Na konec týdne máme pro vás připraven seznam toho nejdůležitějšího, co se událo v kryptoměnovém světě za posledních 7 dní.

Přehled trhu

První polovina tohoto týdne se nesla v rostoucím duchu. Na grafu BTC vidíme od minulé neděle do úterý zelené denní svíčky. To vedlo k pozitivním reakcím a predikcím růstu. Cena BTC vystoupala skoro až na $13,000. Ve středu se tento trend otočil a bitcoin započal cenový pokles, který trvá dodnes. Z ceny $12,850 se bitcoin aktuálně propadl pod level $10,500 a lze očekávat další pokles.

Cenový vývoj BTC na burze Kraken

Cenový vývoj BTC na burze Kraken

Bitcoinu se tak z cenového hlediska tento týden velmi nedařilo, a to se projevilo i na altcoinech, jejichž cena se propadla ještě výrazněji. Zatímco se cena BTC na týdenním grafu propadla o přibližně 7 %, TOP altcoiny vykazují ztrátu v desítkách procent. Ether (ETH), XRP, litecoin (LTC) či EOS zaznamenaly za poslední týden přes 20procentní ztrátu.

Všechno se to odráží i na celkové tržní kapitalizaci kryptoměn. Ta se propadla oproti minulému týdnu až o $40 miliard. Její aktuální hodnota je $285 miliard.

Nová obchodní platforma od ShapeShift, ve které jste držiteli svých klíčů

ShapeShift představil novou obchodní platformukterá umožňuje svým uživatelům nakupovat a prodávat více než 50 kryptoměn a tokenů s tím, že  uživatel je výhradním držitelem svých privátních klíčů. Obchodování na této platformě vyžaduje připojení hardwarové peněženky, v současnosti jsou podporovány Trezor a KeepKey, v dohledné době k nim přibude i Ledger. Souběžně s obchodováním kryptoměn mohou klienti této platformy využívat i nákup přímo za americký dolar. ShapeShift představením této platformy reaguje na neustále zvyšující se poptávku po obchodních platformách, ve kterých na rozdíl od konvenčních centralizovaných kryptoburz vlastníte privátní klíče. A tak máte svá aktiva plně pod kontrolou.

SEC schválila první blockchainový token

Delawerská blockchainová organizace Props PBC jako první na světě vydala token schválený americkou Komisí pro cenné papíry a burzy (SEC), který spadá pod regulační kategorii A+. Token figuruje na Ethereum blockchainu a podle oficiálního oznámení pohání platformu Props, která je schopna konvertovat blockchainovou infrastrukturu do aplikací třetích stran. Samotní vývojáři přirovnávají jejich platformu k řešení typu plug-and-play pro aplikace za účelem integrace tokenů Props. Samotný token slouží jako forma odměňování a může být použit v aplikacích na posílení angažovanosti uživatele, například v rámci streamingových platforem YouNow a XSplit – streamingových služeb zaměřených na počítačové hry.

Americký prezident Donald Trump tweetoval na téma kryptoměn

V sérii tweetů vyjádřil prezident Spojených států Donald Trump svůj negativní názor na kryptoměny jako celek, konkrétně Bitcoin a Libru. Co podnítilo Trumpa k vydání těchto příspěvků, zůstává nejasné. Přišly však po Trumpovem summitu sociálních médií. Jedná se o konferenci, která se koná za uzavřenými dveřmi, na níž se setkali mnozí pravicoví pozorovatelé sociálních médií. Ti pravděpodobně upozornili Trumpa na zvyšující se zájem o kryptoměny, jakož i na připravovanou digitální měnu Facebooku Libru.

Následující týden se uskuteční i slyšení v americkém Kongresu týkající se projektu Libra. To je naplánováno na příští úterý a středu (16. a 17. července).

Binance spálila další tokeny

Binance, přední světová kryptoměnová burza, avizovala dokončení pravidelného čtvrtletního, v pořadí již osmého, pálení Binance Coin (BNB) tokenů. Toto spálení – pojem pro zničení mincí – proběhlo v souladu s BNB white paperem. Tentokrát došlo ke spálení až 808,888 BNB, které byly původně přiděleny samotným zaměstnancům Binance. Počet spálených tokenů má hodnotu přibližně $23.8 milionu. Samotná společnost ve svém blogu uvedla, že zmíněné tokeny byly odměnou za budování Binance ekosystému. Konečné množství BNB tokenů je naplánováno na 100,000,000 BNBSoučasně je v oběhu 189,000,00 BNB, což znamená, že v brzké době bude spáleno ještě 89,000,000 BNB. Historii a využití BNB tokenů si můžete přečíst zde.

Hacknutá japonská burza Bitpoint

Japonská kryptoburza Bitpoint pozastavila všechny služby po ztrátě $32 milionů, o které přišla po hackerském útoku tento týden. Útočníci odcizili zejména XRP a bitcoin (BTC), ale i další kryptoměny.

V oficiálním sdělení 12. července burza Bitpoint odhalila, že přišla o zhruba 3.5 miliardy jenů (~ $32 milionů). 2.5 miliardy jenů (~ $23 milionů) patřilo uživatelům a traderům a 1 miliarda jenů (~ $9.2 milionu) patřilo burze samotné.

7 nejčastějších kryptopodvodů a jak se jim vyhnout

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu KryptoPortal.sk