Konec týdne už tradičně patří souhrnu kryptoměnových zpráv. 25. týden byl opět nabitý zajímavostmi a nesl se v duchu cenového růstu.

Přehled trhu

Již minulý týden jsme v přehledu trhu očekávali pokoření okrouhlé cenové hranice  bitcoinu (BTC) – $10,000. Pokoření této hranice se událo v sobotu v noci. Tuto psychologickou cenovou hranici překonal bitcoin už potřetí v historii. Naposledy měl takovou cenu před 473 dny, tedy na začátku března 2018.

Na ceně $10,000 se však bitcoin nezastavil, ale pokračoval dál a překonal dokonce i cenu $11,000. Pak už následovala mírná korekce k aktuální ceně okolo $10,700. Zde se již pohybujeme v oblastech se zvýšenou volatilitou a je možné, že budeme svědky častějších a výrazných cenových výkyvů. Kam se dále pohne cena je jako vždy sporné. Potřebné je potvrdit a udržet cenu $10,000. Směrem nahoru to může být rychlý nárůst, neboť v těchto vyšších cenových levelech aktuálně chybí rezistentní levely.

Cenový vývoj BTC za posledních 7 dní

Cenový vývoj BTC za posledních 7 dní

Většina kryptoměn z TOP 20 vykazuje na týdenním grafu výrazné zisky a plusová procenta. Ether (ETH) si udržuje pozici TOP altcoinu a dosáhl také své 10měsíční cenové maximum. Podařilo se mu překonat také kulatou hranici $300. Druhý největší altcoin podle tržní kapitalizace XRP si také výrazně polepšil. Jeho cena atakuje $0.50. Litecoin (LTC) vykazuje pomalejší zato stabilní nárůst už několik týdnů. Jeho cena se pohybuje kolem $140. Více než 20procentní nárůst tento týden zaznamenaly kryptoměny monero (XMR)NEO, ale i Zcash (ZEC).

Týdenní nárůst se odráží i na celkové tržní kapitalizaci. Ta za posledních 7 dní narostla o více než $40 miliard. Její aktuální hodnota se pohybuje na $323 miliardách.

Digitální měna Facebooku – Libra

Nepochybně největší novinkou tohoto týdne bylo oficiální zveřejnění prvních informací o připravované digitální měně Facebooku. Ta dostala jméno Libra. Nejdůležitější je podotknout, že se nebude jednat o kryptoměnu, nebude běžet ani na blockchainu, tak jak to známe například u Bitcoinu. Bude se jednat o stablecoin  navázaný na měnový koš několika světových fiat měn. Jeho spuštění se očekává v první polovině roku 2020.

Libra vyvolává v komunitě smíšené pocity. Je jasné, že Libra nijak (alespoň zpočátku) nepřispěje k decentralizaci, ale mohla by přispět ke zvýšení povědomí o kryptoměnách a alternativních formách peněz. Libra bude spíše konkurovat bankám a platebním procesorům. Proto společnost Facebook hned po zveřejnění detailů této měny vyzvaly vlády a regulační orgány k předložení dodatečných informací. Některé vlády už dokonce požadují její zastavení. Státy či banky budou nepochybně chtít Libru regulovat.

Facebook a přidružené služby používají téměř 2 miliardy lidí. Takovou masu si nemohou státy dovolit podcenit. Bude přinejmenším zajímavé sledovat vývoj Libry.

  Detaily čtěte v našich článcích:

Ethereum 2.0 již 3. ledna 2020

Spuštění dlouho očekávané aktualizace Ethereum sítě, která změní dosavadní Proof of Work mechanismus konsensu na Proof of Stake, je naplánováno na 3. ledna 2020. Bude to přesně 11 let poté, co byl vytěžen první Bitcoin genesis blok v roce 2009. I to je jeden z důvodů, proč se vývojáři rozhodli právě pro toto datum.

Ethereum blockchain čeká mnoho změn. Do příprav nulté fáze nové verze se vývojáři pustí už za dva týdny. Faktem zůstává, že tato aktualizace bude představovat dosud největší změnu veřejného blockchainu. Více detailů čtěte v článku zde.

Kryptoměnový report 2019 od společnosti Kaspersky Lab

Nový průzkum společnosti Kaspersky Lab odhalil, že pravděpodobně až 19 % lidí na celém světě si už zakoupilo nějakou kryptoměnu. Průzkum s názvem Kaspersky Cryptocurrency Report 2019″  probíhal v říjnu a listopadu 2018, přičemž bylo zahrnuto 22 zemí a měl dohromady 13,434 respondentů.

Podle zprávy si 81 % světové populace nikdy kryptoměnu nezakoupilo ani nemělo, zatímco pouze 10 % respondentů uvedlo, že plně chápou, jak kryptoměny fungují. 14 % těch, kteří ještě kryptoměny nekoupili a nepoužívali, by to v budoucnu chtělo změnit.

Z průzkumu také vyplývá, že až 22 % dotázaných přestalo kryptoměny používat. Jako důvody uvádějí zejména volatilitu, nevýhodnost investice, podvody, špatně zabezpečené burzy a služby, ale také ztrátu důvěry v kryptoměny.

Bezpečnější Lightning Network

Aktualizaci čeká i druhá vrstva bitcoinové sítě Lightning Network. S novou verzí Bitcoin Lightning Network (LN) přibude nový mechanismus boje proti podvodům, tzv. „strážní věže“ (watchtowers). Nová funkce bude sloužit ke sledování podvodů v rámci sítě a zabrání uživatelům znovu vyslat staré transakce a stav sítě za účelem získání více peněz.

Bitcoin Lightning Network bude brzy bezpečnější. Postarají se o to „strážní věže“

Podobný ochranný mechanismus sítě je chybějící částí Bitcoin Lightning vrstvy. Může se tak stát rozhodujícím faktorem při odhalování a eliminaci podvodů v experimentální off-chain síti. Ta by měla vyřešit problémy s rychlostí BTC plateb a přinést lepší škálování. Lightning Labs přinese s červnovým spuštěním softwaru verze 0.7 komplexní a hlavně bezpečnější síť.

Společnost Lightning Labs tento týden také zveřejnila svou mobilní non-custodial Lightning peněženku pro iOS i Android. Non-custodial znamená, že privátní klíče vlastníte pouze vy a jsou uloženy pouze ve vašem zařízení. Peněženka je zatím stále v beta testovací fázi, ale jako beta tester si ji můžete vyzkoušet již dnes. Zatímco se aplikace ladí, je ohraničena maximálně povolená částka na odesílání, a to ve výši ⅙ BTC, přibližně $1,600.

Rozhraní Lightning peněženky

Rozhraní Lightning peněženky

Bitcoin a XRP nejsou konkurenti

Bitcoin (BTC) a XRP, v současnosti třetí největší altcoin na trhu, nejsou konkurenti. Tvrdí to CEO Ripple Brad Garlinghouse v rozhovoru pro magazín Fortune z 20. června.

V rozhovoru Garlinghouse nastínil klíčové rozdíly mezi těmito dvěma projekty. Argumentuje tím, že bitcoin aktuálně představuje úložiště hodnoty nebo obdobu  digitálního zlata“, zatímco XRP je jakousi přemosťující měnou“, která umožňuje efektivní řešení pro transfery klasických fiat měn.

Garlinghouse citoval rozdíl mezi bitcoinem a XRP. Pokud jde o transakční náklady tvrdíc, že Ripple dokáže provést transakci za zlomek centu, zatímco bitcoinové transakce stojí momentálně v průměru $2.30.

Takový rozdíl však neznamená, že bitcoin selhává, poznamenal CEO Ripple a uvedl, že tyto dvě měny nepovažuje za konkurující. Na tato vyjádření zareagovali i tradeři a s nimi i samotná cena XRP. Z pohledu obchodování představuje XRP podle analytiků dobrou šanci na zisk.

Bitcoin chce zlepšit budoucnost finančního systému, zatímco XRP chce zlepšit současný finanční systém. Kryptoměny mohou představovat budoucnost, současný systém se ale jen tak brzy nezmění.

Garlinghouse vyjádřil přesvědčení, že v budoucnu nebude existovat jediná kryptoměna, která by „vládla všem“, což však znamená, že každá kryptoměna by měla prokázat určitý případ použití nebo by měla přinést řešení nějakého problému.

Výzkum od Indexica: Hybné síly bitcoinu a kryptoměn nejsou jednoznačné

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu KryptoPortal.sk