Zatímco se trh snaží dostat z dlouhodobé recese a navázat na loňský rekordní růst, tradiční finanční instituce, korporace a vlády, včetně Evropské unie, se snaží vytvořit společné stanovisko vůči kryptoměnám a blockchainu, aby z této technologie mohly profitovat.

Evropské blockchain partnerství

22 zemí Evropské unie podepsalo 10. dubna deklaraci o vytvoření Evropského blockchain partnerství.

Mezi země, které partnerství podepsaly, patří:

Rakousko Lucembursko
Belgie Malta
Bulharsko Holandsko
Česká republika Norsko
Estonsko Polsko
Finsko Portugalsko
Francie Slovensko
Německo Slovinsko
Irsko Španělsko
Lotyšsko Švédsko
Litva
Spojené království

Evropa jako lídr v blockchain průmyslu

S cílem utvrdit postavení Evropy jako světového lídra v oblasti vývoje a implementace blockchain technologií, evropské blockchain partnerství má být prostředkem spolupráce mezi členskými státy při výměně zkušeností a odborných znalostí v technické a regulační oblasti. Partnerství se má také podílet na přípravě a spuštění celoevropských blockchain aplikací napříč jednotným digitálním trhem ve prospěch soukromého i veřejného sektoru.

Mariya Gabrielová, komisařka pro digitální ekonomiku a společnost, přivítala vznik evropského blockchainového partnerství a dodala:

„V budoucnu budou všechny veřejné služby používat blockchain technologii. Blockchain je pro Evropu a členské státy velkou příležitostí přehodnotit své informační systémy, podpořit důvěru uživatelů a ochranu osobních údajů, pomoci vytvořit nové obchodní příležitosti a vytvořit nové oblasti, ze kterých budou profitovat občané, veřejné služby a společnosti. Partnerství, které bylo již dnes spuštěno, umožňuje členským státům spolupracovat s Evropskou komisí, aby využily obrovský potenciál blockchain technologie na lepší služby pro občany.“

Od spuštění Evropského observatoře a fóra pro blockchain (EU Blockchain Observatory and forum) v únoru tohoto roku, Evropská komise vynaložila již € 80 milionů na blockchain projekty podporující technologický a společenský pokrok. Komise plánuje v následujících letech vynaložit ještě dalších € 300 milionů na financování pokroku v oblasti blockchain průmyslu.

Dva blockchain projekty, které již EU financuje, zahrnují MHDMD – blockchain pro eHealth – a DECODE, který poskytuje nástroje umožňující jednotlivcům kontrolovat své osobní údaje.

Zdroj: coindesk.com