních měn alespoň část svých příjmů.

Výhody kryptoměn: PayPal účtuje poplatky ve výši 8 % pro švýcarské obchodníky

Proč by freelanceři používali kryptoměny?

Freelanceři často dostávají přeshraniční platby od svých zaměstnavatelů, jelikož většinou pracují pro zahraniční společnosti.

V současnosti existuje pouze omezený počet alternativ, prostřednictvím nichž mohou freelanceři dostávat své platby – platformy jako Western Union, online platformy jako PayPal a bankovní převody.

PayPal a Western Union si za převody účtují poplatky, které jsou pro mnohé freelancery příliš vysoké. Například PayPal si účtuje poplatky od 3 až do 10 % v závislosti na částce či lokalitě. Za nejmenší platby do €2,500 se procenta aktuálně pohybují na úrovni 3.4 %. To znamená, že převod €1,000 ze zahraniční firmy na váš účet by stál €34 (plus fixní poplatek €0.35).

Nejznámější kryptoměny jako Bitcoin (BTC)Litecoin (LTC) či Ether (ETH) umožňují freelancerům přijímat platby téměř okamžitě a s nízkými poplatky, zejména u velkých plateb. Na zažitých systémech je poměrně snadné zpracovat malé platby. Avšak jakmile velikost platby přesáhne $10,000 dolarů, zapojuje se do procesu množství regulačních orgánů. V takovém případě může nastat přísná a dlouhá ověřovací doba, než skutečně obdržíte své peníze.

17. listopadu společnost Binance, největší kryptoburza na světě, poslala $600 milionů v Bitcoinu za poplatek $7. Takovou částku by pravděpodobně ani nebylo možné poslat přes PayPal a podobné služby. Navíc, i kdyby někdo chtěl poslat $600 milionů přes PayPal v rámci USA, poplatek ve výši 2.9 % by znamenal poplatek ve výši $17.4 milionu, na rozdíl od $7 na blockchainu Bitcoinu.

5 altcoinů, do kterých investovat v roce 2019

Tak proč ne kryptoměny?

Hlavní slabinou kryptoměn je masová adopce. Například v našich končinách ještě nejsou kryptoměny akceptovány jako platidlo za běžné zboží a služby. Někde si už dáte i kávu či oběd a platit můžete v BTC nebo LTC. Stále však vzniká potřeba směňovat kryptoměny za klasické peníze, což rovněž stojí čas a poplatky.

V zemích, jako je Jižní Korea či Japonsko, kde se dá Bitcoin směnit velmi rychle a levně, s poplatkem nižším než $1 jsou platby prostřednictvím kryptoměn velmi praktické.

Avšak v zemích, jako je Indie, kde burzy nemohou operovat kvůli nejasným regulačním zákonům, je směna kryptoměn za fiat téměř nemožná.

V Praze zaplatíte Bitcoinem na více než 150 místech

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk

Zdroj: ccn.com