Na závěr týdne vám přinášíme přehled zpráv a událostí ze světa kryptoměn.

Přehled trhu

Cena bitcoinu (BTC) se posledních pár týdnů konsolidovala okolo hranice $8,000. Tento týden, respektive víkend byla cena největší kryptoměny vytlačena ještě výše. Bitcoinu se po dlouhém čase podařilo překonat level $9,000. Jako týdenní maximum můžeme považovat cenu přibližně $9,400. Na této ceně se BTC pohyboval naposledy v květnu 2018, od té doby uběhlo už 13 měsíců.

Celkově se cenová aktivita bitcoinu dá považovat za stále velmi spekulativní. Odborníci a analytici říkají, že se nám podaří v brzké době překonat psychologickou hranici $10,000, a prý se dokonce podíváme i výše. Rovněž jsme byli svědky prvního testu support levelu na úrovni $9,000 až $9,100. To, zda budou mít pravdu, ukáže následujících pár dní.

Cenový vývoj BTC na burze Kraken

Bitcoin tak na týdenním grafu zaznamenal bezmála 20procentní nárůst. Tato cenová akce potáhla i některé přední altcoiny. Výrazně se daří litecoinu (LTC), etheru (ETH), čínské kryptoměně NEO nebo i moneru (XMR). Menší zisky vykazuje XRP, Binance Coin (BNB) či IOTA.

Celková tržní kapitalizace tento týden narostla o slušných $40 miliard. Její aktuální hodnota se pohybuje kolem $285 miliard.

Bakkt je konečně připraven spustit obchodování s Bitcoin futures kontrakty

Podle posledních zpráv je Bakkt, institucionální kryptoměnová burza zaměřená na futures kontrakty a podporovaná zejména mateřskou společností New York Stock Exchange (Intercontinental Exchange), připraven ke spuštění beta testovací fáze. Spuštění se očekává již v červenci. Očekává se také, že Bakkt umožní investorům obchodovat futures kontrakty založené na bitcoinu (BTC). Burza již několik měsíců pracuje na doladění potřebných detailů s americkými regulátory. Mnozí se domnívají, že úplné spuštění tohoto investičního nástroje přiláká do kryptoměnové sféry instituce a velké investory. To by mohlo mít za následek cenové zhodnocení BTC a jeho investic.

K Facebooku a jeho „kryptoměně“ se přidávají velcí hráči

Každý den se dozvídáme nové a nové informace o formujícím se kryptoměnovém projektu z dílny Facebooku. Poslední zjištění publikovaná ve Wall Street Journal (WSJ) říkají, že firmy, které reprezentují různé oblasti financí, elektronického obchodu, rizikového kapitálu a telekomunikačního průmyslu, investovaly nebo investují přibližně $10 milionů do konsorcia, které bude řídit nadcházející digitální token společnosti Facebook. Ten po novém dostal jméno Libra namísto původního GlobalCoin. Všechno jsou to však jen dohady, oficiální název zatím představen nebyl.

WSJ zopakoval, že výsledkem této kryptoměnové snahy giganta sociálních sítí bude údajně stablecoin navázaný na kombinaci národních fiat měn, aby se zabránilo kolísání jeho ceny.

Za validaci GlobalCoin transakcí bude Facebook účtovat $10 milionů

Rozhovory s některými investičními partnery stále přetrvávají a seznam členů konsorcia stále není finální. Samotné konsorcium si prozatím říká Libra Association. Aktuálně sem patří společnosti jako Visa, PayPal, Mastercard, Coinbase, Uber, Lyft, Spotify, a16z, eBay, Union Square Ventures či Stripe. Caitlin Long, bývalá výkonná ředitelka společnosti Morgan Stanley, věří, že projekt bude pohánět masové přijetí kryptoměn. Vysvětluje, že úsilí o vzdělávání věnované venezuelskému Petro (digitální aktivum podporované ropou, které mělo zachránit hyperinflační ekonomiku národa) zřejmě vedlo k „prudkému nárůstu používání bitcoinu ve  Venezuele. Totéž by se mohlo zopakovat i v tomto případě, ale s mnohem větší uživatelskou základnou.

Twitter rovněž postupuje se svými plány v oblasti kryptoměn

Jack Dorsey, CEO společnosti Twitter a Square, je taktéž velkým zastáncem bitcoinu a kryptoměnové adopce. Začátkem tohoto roku řekl, že se chce striktněji zaměřit právě na oblast kryptoměn. Společnost Square Crypto se tak neustále formuje. Tento týden bylo oznámeno jméno prvního oficiálního člena týmu. Je jím  Steve Lee, bývalý ředitel společnosti Google.

Úsilí týmu o poskytnutí řešení pro kryptoměnové odvětví bude údajně celé open source. Dorsey říká, že bezpečnost a měnová efektivnost jsou oblasti, kterým se s týmem budou věnovat nejvíce, jakož i potenciálně menším problémům, jako jsou revize softwarových kódů, které uvádí Dorsey jako hlavní problém u bitcoinu (BTC).

Plánovaný tým bude údajně malá skupina složená z několika zkušených kryptoměnových softwarových inženýrů a jednoho designéra. Dorsey plánuje pracovat přímo s týmem.

Spoluzakladatel Twitteru Jack Dorsey: Bitcoin neporazí žádná kryptoměna!

Binance omezí obchodování pro americké investory, uvede novou službu binance.us

Tento týden generální ředitel společnosti Binance Changpeng „CZ“ Zhao poukázal na to, že jeho platforma změnila podmínky poskytování služeb. V aktualizovaném  dokumentu se píše, že obchodníci se sídlem ve Spojených státech budou mít brzy omezený přístup k burzovním službám dostupných na binance.com. Aktualizované podmínky vstoupí v platnost v září tohoto roku.

Binance samozřejmě nechce přijít o svůj podíl na americkém trhu, a proto hledá vhodné řešení tohoto problému. Aby se vyplnila vzniklá mezera, Binance se spojila s partnerem BAM Trading, aby vytvořily vyhovující lokální verzi kryptoburzy. Nová platforma, vhodně pojmenovaná Binance America, je partnerem společnosti registrované pod finančním regulátorem FinCEN. Spuštění platformy se očekává v „nejbližších“ měsících.

Coinbase Card spuštěna v šesti evropských zemích

Kryptoměnová burza a peněženka Coinbase se sídlem ve Spojených státech spustila svou debetní kartu Visa v šesti evropských zemích.

Od tohoto týdne mohou držitelé karet ve Španělsku, Německu, Francii, Itálii, Irsku a Nizozemsku používat karty, které jsou synchronizovány přímo s jejich účty Coinbase. Karta přichází jako mobilní aplikace pro iOS a Android a jako fyzická karta, kterou lze použít i na výběr fiat měn z bankomatů.

Nová možnost z dílny společnosti Coinbase umožňuje uživatelům utrácet kryptoměny z jejich Coinbase účtů všude tam, kde přijímají karty Visa. Uživatelé se mohou prostřednictvím aplikace rozhodnout, kterou kryptoměnu chtějí použít k uskutečnění platby, zatímco Coinbase převede krypto na hotovost, samozřejmě za poplatek.

Kartu si v Česku a na Slovensku zatím vyzkoušet nemůžeme, ale Coinbase Card se velmi rychle rozrůstá. Kdy a zda vůbec přijde karta i k nám, zatím není jasné.

29 % freelancerů preferuje platby v kryptoměnách: Jsou zažité platební způsoby zastaralé?

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu KryptoPortal.sk