Pokud nestíháte sledovat vše, co se děje v kryptoměnovém světě, sledujte náš TÝDENNÍ PŘEHLED toho nejdůležitějšího, co se za poslední týden v této sféře událo.

Přehled trhu

Bitcoin začal tento týden s cenou kolem $10,700. První polovina 26. týdne se nesla v duchu výrazného cenového růstu. BTC dosáhl ve středu téměř až na cenu $14,000, přesně $13,785. V tomto bodě se růst proměnil na cenovou korekci a za 24 hodin klesla cena BTC zpět na $10,500. Všechny zisky tak byly náhle vymazány.

V druhé polovině týdne se bitcoin dokázal vrátit do oblasti mezi $11,000 – $12,000. Bitcoin je zkrátka v těchto vyšších cenových levelech více volatilnější a jeho cena se rapidně mění. Rovněž v této oblasti nejsou jasně definovány rezistence či support levely. Bitcoin spolu s altcoiny je nyní musí postupně získat, případně udržet.

Cenový vývoj BTC

Cenový vývoj BTC

Horská dráha, jakou je aktuální cena BTC, s sebou pochopitelně vzala i většinu altcoinů. Vše momentálně nasvědčuje tomu, že na 24hodinovém a stejně tak na 7denním grafu ukončíme tento týden v červených číslech.   

Celková tržní kapitalizace kryptoměn vystoupala tento týden až na hodnotu $386 miliard. Aktuálně se však pohybuje na přibližně stejné úrovni jako na konci minulého týdne, tedy na $320 miliardách.

Rekordní počet transakcí pro Ethereum

Denní počet zaznamenaných transakcí v síti Ethereum překročil 28. června jeden milion. Stalo se tak poprvé od května 2018. Vyplývá to z údajů, které uvedl oblíbený ETH explorer Etherscan.io.

Na základě údajů z Etherscanu se dne 28. června potvrdilo v Ethereum blockchainu 1,004,170 transakcí. Naposled, kdy byl zaznamenán takový denní objem transakcí, bylo v květnu 2018. Přesto je současná úroveň počtu denních transakcí stále nižší než 1,349,890 transakcí zaznamenaných 4. ledna minulého roku. Ne však o mnoho.

Celkový měsíční objem transakcí dosáhl své maximum v prosinci 2017. V tomto měsíci bylo zaznamenáno celkem až 15 milionů transakcí, což je dosud historicky nejvyšší měsíční hodnota.

Banky EU chtějí zavést okamžitý převod peněz

Banky Evropské unie by mohly mít zavedený platební systém pro okamžité platby do roku 2020. Uvádí to zpráva Reuters z 26. června.

Podle zprávy jsou okamžité platby v eurozóně možné od roku 2017, k této iniciativě se ale přidala asi jen polovina bank v EU. Okamžité nebo expresní platby jsou však momentálně dražší než běžné platby a převody. Agentura Reuters však poznamenává, že přijetí se může urychlit právě s příchodem digitální měny  Facebooku, Libry.

Zástupci národních bank v Evropě žádají více informací o Libře, Itálie zvažuje zavedení paralelní měny

Generální ředitel Evropské platební rady (EPC) Etienne Goosse řekl, že bez ohledu na úspěch projektu Libra konkurence ze strany technologických firem nutí banky vyvíjet se rychleji. Goosse poukazuje na to, že velké technologické firmy mají oproti rozštěpenému bankovnímu systému významnou výhodu:

„Přicházejí s globálním řešením, pod globální značkou, která nabízí mnoho věcí, které se spotřebitelům zdají být úžasné. Takže my jako banky nemáme už čas, musíme reagovat.“

Nakonec je důležité poznamenat, že systém okamžitých plateb nemusí stačit k zabránění ztráty uživatelů na úkor podobných FinTech iniciativ. Ty vyžadují mít pouze nainstalovanou mobilní aplikaci, případně rychlou verifikaci údajů. Facebook má také řadu jiných platforem a kanálů, které může využít ve svůj prospěch. Je však zajímavé sledovat strach nebo respekt evropských bank vůči připravované měně Facebooku.

Jen třetina stablecoinů je stále aktivní a používaná

Podle studie zveřejněné výzkumnou skupinou Blockdata 26. června je skutečně  aktivních a funkčních pouze 66 stablecoinů. To představuje asi 30 % z celkového počtu oznámených coinů krytých nějakou fiat měnou nebo měnami.

Zbývajících 70 % je stále ve vývoji nebo svou činnost ukončilo.

Výzkumníci z Blockdata se domnívají, že jedním z důsledků tohoto jevu je to, že v letech 2019 – 2020 může dojít k rekordně vysokému přílivu nových stablecoinů na trh.

Výzkumníci také pozorovali možné faktory, které mohly vést k ukončení činnosti stablecoinů. Ztroskotalé coiny mají podle studie tendenci být kryté komoditami jako zlato. Stablecoiny kryté zlatem, a jemu podobným aktivům, činily přibližně dvě třetiny všech ztroskotalých stablecoinů.

Při bližším pohledu na neúspěšné měny výzkumníci zjistili několik faktorů, které považují za odpovědné za jejich selhání. Tyto faktory jsou nejčastěji volatilita, fyzické komplikace při ukládání coinů a podvody.

Bitmain bude prodávat své akcie

Bitmain Technologies Ltd, největší světový výrobce čipů specializovaných na těžení kryptoměn, bude organizovat první veřejný prodej svých akcií (IPO – Initial Public Offering).

Společnost spolupracuje s poradci na přípravách na prodej akcií v USA, který by se mohl uskutečnit ještě tento rok. Bližší detaily však Bitmain neposkytl, protože se jedná o citlivé informace. Společnost Bitmain, která byla v loňském roce oceněna na $15 miliard, se k tomu kroku uchýlila poté, co se dostala do potíží v důsledku silného poklesu ceny bitcoinu. Z prodeje svých akcií na americkém trhu by mohl Bitmain vysbírat zhruba 300 – 500 milionů dolarů, ačkoliv společnost cílovou částku blíže nepřiblížila.

Kapacita Lightning Network stále roste

Škálovací řešení pro síť Bitcoin – Lightning Network (LN) – neustále pokračuje. Kromě toho, že se pracuje na množství jeho vylepšení, narůstá i kapacita této sítě. Podle monitorovací aplikace LN 1ml.com síťová kapacita dosahuje již téměř $11 milionů. Počet uzlů se za poslední měsíc zvýšil téměř o 4 % na 8,896. Celková kapacita sítě se blíží i okrouhlé částce 1,000 BTC.

Čtěte také:

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu KryptoPortal.sk